Kina objavila rat plastici za jednokratnu upotrebu

Najveći svjetski onečišćivač plastikom planira značajno smanjenje proizvodnje i upotrebe plastike do 2025. godine

Kineska vlada je u nedjelju objavila plan za smanjenje upotrebe jednokratne plastike. Kao jedan od najvećih svjetskih korisnika plastike, Kina do kraja 2020. godine uvodi zabranu plastičnih vrećica u supermarketima i trgovačkim centrima najvećih gradova, dok će u ostalim dijelovima zemlje zabrana stupiti na snagu do kraja 2022. godine. Osim vrećica, do kraja ove godine zabranit će se i korištenje slamki za jednokratnu upotrebu.

Kina se već godinama bori s ogromnim količinama otpada koje proizvodi 1,4 milijardi njenih građana, a najveće odlagalište otpada u zemlji, veličine oko stotinu nogometnih igrališta, već je odavno puno, i to 25 godina prije planiranog roka.

Kina je 2017. godine sakupila 215 milijuna tona komunalnog otpada, no podaci o recikliranim količinama otpada ipak nisu dostupni. Prema podacima Sveučilišta u Oxfordu, Kina je 2010. godine proizvela 60 milijuna tona plastičnog otpada, gotovo dvostruko više od SAD-a gdje je proizvedeno 38 milijuna tona. Istraživanje je objavljeno 2018. godine i u njemu se navodi da je „relativna globalna slika slična projekcijama do 2025.“

Nacionalno razvojno i reformsko povjerenstvo je u nedjelju objavilo priopćenje prema kojem se tijekom sljedećih pet godina u Kini planira značajno smanjiti proizvodnja i upotreba plastike. Novim planom zabranit će se i ograničiti proizvodnja, prodaja i upotreba pojedinih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu, uz promicanje alternativnih proizvoda, standardizaciju recikliranja plastičnog otpada te redovno i efektivno kontroliranje plastičnog onečišćenja.

Već do kraja ove godine uvodi se zabrana plastičnih vrećica u supermarketima i trgovačkim centrima svih najvećih kineskih gradova, dok će u ostalim dijelovima zemlje zabrana stupiti na snagu do kraja 2022. godine. Osim plastičnih vrećica, čak i onih s najtanjom stijenkom, u restoranima se do kraja ove godine očekuje uvođenje zabrane slamki i ostalih predmeta za jednokratnu upotrebu, a kineski hoteli takve predmete moraju prestati nuditi svojim gostima do 2025. godine.

Osim plastičnog otpada, Kina je najavila i mjere zabrane uvoza nezakonito posječenog drva. Zbog velike potražnje za sirovinama, Kina je u proteklih dvadeset godina postala i veliki pokretač ilegalne sječe drva, posebno u jugoistočnoj Aziji i Africi te se često naziva najvećim svjetskim potrošačem ilegalno posječenog drva i proizvoda od takvog drva. Kineska se vlada, stoga, s ciljem zaštite šumskih resursa i podupiranja zabrane sječe prirodnih šuma odlučila obračunati i s korupcijom u šumarstvu.

S.F. / Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

„Croatia: Full Of Plastic!“

U Hrvatskoj ćemo još pričekati na zabranu plastičnih vrećica i ostalih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu te se nećemo svrstati uz bok država članica EU-a i ostatka svijeta koje su uvođenjem zabrane odlučile utjecati na rješavanje plastične krize.

Francuska od 2020. proširuje zabranu plastike za jednokratnu upotrebu

Kako je sve teže zanemariti utjecaje plastičnog onečišćenja, ekološki osviješteni građani pitaju se kako mogu promijeniti način na koji kupuju, jedu, putuju ili smanjuju otpad u svakodnevnom životu. Iako su napori na razini svakog pojedinca od presudnog značaja, važni su i oni koji se provode na nacionalnoj razini. Nakon što se već istaknula svojim naporima za smanjenje plastičnog onečišćenja, Francuska od 2020. godine uvodi još sveobuhvatniju zabranu plastike za jednokratnu upotrebu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER