Klimatski model grada Beča postaje međunarodni standard
Klimatsku i prometnu politiku Grada Beča sada žele primijeniti i ostali svjetski gradovi
Poznatom ulicom Mariahilfer Straße kojom su još prije pet godina jurili automobili, danas neometano šeću pješaci, roditelji bezbrižno guraju dječja kolica pored biciklista, a uz sve to raste promet brojnih trgovina, restorana i kavana. Pješaci sve više preuzimaju ulice austrijskog glavnog grada i uživaju u novoj kvaliteti urbanog života.
- Mariahilfer Straße © Ekovjesnik
Obnova poznate bečke trgovačke ulice Mariahilfer Straße i njeno pretvaranje u dosad najveću bečku „zonu susreta“ (njem. Begegnungszone), u kojoj je automobilski promet ograničen i podređen potrebama pješaka, bio je velik uspjeh bivše zelene dogradonačelnice Beča Marije Vassilakou. Ova važna bečka ulica je prije pet godina u potpunosti promijenila svoj izgled, a najveća promjena bila je uklanjanje klasične podjele ulice na pločnik i kolnik – pješaci i vozači sada dijele isti, popločani prostor, no pješaci imaju prednost.
Vassilakou se grčevito borila za realizaciju ovog projekta, a pored određenog dijela građana, najžešći protivnik bila joj je Bečka gospodarska komora. Od uspješnog preuređenja ove ulice prošlo je pet godina, a gotovo je toliko trebalo i Komori da promijeni svoje mišljenje. Naime, Bečka gospodarska komora sada se zalaže za uvođenje što većeg broja „zona susreta“, kako u Beču, tako i u gradovima širom Austrije!
- Mariahilfer Straße © Ekovjesnik
Obnova Mariahilfer Straße promijenila je i cijeli Beč, a građani su vrlo brzo prihvatili novi izgled ove ulice. Sada je to najveća bečka pješačka i trgovačka zona čije značenje nadilazi granice samog grada, a model njene obnove sada žele primijeniti mnogi gradovi širom svijeta. Radnim danom ulicom u prosjeku prođe 50-ak tisuća ljudi, a s više od 17 milijuna prolaznika godišnje, Mariahilfer Straße je jedna od najvažnijih trgovačkih ulica u Austriji.
- Mariahilfer Straße © Ekovjesnik
Središnji dio Mariahilfer Straße, koji se u dužini od 432 metra proteže od križanja s ulicom Kirchengasse (bolji poznavatelji Beča znaju da se tu nalazi velika robna kuća Gerngross) do Andreasgasse, uređen je kao pješačka zona, dok su preostala dva dijela ulice prema MuseumsQuartieru i Zapadnom kolodvoru tzv. zone susreta – mjesta ograničenog automobilskog prometa (dopuštena brzina 20 km/h), podređenog potrebama pješaka i biciklistima u oba smjera. Dužina zone susreta na dijelu između ulica Getreidemarkt i Kirchengasse iznosi 739 metara, a u dijelu između Andreasgasse i Kaiserstraße 459 metara. Duž ova dva dijela ulice uređene su posebne lokacije za istovar robe koji se vrši u određeno vrijeme, parkirališna mjesta za osobe s invaliditetom i taksi stajališta.
- Ne tako davno ovom su ulicom još jurili automobili - Mariahilfer Straße © Ekovjesnik
Smirivanje prometa i zaštita klime korisni su za ljude
„Mariahilfer Straße je najbolji primjer da mjere smirivanja prometa i zaštite klime koriste svim građanima, a posebno onima koji tamo rade, uče i žive. Da, Beč je grad s najvećom kvalitetom života u svijetu, a to smo postigli upravo zahvaljujući hrabrim projektima kao što je obnova Mariahilfer Straße te političarima poput Marije Vassilakou i brojnim djelatnicima naše gradske uprave koji se trude da Beč svakog dana bude ljepši i bolji. Ne smijemo se oslanjati na dosadašnja postignuća, već moramo i dalje razvijati nove projekte na dobrobit svih građana i građanki“, izjavila je dogradonačelnica Birgit Hebein povodom proslave pete obljetnice obnove ove bečke ulice.
- Mariahilfer Straße © Ekovjesnik
S bečkom dogradonačelnicom slažu se i predsjednici okruga Mariahilf (6.) i Neubau (7.) - Markus Rumelhart i Markus Reiter, koje razdvaja upravo Mariahilfer Straße i čije je stanovništvo 2014. godine s većinom od 53,2 % podržalo obnovu ulice i smirivanje prometa. Obojica su izrazili oduševljenje realizacijom brojnih zelenih projekata koji su se počeli širiti iz ove „zelene žile“ grada. U više navrata smo izvijestili o uređenju Zieglergasse - prve bečke ulice s mogućnošću regulacije temperature zraka, kao i obnovi drugih ulica u okrugu Neubau koje se prilagođavaju klimatskim promjenama, a nedavno i o prvom parku za rashlađivanje koji predstavlja još jedan važan doprinos mjerama za smanjenje efekta urbanog toplinskog otoka i visokih temperatura uzrokovanih klimatskim promjenama.
- Mariahilfer Straße u jutarnjim satima © Ekovjesnik
- Istovar robe se vrši u određeno vrijeme i na određenom mjestu © Ekovjesnik
Uspješna obnova ove ulice, kao i cijelog niza drugih ulica u središtu austrijskog glavnog grada, potvrdila je opravdanost smirivanja automobilskog prometa i ulaganja u podizanje kvalitete javnog prostora. Unatoč prvotnom protivljenju projektu obnove Mariahilfer Straße, u Bečkoj gospodarskoj komori sada ističu pozitivne učinke obnove ove i ostalih bečkih ulica, što se najviše održava na porast prometa trgovina i otvaranje novih radnih mjesta, nove razvojne mogućnosti i podizanje vrijednosti nekretnina.
„Mariahilfer Straße je jedna od najvažnijih trgovačkih ulica u Austriji. Ovdje se ljudi osjećaju kao kod kuće, a posjećenost je stabilna, što su važni čimbenici za uspješno poslovanje lokalnih poduzetnika. Da bi se takvo stanje zadržalo, moramo pomno pratiti navike kupaca te reagirati na sve eventualne promjene i nove trendove. Gradska uprava, poduzetnici, lokalno stanovništvo i potrošači zajedno osiguravaju budućnost uspješnog koncepta Mariahilferstrasse“, objasnio je Hans Arsenovic, potpredsjednik Bečke gospodarske komore.
- Novi oblici održive mobilnosti pomažu pri uklanjanju automobila iz gradskih središta © Ekovjesnik
S.F. / Ekovjesnik