Jedan od najvećih svjetskih proizvođača plastičnog otpada bori se za čišći okoliš
Što tvrtka Nestlé poduzima kako bi riješila problem plastičnog ambalažnog otpada?
Temeljem prošlogodišnjeg izvještaja Global brand audit report 2018, organizacija Greenpeace i pokret Break Free From Plastic otkrili su najveće svjetske proizvođače plastičnog otpada. Za 14% brendiranog plastičnog otpada odgovorna su tri multinacionalna giganta – Coca-Cola, PepsiCo i Nestlé. Potonja je kao najveća svjetska prehrambena kompanija danas pustila u rad Institut za ambalažu i pakiranje te najavila ubrzavanje aktivnosti za postizanje nulte stope emisija stakleničkih plinova do 2050.
Prošle su godine brojne organizacije, aktivisti i volonteri diljem svijeta udružili svoje snage u lokalnim akcijama čišćenja kako bi ušli u trag najvećim svjetskim korporacijama, koje su sa svojom problematičnom, nepotrebnom i suvišnom ambalažom i korištenim materijalima odgovorne za postojeće plastično onečišćenje u okolišu. U razdoblju od devet mjeseci, međunarodni tim od gotovo 10.000 volontera u 239 akcija čišćenja organiziranih u 42 zemlje na 6 kontinenata prikupio je više od 187.851 komada plastičnog otpada, a rezultati globalnih akcija čišćenja i revizije brendova koje su objavili organizacija Greenpeace i pokret Break Free From Plastic ukazali su na deset najvećih svjetskih korporacija koje stvaraju najviše plastičnog otpada. Tri multinacionalna giganta – Coca-Cola, PepsiCo i Nestlé, bili su odgovorni za čak 14 posto brendiranog plastičnog otpada!
- Wonnapa beach - World Cleanup Day, 15. rujna 2018. / Fotografija: Greenpeace
Sve tri korporacije obvezale su se na smanjenje stvaranja ambalažnog otpada, a Nestlé je kao najveća svjetska prehrambena kompanija danas pustio u rad Institut za ambalažu i pakiranje te najavio ubrzavanje aktivnosti za postizanje nulte stope emisija stakleničkih plinova do 2050. godine.
- Global brand audit report 2018 – Temeljem ukupno 70 provedenih akcija čišćenja u SAD-u utvrđeno je da su Nestlé, PepsiCo i Coca-Cola najgori korporacijski plastični onečišćivači, upravo tim redoslijedom. / Izvor: Break Free From Plastic
S današnjim danom Nestlé „nastavlja borbu za čišći okoliš i budućnost bez plastičnog otpada“. U sjedištu kompanije u švicarskom Veveyu predstavljen je početak rada najavljivanog Instituta za ambalažu i pakiranje, kako tvrde, prvog takve vrste u prehrambenoj industriji. U svom radu bazirat će se na istraživanje ambalaža za višekratno pakiranje, pojednostavljenih i recikliranih ambalažnih materijala, kao i na materijale biološkog porijekla, kompostabilne materijale te biorazgradive materijale. Kako se navodi u priopćenju, Nestlé je jedna od prvih tvrtki koja je potpisala New Plastics Economy Global Commitment, inicijativu koja postavlja konkretne ciljeve u uklanjanju plastičnog otpada i onečišćenja na izvoru.
- Aktivisti Greenpeacea isporučili su 16. travnja 2019. godine globalnom sjedištu tvrtke Nestlé u Švicarskoj plastično čudovište dugačko 20 metara prekriveno njihovom plastičnom ambalažom © Greenpeace / Miriam Künzli
Uz početak rada novog Instituta, Nestlé je danas najavio kako namjerava postići nultu neto stopu emisije stakleničkih plinova do 2050. godine, čime je preuzet najambiciozniji cilj Pariškog sporazuma - zadržavanje rasta globalne prosječne temperature ispod 1,5 °C. Ovako složena zadaća može se postići samo uz mnogo napora, stoga su iz kompanije najavili niz poteza za njenu realizaciju - od novih proizvoda koji istovremeno imaju bolji ekološki otisak i doprinose uravnoteženoj prehrani, do preformulacije postojećih proizvoda korištenjem klimatski prihvatljivijih sastojaka. Tu su i pomoć pri izgradnji otpornih poljoprivrednih zajednica, inicijative u poljoprivredi s ciljem veće apsorpcije ugljičnog dioksida, zaštita šuma i korištenje energije iz obnovljivih izvora u Nestlé tvornicama, skladištima, logističkim centrima i uredima. Za usporedbu, trećina Nestlé tvornica (njih 143) već koristi 100 % električnu energiju iz obnovljivih izvora, a rezultati smanjivanja emisija stakleničkih plinova u cijelom vrijednosnom lancu od 2014. godine jednaki su kao da je iz prometa isključeno 1,2 milijuna automobila.
- Travanj 2019. - Aktivisti Greenpeacea ispred sjedišta tvrtke Nestlé u Ljubljani, gdje su im predali izbor prikupljenog otpada © Katja Hus / Greenpeace
Podsjetimo, tijekom mjeseca travnja 2019. godine aktivisti Greenpeacea održali su prosvjede ispred sjedišta tvrtke Nestlé u nekoliko zemalja svijeta. „Plastično čudovište“ dugačko 20 metara i prekriveno Nestléovom plastičnom ambalažom isporučeno je glavnom sjedištu tvrtke u Švicarskoj, uz poziv da zaustavi korištenje plastike za jednokratnu upotrebu. Također, aktivisti Greenpeacea su u suradnji s pokretom Break Free From Plastic održali prosvjede u uredima Nestléa na Filipinima, u Njemačkoj, Keniji, Sloveniji i Italiji.
„Nestlé je prošle godine proizveo šokantnih 1,7 milijuna tona plastične ambalaže ili više od 300 kamiona za otpad dnevno, što je 13 % više u odnosu na prethodnu 2017. godinu. Poslovanje tvrtke Nestlé je neodgovorno i svake godine proizvodi stotine milijardi plastičnih predmeta koji se koriste svega nekoliko sekundi, a potom onečišćuju naše zajednica, prehrambene lance i ekosustave“, rekao je povodom održanih aktivnosti voditelj projekta Graham Forbes.
S.F. / Ekovjesnik