Uvođenje karantena u Italiji utjecalo na smanjenje onečišćenja zraka

Koronavirus: Satelitski snimci još jednom potvrđuju u kolikoj je mjeri onečišćenje zraka povezano s prometom i industrijom

Iako se novom primjeru utjecaja pandemije koronavirusa na smanjenje onečišćenja zraka ne bismo trebali pretjerano radovati, satelitski snimci Europske svemirske agencije (ESA) ipak još jednom potvrđuju koliko je onečišćenje zraka povezano s ljudskim utjecajem.

Snimci satelita Europske svemirske agencije (ESA) Copernicus Sentinel-5P dokazuju smanjenje onečišćenja u Lombardiji te općenito na sjeveru Italije, što potvrđuje kako je uvođenje karantena radi zaustavljanja širenja zaraze koronavirusom utjecalo na znatan pad onečišćenja zraka.

Krajem veljače talijanska je vlada s ciljem zaustavljanja širenja zaraze koronavirusom (COVID-19) odlučila uvesti karantene u sjevernim dijelovima zemlje, prije nego što se prošlog tjedna zaraza proširila širom Italije i stavila cijelu zemlju u karantenu.

„Smanjenje emisije dušikovog dioksida posebno je uočljivo u dolini rijeke Po na sjeveru Italije“, izjavio je Claus Zehner, voditelj misije Sentinel-5P u Europskoj svemirskoj agenciji.

  • Satelitske snimke Europske svemirske agencije odnose se na razdoblje od 1. siječnja do 11. ožujka 2020. te korištenje 10-dnevnog pomičnog prosjeka. / © European Space Agency (ESA)

„Iako bi podaci mogli varirati zbog naoblake i promjenjivih vremenskih uvjeta, uvjereni smo da se zabilježeno smanjenje emisija podudara s uvođenjem karantena u Italiji što je uzrokovalo bitno smanjenje prometa i industrijskih aktivnosti“, dodao je Zehner.

Animacija Europske svemirske agencije odnosi se na razdoblje od 1. siječnja do 11. ožujka te korištenje 10-dnevnog pomičnog prosjeka.

Prema jutrošnjim podacima Europskog centra za sprječavanje i kontrolu bolesti (15.03.2020. u 8 sati), Italija je sa 17.750 zaraženih koronavirusom trenutno najviše pogođena europska zemlja, a stopa smrtnosti na tisuću zabilježenih infekcija najviša je i na globalnoj razini.

  • Razina onečišćenja zraka u Kini u siječnju u odnosu s onim iz veljače 2020. / Izvor: NASA

Podsjetimo, satelitske snimke NASA-e i Europske svemirske agencije (ESA) pokazali su krajem veljače i drastičan pad onečišćenja iznad Kine što se barem djelomično povezalo s gospodarskim usporavanjem uslijed izbijanja zaraze koronavirusom (COVID-19). Naime, NASA-ini satelitski snimci su prikazali znatno više razine dušikovog dioksida - toksičnog plina iz vozila, elektrana i tvornica, prije izbijanja zaraze koronavirusom i uvođenja karantene.

Znanstvenici su već ranije utvrdili da je izbijanje zaraze koronavirusom smanjilo kineske emisije stakleničkih plinova i to najmanje za jednu četvrtinu u samo dva tjedna sredinom veljače.

S.F. / Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Nakon drastičnog pada u veljači, porast onečišćenja NO2 u travnju i svibnju

Za razliku od prošle, ove godine razina onečišćenja nije porasla nakon kineske Nove godine. Prema očekivanju znanstvenika, NASA javlja kako se izlaskom iz karantene i ponovnim oživljavanjem gospodarstva Kina vraća na vrijednosti koje su „normalne“ za ovo doba godine.

Svijet je stao, priroda se liječi!

Najnovije snimke satelita Copernicus Sentinel-5P ponovno pokazuju značajno smanjenje koncentracije dušikovog dioksida u nekoliko glavnih gradova u Europi - uključujući Pariz, Madrid i Rim, priopćila je Europska svemirska agencija (ESA).

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER