U Engleskoj 1. listopada stupila na snagu zabrana plastičnih slamki

Zakon je trebao stupiti na snagu ranije ove godine, no kašnjenje je opravdano pandemijom COVID-19

S prvim danom listopada 2020. u Engleskoj je zabranjena prodaja i distribucija plastičnih slamki za jednokratnu upotrebu te miješalica za napitke i štapića za uši. Zabrana je trebala stupiti na snagu još u travnju ove godine, no primjena novog zakona odgođena je zbog aktualne zdravstvene krize izazvane pandemijom COVID-19.

Primjena novog zakona kojim se zabranjuje prodaja i distribucija plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu bila je predviđena još za travanj ove godine, no s obzirom na tadašnje razbuktavanje prvog vala pandemije COVID-19 i njezin utjecaj na opskrbne lance, vlada je zabranu odlučila odgoditi do početka listopada.

Od 1. listopada zabrana se odnosi na sve trgovine i ugostiteljske objekte s izuzetkom osoba s invaliditetom i bolesnika čija zdravstvena stanja zahtijevaju upotrebu plastičnih slamki te su im, primjerice, bolnice, barovi i restorani dužni osigurati na njihov zahtjev. No, stupanjem na snagu novog zakona, sve tvrtke i ustanove potiču se na korištenje alternativnih proizvoda, odnosno proizvoda od održivih materijala.

Unatoč kašnjenju s primjenom zakona, ministar zaštite okoliša George Eustice potvrdio je kako je britanska vlada čvrsto posvećena rješavanju problema plastike za jednokratnu upotrebu.

„Zabrana slamki, miješalica i štapića za uši samo je još jedan korak u našoj borbi protiv plastičnog onečišćenja i potvrda našeg obećanja da ćemo učiniti sve kako bismo naše more i okoliš očuvali za buduće generacije.“ – izjavio je ministar Eustice. „Naša zemlja je već svjetski lider u ovom području, a uvedena naknada od pet penija u najvećim je trgovačkim lancima uspješno smanjila prodaju jednokratnih plastičnih vrećica za čak 95 %. Uz raniju zabranu mikroplastike u kozmetičkim proizvodima razvijamo i planove za uvođenje povratne naknade za plastične boce kako bismo poticali njihovo recikliranje.“

Prema podacima britanskog ministarstva za zaštitu okoliša, hranu i ruralna područja (DEFRA), prije početka pandemije se u Velikoj Britaniji godišnje koristilo gotovo pet milijardi plastičnih slamki, 316 milijuna plastičnih miješalica za napitke i 1,8 milijardi štapića za uši. Zbog utjecaja pandemije na opskrbu trgovačkih lanaca te zabrinutost za javno zdravlje koja je ipak imala prioritet nad smanjenjem plastike, ministarstvo je u travnju potvrdilo da će zakon stupiti na snagu 1. listopada 2020.

U Walesu se također planira uvođenje „ograničenja“ upotrebe određenih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu, uključujući slamke i štapiće za uši, i to u prvoj polovici 2021. Kako je najavljeno, strožije zakonodavstvo primijenit će se i na miješalice za napitke, pribor za jelo, plastične držače balona i ostale proizvode od ekspandiranog polistirena i kontroverzne oksorazgradive plastike.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Britanci će još nekoliko godina koristiti plastični pribor za jednokratnu upotrebu

Istraživanje provedeno 2020. godine pokazalo je da su stanovnici SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva svjetski rekorderi u proizvodnji plastičnog otpada. Britance ipak očekuje zabrana polistirenskih čaša i plastičnog pribora za jednokratnu upotrebu, što bi trebalo utjecati na znatno smanjenje količine plastičnog otpada, no ona bi na snagu trebala stupiti tek za nekoliko godina.

Identificirano deset najčešćih vrsta otpada u europskim rijekama i jezerima

Izvještaj „Plastične rijeke - smanjenje plastičnog onečišćenja na kućnom pragu” organizacija Earthwatch Europe i Plastic Oceans UK otkriva deset najčešćih vrsta otpada koje onečišćuju europske rijeke i jezera te potrošače upoznaje s alternativama i daje im prijedloge za smanjenje količine otpada.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER