Reakcija Društva Marjan na „dobro stanje“ Marjanske šume
„Pad broja potkornjaka, kao i broja zaraženih stabala posve je logičan s obzirom na pustošenje šume na Marjanu“
Prema podacima Hrvatskog šumarskog instituta koje je Grad Split prezentirao, broj suhih stabala i onih koji će se uskoro osušiti povećan je za oko šest puta od kolovoza 2019. do svibnja 2020., a tvrdi se da potkornjaka gotovo i nema, navode u Društvu Marjan.
Društvo za zaštitu i unapređenje Marjana reagiralo je povodom priopćenja Grada Splita kojim se javnost izvještava o „dobrom stanju“ Marjanske šume te potvrđuje „opadanje potkornjaka i pad broja zaraženih stabala na Marjanu“.
Naime, još krajem svibnja iz splitske gradske uprave javljeno je da potkornjak nestaje te da su stvoreni uvjeti za ukidanje elementarne nepogode na Marjanu. U novom, drugom, izvještaju o stanju Marjanske šume, koji je za Grad Split izradio dr.sc. Milan Pernek iz Hrvatskog šumarskog instituta, navedeno je ponovno potvrđeno. Također, u priopćenju od 14. srpnja opadanje potkornjaka potvrđuje se temeljem ulova iz feromonskih klopki, budući da je u pregledu 9. i 10. srpnja ponovno potvrđen vrlo niski ulov te zamijećena velika aktivnost vrste kukca Temnochila caerulea, prirodnih neprijatelja potkornjaka. U izvještaju se isto tako navodi kako sakupljeni podaci ukazuju i na zaustavljanje umiranja velikog broja borova.
Društvo Marjan reagiralo je na navedeno priopćenje Grada Splita objavom na svojoj Facebook stranici te se nimalo ne slaže s tvrdnjom o „dobrom stanju“ Marjanske šume. Kako se navodi u objavi, snimanjem bespilotnom letjelicom u kolovozu 2019. godine utvrđeno je da se na Marjanu nalazi 33.418 stabala, od čega je 491 stablo bilo suho, odnosno mrtvo.
U izvješću Hrvatskog šumarskog instituta iz svibnja 2020. doznaje se da je u Park šumi Marjan 90,9 % zdravih stabala, 3,4 % zaraženih stabala te 5,7 % mrtvih stabala. No, kada se navedeni udjeli preslikaju na izvještaj iz kolovoza 2019. godine dolazi se do „ne baš ugodnih informacija“.
Broj mrtvih stabala se u osam mjeseci povećao za čak 388 % pa se tako s 491 mrtvog stabla u kolovozu 2019. došlo na 1.905 mrtvih stabala također s očekivanim rastom za svih 1.136 zaraženih stabala koja se tek trebaju osušiti, navodi Društvo Marjan.
Također, broj zdravih stabala pada na 30.377, a kako zaraza i dalje postoji očekuje se pad njihovog broja i u budućnosti. Pad broja potkornjaka, kao i broja zaraženih stabala posve je logičan s obzirom na pustošenje šume na Marjanu, a 1.136 zaraženih stabala, koliko ih se prema procjeni Hrvatskog šumarskog instituta trenutno nalazi na Marjanu, i dalje predstavljaju veliku opasnost za Marjansku šumu. Isto tako, u Društvu Marjan ističu kako taj broj stabala raste obrnuto proporcionalno broju zdravih stabala.
U Društvu Marjan stoga zaključuju kako se ovim tempom može očekivati da će broj zdravih stabala do 2021. godine pasti ispod 30.000, a zaraza se „očito nema namjeru sama od sebe prestati širiti!“.
Zatražili smo očitovanje splitske gradske uprave, ali je u trenutku objave ovog članka još uvijek nismo dobili. U Društvu Marjan ističu kako svoje zaključke temelje na dokumentaciji koju je Grad Split službeno komunicirao prema gradskim vijećnicima i javnosti te ako netko smatra da navedeni podaci nisu ispravni za obrazloženje se treba obratiti Gradu Splitu.
Ekovjesnik