Uslijed povijesnog toplinskog vala u Britanskoj Kolumbiji više od 230 smrtnih slučajeva

Pacifički sjeverozapad pogodila izuzetna vrućina

Izvanredne vrućine uobičajene su diljem planeta tijekom većine ljeta, ali trenutni toplinski val na pacifičkom sjeverozapadu doista se može nazvati povijesnim

Zbog iznimne vrućine u lipnju 2021. u više gradova SAD-a i Kanade zabilježeni su apsolutni temperaturni rekordi, a Nacionalna meteorološka služba (NSW Weather Prediction Center) ovaj je toplinski val nazvala „povijesnim i vrlo opasnim“.

Toplina se počela nakupljati sredinom lipnja, a učinak je očit na karti koja prikazuje površinske temperature tla na dan 25. lipnja u američkoj saveznoj državi Washington. Podaci pokazuju da su tog dana oko podneva površinske temperature u Seattlu dosegle 49 °C (120 °F), a uz izdana upozorenja na toplinski val širom država Washington i Oregon te sjevernog dijela Kalifornije, najgore je tek uslijedilo.

NASA-ini podaci dobiveni su mjerenjem toplinske infracrvene energije emitirane s Zemljine površine (ECOSTRESS). Druga karta prikazuje anomalije temperature zraka diljem kontinentalnog dijela SAD-a i Kanade dana 27. lipnja 2021., kada su se vrućine dodatno pojačale, a zabilježeni su i temperaturni rekordi. Karta prikazuje temperature zraka na visini od 2 metra iznad tla, a crvenom bojom označena su područja na kojima su se temperature zraka popele za više od 15 °C (27 °F) u odnosu na prosjek za isti dan u razdoblju od 2014.-2020. godine.

Meteorološke postaje u brojnim gradovima izvijestile su o rekordno visokim temperaturama izmjerenima u nedjelju 27. lipnja 2021. Seattle je tog dana dosegnuo 40 °C (104 °F) čime je zabilježen apsolutni temperaturni rekord. Slično je bilo i u Oregonu, gdje su u Portlandu izmjerena 44 °C (112 °F), a u kanadskom Lyttonu u Britanskoj Kolumbiji 47 °C - najviša temperatura zraka ikad zabilježena u toj zemlji. Time je srušen raniji kanadski rekord od 45 °C (113 °F), postavljen u srpnju davne 1937. godine u gradovima Yellow Grass i Midale u pokrajini Saskatchewan.

Prema objavama na blogu atmosferskog znanstvenika Cliffa Massa, ekstremna vrućina rezultat je kombinacije neobičnih vremenskih uvjeta. Naime, iznimno visoki tlak u unutrašnjosti i nizak tlak u blizini obale stvorili su snažan protok zraka od istoka prema zapadu, čime je hladniji oceanski zrak „odgurnut“ od obale. Također, strujanjem preko Kaskadskog gorja topli zrak dodatno se zagrijao dok se spuštao zapadnim padinama tog lanca.

Dana 28. lipnja oboreno je još nekoliko temperaturnih rekorda, nakon čega se očekivalo da će vjetrovi s juga do jugozapada u unutrašnjost donijeti nešto hladniji zrak. Međutim, nakon samo dva dana, u utorak 29. lipnja, u kanadskom Lyttonu postignut je već novi temperaturni rekord od 49.6 °C (121 °F)!

  • U utorak 29. lipnja, u kanadskom Lyttonu postignut je temperaturni rekord od 49.6 °C (121 °F) / Izvor: Scott Duncan

Broj smrtnih slučajeva mogao bi biti još veći

Od petka 25. lipnja zbog toplinskog je vala u Britanskoj Kolumbiji zabilježeno više od 230 smrtnih slučajeva, a glavni mrtvozornik ove kanadske pokrajine nazvao ga je „vremenom bez presedana“, izvijestio je CNN. Naime, obično se u razdoblju od četiri dana zaprimi oko 130 izvještaja o smrtnim slučajevima, a od 25.-28. lipnja zabilježena su najmanje 233 smrtna slučaja uz mogućnost da će ovaj broj biti još veći kako se podaci budu ažurirali.

Mrtvozornici sada prikupljaju informacije kako bi utvrdili uzrok i način smrti i je li vrućina imala presudnu ulogu, navodi se u priopćenju glavnog mrtvozornika. „Izloženost toplini u okolišu može dovesti do ozbiljnih ili smrtnih posljedica, posebno kod starijih ljudi, novorođenčadi i male djece te one s kroničnim bolestima“, dodaje se u priopćenju.

Kanadske su vlasti ranije tijekom dana izvijestile i o značajnom porastu broja smrtnih slučajeva u Vancouveru i obližnjim gradovima Burnaby i Surrey u kojima su također zabilježene visoke temperature zraka, ali srećom ipak niže od one izmjerene u Lyttonu.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zieglergasse postaje prva bečka ulica prilagođena klimatskim promjenama

S ciljem smanjenja utjecaja efekta toplinskih otoka gradska uprava austrijskog glavnog grada odlučila je provesti pilot projekt u jednoj od ulica sedmog bečkog okruga kako bi tamošnjem stanovništvu olakšala život u vrućim ljetnim mjesecima. Bečka ulica Zieglergasse postat će tako prva ulica s mogućnošću regulacije temperature zraka čime će se značajno povećati kvaliteta života lokalnih stanara.

Drugi najtopliji lipanj u Europi i najtopliji ikad u Sjevernoj Americi

Prosječna europska temperatura za lipanj 2021. bila je 1,5 °C iznad prosjeka za razdoblje 1991.-2020., a jedini lipanj koji je u Europi bio topliji od ovogodišnjeg dogodio se prije dvije godine. Istovremeno, na području Sjeverne Amerike oboreni su brojni temperaturni rekordi, zbog čega će se lipanj 2021. na tom kontinentu pamtiti kao najtopliji dosad.

Dijelovi južne Europe pržit će se na temperaturama od 40-45 °C

Čini se kako će posljednji dani srpnja i početak kolovoza Europi donijeti najintenzivniji ovoljetni toplinski val. U nekim područjima očekuju se temperature iznad 40 °C, moguće i do 45 °C tijekom nadolazećeg vikenda, što će značajno povećati opasnost od požara širom mediteranske regije i Balkanskog poluotoka, najavljuje Severe Weather Europe.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER