Beč prelazi na ekološki prihvatljiv sustav grijanja i hlađenja

Decarb City Pipes 2050 - Grad Beč sudjeluje u novom EU projektu za održiv sustav grijanja i hlađenja

Gradovi Beč, Rotterdam, Dublin, München, Bilbao, Bratislava i švicarski Winterthur sudjeluju u novom EU projektu čiji je cilj prelazak na održiv sustav grijanja i hlađenja bez emisija ugljikovog dioksida

Kako bi se suzbile klimatske promjene, potrebno je odlučno djelovati u sektorima koji uzrokuju nastajanje stakleničkih plinova. Promjenom sustava grijanja i hlađenja mogli bi se postići značajni pomaci u smanjenju emisija plinova sa štetnim učinkom na okoliš. U Beču, primjerice, više od trećine ukupne potrošnje energije otpada upravo na grijanje i hlađenje.

Europska unija stoga je početkom srpnja ove godine pokrenula novi projekt pod nazivom „Decarb City Pipes 2050 – Transition Roadmaps to energy efficient, zero-carbon urban heating and cooling“ čiji je cilj pronaći načine kako promijeniti postojeći sustav opskrbe toplinskom energijom u urbanom području koji najvećim dijelom počiva na korištenju prirodnog plina te prijeći na energetski učinkovita i ekološki prihvatljiva rješenja bez emisija ugljikovog dioksida. U projektu sudjeluju Beč, Rotterdam, Dublin, München, Bilbao, Bratislava i švicarski Winterthur.

U suradnji s renomiranim istraživačkim partnerima kao što su Sveučilište u Utrechtu i Sveučilište u Halmstadu ovih sedam gradova u naredne će tri godine u lokalnim radnim skupinama nastojati pronaći odgovore na složena pitanja s kojima se suočavaju gradovi prilikom promjene sustava grijanja i hlađenja. Pitanja o mogućnostima opskrbe u gusto naseljenom urbanom prostoru, ulozi različitih tehnologija i energenata u procesu prelaska na održiv sustav grijanja te načinima kako građane i druge važne aktere potaknuti da se uključe samo su neka od njih.

Pritom gradovi i poduzeća za opskrbu energijom uče jedni od drugih razmjenjujući stečena znanja koja će se naposljetku moći implementirati u cijeloj Europskoj uniji. U projektu im pomažu istaknuti stručnjaci s dugogodišnjom ekspertizom u europskoj energetskoj politici, gospodarstvu, savjetovanju i industriji te civilnom društvu.

„Decarb City Pipes 2050 – Transition Roadmaps to energy efficient, zero-carbon urban heating and cooling“  trogodišnji je projekt ukupne vrijednosti 1,9 milijuna eura koji se provodi u sklopu programa za istraživanja i inovacije Obzor 2020. (Horizon 2020). Tvrtka Bečkog holdinga Urban Innovation Vienna koordinator je projekta, a u njegovu je provedbu uključeno i bečko gradsko poduzeće za energetsko planiranje (MA 20).

„Javne vlasti trebaju brzo razviti održive koncepte i odgovore na neophodne strukturne promjene. Međutim, to zahtijeva visoku razinu znanja i kompetencija što gradovima često nedostaje. Projektom Decarb City Pipes želi se premostiti jaz u znanju te podržati lokalne vlasti u ostvarivanju ovog cilja”, objašnjava Judith Neyer, voditeljica projekta iz tvrtke Urban Innovation Vienna.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Kultura i zaštita klime: Bečki Ronacher priključen na sustav daljinskog hlađenja

Bečko energetsko poduzeće Wien Energie s mrežom daljinskog hlađenja od sada povezuje još jednu bečku instituciju. Slavno kazalište Ronacher, izgrađeno 1888. godine u središtu grada te uz Raimund Theater i Theater an der Wien jedno od tri kazališta u sklopu Ujedinjenih kazališta u Beču (Vereinigte Bühnen Wien), od ove će se sezone hladiti na suvremen i ekološki prihvatljiv način.

Lyon uskoro dobiva drugu centralu za daljinsko hlađenje

Poslovna četvrt Part-Dieu u Lyonu raspolaže sustavom daljinskog hlađenja još od 1971. godine. Sustavom upravlja tvrtka Dalkia, podružnica grupe Électricité de France (EDF), koja je 2019. izgradila novu centralu za daljinsko hlađenje opremljenu tehnologijom povrata energije jedinstvenom u Francuskoj te do 2027. namjerava utrostručiti distribuciju na 90 GWh.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER