Beograd drugi najonečišćeniji u Europi, Sarajevo na prvom mjestu
U srijedu 15. siječnja ujutro, Beograd je bio drugi najonečišćeniji europski grad, dok je Sarajevo ponovno zauzelo prvo mjesto
Prema najnovijim podacima indeks kvalitete zraka (AQI) vrlo je loš u Valjevu i Kosjeriću za koje se onečišćenje zraka navodi kao „opasno“, odnosno „vrlo nezdravo“. Beograd je jutros bio osmi najonečišćeniji grad u svijetu te, iza Sarajeva, drugi u Europi. Visok stupanj onečišćenja zraka zabilježen je i u drugim gradovima Srbije – u Pančevu, Smederevu, Boru i Nišu, javlja Energetski portal.
Portal Air Visual koji prati podatke o onečišćenju zraka diljem svijeta, ovog je jutra svrstao Beograd na osmo mjesto najonečišćenijih velikih gradova. Na prvom mjestu je Sarajevo, inače već nekoliko dana na prvom mjestu, a slijedilo ga je nekoliko azijskih gradova. Beograd je tako s indeksom kvalitete zraka 178 (crvena kategorija – „nezdrav zrak“) u srijedu ujutro bio drugi najonečišćeniji grad u Europi, pa se građanima ne preporučuje tjelesna aktivnost na otvorenom zraku. Situacija je jutros najkritičnija bila u Valjevu i Kosjeriću s „vrlo nezdravom“, odnosno „opasnom“ kvalitetom zraka.
Kako navodi Energetski portal, slične podatke objavila je i srpska Agencija za zaštitu okoliša prema kojoj je zrak „jako onečišćen“ u Beogradu, Valjevu, Kosjeriću, Užicu, Nišu, Boru, Pančevu, Smederevu i Novom Sadu. Kategorija „jako onečišćen“ je, prema mjerenjima Agencije, najviši ili peti stupanj onečišćenja zraka.
Preporuke nadležnih službi
Temeljem visokog stupnja onečišćenja zraka u gradovima Srbije, Institut za javno zdravlje Srbije „Dr. Milan Jovanović Batut“ priopćio je da „nema potrebe za panikom“, ali je ukazao na važnu primjenu mjera zaštite u uvjetima onečišćenja zraka. Stoga se preporučuje da osobe osjetljivog zdravlja ograniče svoj boravak i tjelesne aktivnosti na otvorenom zraku u jutarnjim i večernjim satima.
Najveći problem za ljudsko zdravlje predstavljaju čestice PM2,5 (lebdeće čestice promjera manjeg od 2,5μm), najsitnije i najopasnije među onečišćivačima zraka jer mogu duboko prodrijeti u pluća, pa čak i u krvotok. Lebdeće čestice promjera manjeg od 10μm (PM10) sastoje se od kompleksne smjese različitih materija, uključujući čađu, sulfatne čestice i metale.
Lokalni meteorolozi poručuju da će ova situacija potrajati sve dok se ne promjene vremenski uvjeti i ne zapuše jači vjetar koji će „rastjerati“ štetne čestice, navodi Energetski portal.
Kako je u trenutku objave ovog članka objavio Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, podaci o kratkoročnom stanju kvalitete zraka na mjernim postajama Zagreb-1, Zagreb-2 i Zagreb-3 ne ukazuju na trenutno onečišćenje zraka lebdećim česticama (PM), a više informacija o kvaliteti zraka u Zagrebu i ostalim hrvatskim gradovima potražite na portalu Kvaliteta zraka u Republici Hrvatskoj.
Energetski portal / Ekovjesnik