Ledeno doba u bečkom Prirodoslovnom muzeju
Sustav daljinskog hlađenja osigurat će bečkom NHM-u kapacitet hlađenja od oko jednog megavata što odgovara snazi od približno 270 konvencionalnih klima-uređaja
Daljinsko hlađenje nudi ekološki prihvatljivu alternativu tradicionalnim klima-uređajima i značajno doprinosi smanjenju emisije CO2. Od jeseni će se na mrežu daljinskog hlađenja priključiti i bečki Prirodoslovni muzej.
Spajanjem na mrežu daljinskog hlađenja bečkog energetskog poduzeća Wien Energie, Prirodoslovni muzej u Beču (Naturhistorisches Museum Wien) ove jeseni poduzima značajan korak prema energetskoj učinkovitosti i održivosti. Ova mjera omogućit će muzeju da se odrekne tradicionalnih klima-uređaja te istovremeno značajno smanji emisiju CO2.
Održivo hlađenje za građevinu pod spomeničkom zaštitom
Trenutačno se u podrumu Prirodoslovnog muzeja postavlja moderna stanica za daljinsko hlađenje koja će uskoro preuzeti hlađenje dijelova muzeja koje zasad rashlađuju uređaji. Osim toga, na novi sustav bit će spojeni i dosad nehlađeni dijelovi muzeja, uključujući izložbene dvorane. Kako je izjavio član bečkog poglavarstva za financije, gospodarstvo i bečki gradski koncern Wiener Stadtwerke Peter Hanke, „Prirodoslovni muzej u Beču pokazuje kako čak i zaštićene zgrade mogu biti održivije korištenjem moderne tehnologije zaštite okoliša“.
Ušteda energije i smanjenje emisija
Sustav daljinskog hlađenja osigurat će Prirodoslovnom muzeju kapacitet hlađenja od oko jednog megavata – što odgovara snazi od približno 270 konvencionalnih klima-uređaja. Time će se moći demontirati zastarjeli rashladni uređaji, a tako i znatno uštedjeti električna energija te smanjiti emisija CO2. U usporedbi s tradicionalnim klima-uređajima, daljinsko hlađenje smanjuje emisiju CO2 za oko 50 posto i tako značajno doprinosi zaštiti klime.
- Pojedini izložbeni prostori također će biti klimatizirani © Wien Tourismus / Gregor Hofbauer
Korak po korak prema klimatskoj neutralnosti
Bečki Prirodoslovni muzej dosljedno prati put ka klimatski neutralnom gradu. U proteklih nekoliko godina već su provedene važne mjere, poput napuštanja opskrbe plinom i proširenja vlastite fotonaponske elektrane na krovu muzeja. Muzej se također pridružio austrijskoj inicijativi u okviru koje je osvjetljenje zgrade unaprijeđeno energetski učinkovitom LED rasvjetom.
Poduzeće Wien Energie nastavlja razvijati inovativna rješenja kako bi podržalo Grad Beč na putu prema klimatskoj neutralnosti.
City of Vienna | International Offices – Zagreb / Ekovjesnik