Potkornjak gotovo nestao sa splitskog Marjana
Potvrđeno opadanje potkornjaka i pad broja zaraženih stabala
Krajem svibnja iz splitske gradske uprave javljeno je da potkornjak nestaje te da su stvoreni uvjeti za ukidanje elementarne nepogode na Marjanu. U novom izvještaju o stanju Marjanske šume ponovno je potvrđeno opadanje potkornjaka i pad broja zaraženih stabala na Marjanu.
I u drugom izvještaju o stanju Marjanske šume, koji je za Grad Split izradio dr.sc. Milan Pernek ispred Hrvatskog šumarskog instituta, ponovno je potvrđeno opadanje potkornjaka i pad broja zaraženih stabala na Marjanu. Podsjetimo, u prvom izvještaju iz svibnja ove godine zaključeno je kako je mediteranski potkornjak u fazi retrogradacije te su zadovoljeni uvjeti za ukidanje elementarne nepogode, što je Stožer civilne zaštite Grada Splita i zatražio od Splitsko-dalmatinske županije.
Kako se navodi u priopćenju Grada Splita, na temelju ulova iz feromonskih klopki, u pregledu 9. i 10. srpnja tako je ponovno potvrđeno opadanje potkornjaka, odnosno vrlo niski ulov, a zamijećena je velika aktivnost prirodnih neprijatelja potkornjaka, Temnochila caerulea. Sakupljeni podaci također ukazuju i na zaustavljanje umiranja velikog broja borova.
Kontinuirano praćenje stanja šume i populacije potkornjaka nastavit će se kroz čitavu 2020. godinu, o čemu će se redovito izvještavati s ciljem pravodobne intervencije. Populacija potkornjaka prati se na 10 aktivnih feromonskih klopki na kojima se feromonski pripravak redovito mijenja, posljednji put 9. srpnja. Kako u izvještaju navodi dr.sc. Milan Pernek, rizici koji se prate - visoka temperatura, suša, vjetrolomovi i vjetroizvale - zasad nisu izazvali poremećaje u šumskom ekosustavu.
Grad Split / Ekovjesnik