Zaboravite plastiku ako letite za Dubai
Dubai krenuo u odlučnu borbu za sprječavanje dospijevanja plastike u okoliš
Zračne luke u Dubaiju su početkom godine zabranile plastiku za jednokratnu upotrebu, a najveći grad Ujedinjenih Arapskih Emirata svoju budućnost nastoji graditi bez plastike, javlja Euronews.
Odnos prema plastici za jednokratnu upotrebu promijenio se i u Dubaiju u kojem se velika većina stanovništva trudi smanjiti vlastitu potrošnju i stvaranje plastičnog otpada. Kako javlja Euronews, gotovo četiri od pet stanovnika Dubaija kažu da sada recikliraju više nego prije pet godina, a svaki četvrti tvrdi da ga na recikliranje potiču razne inicijative i tvrtke koje zagovaraju smanjenje upotrebe proizvoda od plastike
Zračne luke Dubai i Dubai World Central godišnje ostvaruju promet od gotovo 90 milijuna putnika, a s tim putnicima dolazi i problem zbrinjavanja plastičnog otpada – točnije 5.500 tona plastike godišnje.
Stoga je Međunarodna zračna luka Dubai početkom ove godine zabranila svu plastiku za jednokratnu upotrebu, što znači da su u kafićima i restoranima izbačeni plastični pribor za jelo, boce s vodom, slamke za piće, ambalaže i polietilenske vrećice.
„Devedeset pet posto naših partnera obavezalo se da će plastiku zamijeniti prikladnim proizvodima izrađenim od alternativnih materijala koji se već koriste u ugostiteljstvu i maloprodaji“, rekao je za Euronews Eugene Barry, izvršni potpredsjednik Zračne luke Dubai, koji se nada da će njihov primjer poslužiti mnogim drugim velikim zračnim lukama i tvrtkama. „Vjerujem da je ovo tek prva faza dugog puta na uvođenju ekološki prihvatljivog pristupa upravljanju tvrtkama“, dodao je Barry.
U 700 hotela u Dubaiju već se traže alternative, odbacuje se korištenje plastičnih boca i prelazi se na staklene, a plastične hotelske ključ kartice također bi uskoro mogle postati prošlost jer se razmišlja o prelasku na drvene materijale.
Tvrtka za ekološka pakiranja Avani jedna je od tvrtki koje nude alternativu plastici, uključujući vrećice izrađene od kasave (ili manioke) – gomoljaste biljke slične krumpiru i porijeklom iz šumskih područja Južne Amerike. Materijal od kojeg se izrađuju je biorazgradiv i kompostabilan, a vrećice se razgrađuju tijekom nekoliko mjeseci na kopnu ili u moru.
„Još prije nekoliko godina nismo imali drugih rješenja, posebno za izradu vrećica“, rekao je Peter Avram, generalni direktor tvrtke Avani. No, vrećica izrađena od kasave, kao mješavina škroba, biljnog ulja i organskih smola, promijenila je pristup cijeloj proizvodnji. U tvrtki Avani tvrde kako bi njihov proizvod mogao pomoći pri smanjenju upotrebe plastičnih vrećica za više od 50 posto.
„Kao otac troje djece stalno vodim obitelj na plažu i vidim kako je količina plastike koja se nakuplja na pijesku i u oceanima jednostavno van svake pameti“, izjavio je Tom Arnel, osnivač lanca kave Common Grounds, tvrtke koja odbacila plastične šalice i zdjele.
„Svakog tjedna poslužujemo na tisuće gostiju i uistinu možemo pomoći u borbi protiv plastične krize. Radi se samo o tome da za početak shvatite koliko nam plastika za jednokratnu upotrebu svima šteti. Stoga su naše šalice, zdjele, tanjuri i pribor za jelo sada izrađeni od materijala koji nisu štetni za okoliš“, objasnio je Arnel i dodao kako su reakcije njihovih gostiju izvrsne.
„Toliko dugo dok se svatko od nas bude trudio i shvaćao svoj utjecaj na okoliš, bit ćemo u mogućnosti zajedno ostvariti promjenu“, zaključuje Tom Arnel.
S.F. / Ekovjesnik