Kultura i zaštita klime: Bečki Ronacher priključen na sustav daljinskog hlađenja
Nakon Bečke državne opere (Wiener Staatsoper), Ronacher je drugo bečko glazbeno kazalište koje je priključeno na mrežu daljinskog hlađenja
Bečko energetsko poduzeće Wien Energie s mrežom daljinskog hlađenja od sada povezuje još jednu bečku instituciju. Slavno kazalište Ronacher, izgrađeno 1888. godine u središtu grada te uz Raimund Theater i Theater an der Wien jedno od tri kazališta u sklopu Ujedinjenih kazališta u Beču (Vereinigte Bühnen Wien), od ove će se sezone hladiti na suvremen i ekološki prihvatljiv način.
Povijesna zgrada bečkog kazališta Ronacher, poznatog po izvedbama vrhunskih i popularnih mjuzikala, od nove će sezone dobiti ekološki prihvatljivo hlađenje, a zahvaljujući inovativnom sustavu hlađenja snage od približno 120 konvencionalnih klima-uređaja, emisija CO2 smanjit će se za više od 50 posto.
„Izuzetno sam zadovoljan što će Ronacher, još jedna bečka kulturna ustanova, ove godine biti priključen na mrežu daljinskog hlađenja. Ovaj korak naglašava našu zajedničku predanost zaštiti klime i dovodi nas korak bliže ambicioznim klimatskim ciljevima našeg grada”, izjavio je Peter Hanke, gradski vijećnik za gospodarstvo, financije i Wiener Stadtwerke.
Priključak daljinskog hlađenja u podrumu Ronachera projektiran je za snagu od 435 kilovata što odgovara kapacitetu hlađenja oko 120 konvencionalnih klimatizacijskih jedinica. Međutim, u usporedbi s njima, daljinsko hlađenje prihvatljivo je za klimu jer se tijekom rada emisija CO2 smanjuje za više od 50 posto.
„U kazalištu bismo se trebali znojiti samo zbog napetosti i uzbuđenja”, kazao je Michael Strebl, izvršni direktor bečke tvrtke Wien Energie. „Priključivanjem Ronachera na mrežu daljinskog hlađenja, u ovu povijesnu zgradu u središtu grada donosimo suvremenu i klimatski prihvatljivu tehnologiju. To znači da se s krova kazališta mogu ukloniti klima-uređaji što je također jako dobro za mikroklimu u tom području.”
- Bečko kazalište Ronacher izgrađeno je 1888. godine / Slijeva nadesno: Christian Struppeck (glazbeni direktor Vereinigte Bühnen Wien), Michael Strebl (predsjednik Uprave Wien Energie) i Franz Patay (generalni direktor Vereinigte Bühnen Wien) © Wien Energie / Max Kropitz
Odgovorno poslovanje kazališta
Glazbeno kazalište, kojim upravlja Vereinigte Bühnen Wien GmbH (VBW), ima više od tisuću sjedala i prethodno je bilo klimatizirano konvencionalnim klima-uređajima. Spajanjem na daljinsko hlađenje, energetske potrebe za klimatizaciju smanjuju se za otprilike polovicu. Prelazak na daljinsko hlađenje financijski je podržao Grad Beč i to uz pomoć sredstava iz Fonda za klimu i energiju, a provodi se u okviru programa „Klimafitte Kulturbetriebe“.
„Naša produkcija i odgovorno korištenje resursa ne moraju biti u suprotnosti. Vereinigte Bühnen Wien uz odgovornost za vlastito poslovanje ima i važnu ulogu predvodnika u stvaranju održivije i zelenije budućnosti. Redovito poduzimamo nove korake za održivo i odgovorno poslovanje naših kazališta. Kazalište Raimund Theater tako je prošle godine dobilo austrijski ekološki certifikat, a slijedit će ga Ronacher i Theater an der Wien“, kazao je generalni direktor VBW-a Franz Patay.
„Gledatelji bi trebali imati mogućnost da se u udobnosti našeg kazališta koncentriraju na ono što se događa na pozornici i u potpunosti uživaju u svom kazališnom iskustvu. Ugodna unutarnja klima izuzetno je važna, pogotovo kada su vanjske temperature stalno visoke kao ove godine. Za mene je činjenica da smo instalirali ekološki prihvatljivu alternativu za hlađenje još jedan važan korak prema budućnosti.” – rekao je Christian Struppeck, glazbeni direktor VBW-a.
- Slijeva nadesno: Christian Struppeck (glazbeni direktor Vereinigte Bühnen Wien), Michael Strebl (predsjednik Uprave Wien Energie) i Franz Patay (generalni direktor Vereinigte Bühnen Wien) © Wien Energie / Max Kropitz
Ekspanzija mreže u punom jeku
U lipnju su završeni radovi na proširenju mreže daljinskog hlađenja ispod bečke Ringstrasse, čime je stvoren temelj za buduću distribuciju hlađenja u središtu Beča. Mrežom od 30 kilometara rashladnih cijevi Wien Energie trenutačno osigurava hlađenje za oko 200 bečkih zgrada, a njihov broj je u stalnom porastu jer sa sve toplijim i sušnijim ljetima raste i potreba za klimatski prihvatljivom klimatizacijom.
Na mrežu daljinskog hlađenja priključen je već velik broj bečkih javnih zgrada, uključujući Sveučilište u Beču, Gradsku vijećnicu, zgradu austrijskog parlamenta ponovno otvorenu u siječnju 2023., Sveučilišnu bolnicu AKH Beč (Universitätsklinikum AKH Wien) i brojne hotele. Nekoliko stotina novih stanova, na primjer u četvrti Nordbahnviertel ili oko Glavnog željezničkog kolodvora, već ima koristi od daljinskog hlađenja, dok će se Prirodoslovni muzej (Naturhistorisches Museum Wien) na mrežu spojiti ove jeseni. Wien Energie će u narednim godinama u širenje mreže daljinskog hlađenja uložiti 90 milijuna eura.
- Zahvaljujući inovativnom sustavu hlađenja snage od približno 120 konvencionalnih klima-uređaja, emisija CO2 smanjit će se za više od 50 posto. © Wien Energie / Max Kropitz
Daljinsko hlađenje – energetski učinkovito i klimatski prihvatljivo
Daljinsko hlađenje proizvodi se u obliku hladne vode u sedam centrala Wien Energie pomoću visoko učinkovitih rashladnih uređaja. Osim električne energije, kao pogonska energija služi i višak topline od spaljivanja otpada. Voda rashlađena na oko 5-6 °C izravno dolazi do kupaca mrežom daljinskog hlađenja, dok se hlađenje distribuira kroz zgrade putem njihovih internih sustava hlađenja. Osim što se na ovaj način iz zgrada apsorbira toplina, to rezultira još jednom prednosti u odnosu na konvencionalne klima-uređaje. Naime, toplina se ne ispušta se u zrak pa se stoga grad dodatno ne zagrijava. Zagrijana voda vraća se natrag u rashladni centar, a tamo gdje je to moguće, ponovno se koristi za hlađenje.
Stjepan Felber | Ekovjesnik