Ovce stare bovške pasmine završile sa sezonskim radom na Dunavskom otoku
Najzelenija prijestolnica svijeta održivo upravlja zelenim površinama i promiče biološku raznolikost
Od svibnja do listopada ove godine zelene površine na popularnom Dunavskom otoku ponovno je umjesto kosilica održavalo stado ovaca stare bovške pasmine (Krainer Steinschaf). Ovčice su bile jako vrijedne te su ove sezone „pokosile“ površinu veličine 20 nogometnih igrališta!
Na Dunavskom se otoku osjećaju već kao kod kuće: 70 ovaca stare bovške pasmine ovdje su provele već drugu sezonu kao „zaposlenice“ Grada Beča. Ove lijepe i korisne životinje pasle su na Dunavskom otoku od svibnja ove godine, a ovogodišnja se sezona zadnjih dana listopada bliži svom kraju. Ove su godine „pokosile“ čak 14 hektara livada, što odgovara površini 20 nogometnih igrališta.
„Korištenje ovaca kao 'prirodnih kosilica' na Dunavskom otoku pokazalo se uspješnim i ove godine. Ovaj način održavanja zelenih površina je održiva i ekološki prihvatljiva metoda košnje livada bez upotrebe strojeva. Osim što tako promoviramo biološku raznolikost, ovo je tek jedna od mnogih mjera koje na Dunavskom otoku provodimo u sklopu europskog klimatskog projekta“, rekla je Ulli Sima, bečka vijećnica zadužena za okoliš.
Sredinom studenog unajmljene ovce vraćaju se u svoje zimsko odredište Lassee u Donjoj Austriji, no vratit će se već sljedećeg proljeća jer provođenje EU projekta LIFE DICCA bez njihovog sudjelovanja nije moguće. Naime, Dunavski otok se koristi kao testno područje za razvijanje nove strategije zaštite klime u gradskim ekosustavima, a projekt provodi stručni odjel gradskog Odjela za gospodarenje vodama MA 45 - Wiener Gewässer (Bečke vode).
Provođenje europskog projekta LIFE DICCA utječe na podizanje svijesti Bečanki i Bečana o važnosti brige o klimi, klimatskim promjenama i zaštiti okoliša, a cilj projekta je održavanje bioraznolikosti i smanjenje emisija CO2 za 10 do 20 posto, a sve to uz što manje troškove održavanja otoka. Ispaša ovaca pokazala se idealnim načinom smanjenja upotrebe strojeva te posljedično emisije CO2, a ovce su, osim toga, daleko tiše i učinkovitije.
- Stado ovaca stare bovške pasmine (Krainer Steinschaf) završilo je ovogodišnju sezonu održavanja zelenih površina na bečkom Dunavskom otoku. © MA45 / Wiener Wildnis
Idealni uvjeti na Dunavskom otoku
Ljetna svježina na otoku je i ove godine vidljivo godila ovim vrijednim radnicama koje se ovdje prehranjuju samo onim što im Dunavski otok nudi. Posebno im je draga djetelina i samoniklo bilje poput kadulje i stolisnika, kojih ovdje na divljim livadama ima u izobilju. Svakog dana posjeti ih pastir iz bečke tvrtke WUK - Soziale Landwirtschaft Gänserndorf, koji je vlasnik stada.
Prirodna livadska područja na mirnom sjeveru Dunavskog otoka pokazala su se idealnim područjem za ovce. Životinje tamo borave oko tjedan dana na pašnjaku zaštićenom pokretnom električnom ogradom, nakon čega se ograda pomiče prema sljedećoj livadi. Zahvaljujući vlažnom ljetu livade su bile zelene i bujne tijekom cijele sezone pa zbog obilja hrane ovce mogu ostati do sredine studenoga.
- O ovim vrijednim „kosilicama“ brinu članovi bečke udruge WUK koji o njima vode i poseban blog. / Fotografija: LIFE DICCA
Ispaša ovaca jača biološku raznolikost
Ispašom se stvaraju livadska područja s dužim i kraćim biljkama što pogoduje ugroženim, strogo zaštićenim vrstama insekata poput leptira, bogomoljki i skakavaca, a monitoring od 2019. godine pokazuje znatno povećanje broja jedinki navedenih vrsta u odnosu na livade koje se kose strojno. Nadgledanje ispaše ovaca na Dunavskom otoku zbog toga će se provoditi još tijekom sljedećih nekoliko godina.
S.F. / Ekovjesnik