Ove subote Dan otvorenih vrata i stručno vođenje u ŽCGO Marišćina

Prilika za izravan dijalog s građanima o novoj Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom

ŽCGO Marišćina ove subote, 25. studenog u vremenu od 10 do 14 sati, otvara vrata građanima i priređuje obilazak Centra uz stručno vođenje zaposlenika tvrtke Ekoplus

Županijski centar za gospodarenje otpadom Marišćina u subotu, dana 25. studenog 2017. u vremenu od 10 do 14 sati, otvara vrata svim zainteresiranim građanima koji će imati jedinstvenu priliku obići Centar uz stručno vođenje zaposlenika tvrtke Ekoplus koja upravlja ŽCGO Marišćina.

Poziv za sudjelovanje na Danu otvorenih vrata upućen je i komunalnim društvima koja posluju na području Primorsko-goranske županije, kao dodatna prilika za izravan dijalog s građanima o novoj Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom koja je stupila na snagu 1. studenoga 2017. i načinu na koji će se ona primjenjivati.

Iako Centar redovito posjećuju grupe učenika i studenata, na ovaj ga se način želi predstaviti široj javnosti i pozicionirati kao mjesto novih znanja i mogućnosti, poslovnih prilika i dobrih praksi. Osim obilaska, posjetitelji će imati priliku vidjeti različite vrste uzoraka  nastalih iz otpada koje će predstaviti tvrtka Neo-eco iz Rijeke, kao dio dosad razvijenih novih materijala i upoznati se s ekološkim dezinficijensima i biorazgradivim odmašćivačima čiji je zastupnik tvrtka Valigo iz Viškova. 

Ekoplus i tvrtka Neo-eco uskoro planiraju potpisati Memorandum o suradnji s ciljem inteziviranja postojećih aktivnosti, razvoj novih tehnologija i smjerova koji će tvrtki Ekoplus i ŽCGO Marišćina omogućiti veću učinkovitosti sustava gospodarenja otpadom i bolju poziciju na tržištu.

U ŽCGO Marišćina planiraju redovito provođenje ovakvih i sličnih aktivnosti u budućnosti i to u suradnji s dionicima različitih područja djelovanja, od sustava obrazovanja preko razvojnih inkubatora i gospodarstvenika, a sve s ciljem poticanja primarne selekcije i brže uspostave kružnog gospodarstva.

 

ŽCGO Marišćina prostire se na površini od 42,5 hektara obuhvaćajući:

  • radnu zonu (5,5 ha)
  • odlagališni prostor (21 ha)
  • interne i vanjsku prometnicu (2,4 ha)
  • vatrozaštitni pojas (2,1 ha)
  • zaštitnu zonu širine 50 m (11,5 ha)

Sastoji se od:

  • radne zone na tri platoa predviđene za prihvat i obradu otpada s pripadajućim objektima,
  • bioreaktorskog deponija za trajno odlaganje neiskoristivog dijela otpada,
  • sustava praćenja utjecaja tijekom tehnološkog vijeka i najmanje 10 godina po zatvaranju (ambijentalni zrak, buka, podzemlje i podzemne vode).

Za više informacija posjetite službene internetske stranice tvrtke Ekoplus i ŽCGO Marišćina.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Kvalitetu zraka na Marišćini procjenjivat će olfaktometar

Olfaktometar SCENTROID SM 100, tzv. „elektronski nosi“, oponaša način djelovanja olfaktornog sustava čovjeka te stoga s velikom preciznošću može procijeniti količinu i intenzitet podražaja, samim time pomoći i u bržem pronalasku i otklanjanju uzroka povremene pojave neugodnih mirisa.

Održan prvi Dan otvorenih vrata u ŽCGO Marišćina

Županijski centar za gospodarenje otpadom Marišćina na prvom je Danu otvorenih vrata ugostio brojne zainteresirane građane te predstavnike institucija i komunalnih društava koji su imali priliku obići Centar uz stručno vođenje zaposlenika tvrtke Ekoplus koja njime upravlja od veljače ove godine, javlja Novi list.

Marišćina obilježila prvu godišnjicu rada

Županijski centar za gospodarenje otpadom Marišćina obilježio je prvu godišnjicu rada uoči prvog Svjetskog dana recikliranja, novog ekološkog datuma kojim se želi skrenuti pozornost na važnost usvajanja globalnog pristupa sakupljanju, obradi i korištenju otpada kao „sedmog resursa“.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER