Zero Waste Arles nastoji ograničiti prodaju pakirane vode
Lokalna zero waste udruga želi smanjiti korištenje plastičnih boca i zamijeniti ih višekratnim čašama i bocama
Udruga Zéro déchet Pays d'Arles i dizajnerica Stéphanie Dick zajedno su pokrenuli inicijativu za smanjenje korištenja plastičnih boca u francuskom gradu Arlesu. Njihov projekt je možda težak i zahtjevan, no nadaju se kako bi mogao poslužiti kao model za druge gradove, turistička mjesta i događanja.
Svakodnevni život bez plastičnih boca zvuči kao nemoguća misija, no kao što se stanovnici Zlarina trude svoj otok učiniti prvim hrvatskim otokom bez jednokratne plastike, sličan su cilj sebi postavili i građani Arlesa u departmanu Bouches-du-Rhône na jugu Francuske. Inicijativu za smanjenje korištenja plastičnih boca zajedno su u lipnju ove godine u tom gradu pokrenuli zero waste udruga Zéro déchet Pays d'Arles i ekološka aktivistkinja i dizajnerica Stéphanie Dick.
Francuska je inače treći najveći europski potrošač pakirane vode, a prema podacima nacionalne agencije za upravljanje okolišem i energijom ADEME, svake minute u toj zemlji proda se čak deset tisuća boca s vodom, koje nažalost često završavaju u morima i oceanima.
Riječ je o projektu koji su njegovi pokretači zamislili na razini grada s oko pedesetak tisuća stanovnika, i koji, priznat ćete, nije nimalo lako realizirati.
- Višekratne čaše mogu se zasad kupiti u nekoliko trgovina u Arlesu / Foto: © Virginie Ovessian Photographe
„Kada smo pokrenuli projekt mnogi su nam kazali da zapravo nikada nisu razmišljali o štetnom utjecaju plastičnih boca“, kazala je dizajnerica Stéphanie Dick. „Provedba projekta nije lagana, nailazimo na dosta problema i nerazumijevanja, no za početak nam je bilo bitno mobilizirati što veći broj građana. Za uspjeh našeg projekta ključno je postavljanje novih javnih česmi s pitkom vodom kojih za sada u Arlesu imamo vrlo malo.“
S ciljem osiguranja novih lokacija s besplatnom vodom zatražena je suradnja lokalnih trgovaca i za sada se u projekt uključio veći broj malih privatnih trgovina i slastičarnica. „Pomoć nam je na samom početku posve neočekivano ponudio jedan frizerski salon“, prisjeća se Stéphanie Dick.
Vlasnicima trgovina koji se žele uključiti u projekt nude se dvije mogućnosti: mogu prodavati posebno dizajnirane višekratne čaše i boce koje kupci mogu koristiti u svim trgovinama koje su uključene u projekt i/ili nuditi besplatno točenje vode svojim kupcima.
„Najveći problem na samom početku projekta bio je kako im objasniti da njihovo poslovanje i profit moraju biti podređeni zaštiti okoliša. Trgovci prodajom pakirane vode ostvaruju dobru zaradu pa smo im zbog toga ponudili izbor žele li prihvatiti prodaju naših čaša i boca za višekratnu upotrebu i/ili besplatno točenje vode. Dali smo im tu mogućnost kako bi privukli što veći broj trgovina i omogućili njihovo sudjelovanje u projektu prema njihovim željama i mogućnostima“, objasnila je Stéphanie Dick.
Od početka projekta, pokrenutog 12. lipnja ove godine, u projekt se uključilo svega petnaestak tvrtki. Sudjelovanje tvrtki se prepoznaje po naljepnicama nalijepljenim na ulazu ili izlogu trgovine, a sve lokacije označene su i na digitalnom planu grada. Udruga im je također dostavila materijale za edukaciju svojih kupaca, uključujući plakate na kojima su prikazani podaci o plastičnom onečišćenju te istaknute sve prednosti korištenja vode iz slavine.
„Povratne informacije trgovaca koji sudjeluju u projektu vrlo su pozitivne, a neke su trgovine u potpunosti prestale prodavati pakiranu vodu“, kazala je dizajnerica.
- Na ideju gradonačelnika njemačkog grada Freiburga 2016. godine pokrenuta je shema FreiburgCup čime su višekratne čaše uvedene s ciljem poticanja ponovne uporabe i odgovornog ponašanja potrošača te svakako smanjenja količine plastičnog otpada / Foto: Zero Waste Europe
Nakon dva mjeseca, projekt je još uvijek u svom začetku. Prodano je svega nekoliko stotina čaša za višekratnu uporabu, no pokretači projekta na tome ne planiraju stati. Projekt će se provoditi tijekom cijele godine, a nastojat će se proširiti i na veći broj raznih sudionika. Stephanie Dick u suradnji s lokalnom zero waste udrugom namjerava pripremiti vodič s istaknutim dobrim praksama kojim će se predstaviti aktivnosti potrebne za daljnji razvoj projekta na području drugih gradova, turističkih mjesta i događanja. Pritom se nadaju i većoj potpori lokalne samouprave.
Ideja za razvoj ovog projekta potekla je iz primjera njemačkog grada Freiburga u kojem se od 2016. godine koriste povratne čaše za višekratnu uporabu, a građani ih uz kauciju mogu nabaviti u više od stotinu ugostiteljskih objekata i trgovina. Danas je u tom gradu u Baden-Württembergu u opticaju više od 26.000 tzv. „freiburških čaša“, što je broj o kojem ekološki aktivisti u Arlesu zasad mogu tek sanjati.
S.F. / Ekovjesnik