Vienna City Marathon vraća se u Beč i održiviji je nego ikad prije
Organizatori maratona potrudili su se različitim ekološkim mjerama barem donekle doprinijeti zaštiti okoliša
Najveće austrijsko sportsko događanje održat će se 11. i 12. rujna 2021. nakon dvije i pol godine stanke, a ugostit će gotovo 26.000 natjecatelja iz cijelog svijeta.
Grad Beč dao je zeleno svjetlo za održavanje najvećeg sportskog događanja u Austriji. Na 38. izdanju Vienna City Marathona ovog će vikenda, 11. i 12. rujna 2021., sudjelovati gotovo 26.000 natjecatelja iz cijelog svijeta. Kako bi održavanje tako velike manifestacije bilo uopće moguće, organizatori bečkog maratona su u suradnji s Medicinskim sveučilištem u Beču (MedUni) razvili poseban koncept za prevenciju širenja koronavirusa, a sva pravila vezana uz poštivanje epidemioloških mjera detaljno su navedena na mrežnim stranicama maratona.
- Čak 93 posto prijavljenih natjecatelja cijepljeno je protiv koronavirusa © VMC Michael Gruber
Koncept između ostalog podrazumijeva osiguravanje dovoljno mjesta na startnoj crti za natjecatelje, na mjestima predaje štafete, prilikom dodjele medalja ili preuzimanja osvježavajućih napitaka. Broj sudionika smanjen je u odnosu na 2019. za 60 posto. Misao vodilja čitavog koncepta je ta da se natjecatelje neprestano drži u pokretu te tako izbjegne okupljanje mase ljudi, potvrdili su organizatori. Kako su izjavili, otpočetka su bili sigurni da je uz odgovornu pripremu održavanje maratona moguće i u vrijeme pandemije. Prijavljeni trkači dobit će i sprej za nos koji ovlažuje sluznicu i sprečava ulazak virusa. Usto, u skladu s epidemiološkim mjerama, sudionici maratona, polumaratona, štafetnog maratona i drugih utrka koje će se održati drugog rujanskog vikenda moraju predočiti negativan test na koronavirus. Prema anonimnoj anketi čak je 93 posto prijavljenih natjecatelja primilo obje doze cjepiva.
Osim rekreativnih trkača svoje sudjelovanje na bečkom maratonu potvrdili su i maratonci iz Kenije, Etiopije, Ugande, Japana pa će tako 12. rujna nastupiti imena poput Gelete Burka, Solomona Mutaija, Risper Chebet, Kenta Kikutanija i drugih.
Bečki maraton kao i prijašnjih godina započinje na mostu Reichsbrücke, a završava u ulici Ringstraße pored kazališta Burgtheater. Po prvi put će se uz „pravi“ maraton održati i „VCM Virtual Race“, odnosno sudjelovanje na utrkama uz korištenje službene aplikacije maratona, koja radi pomoću GPS-a, bit će moguće u bilo kojem dijelu svijeta.
- Trkači se bliže cilju pored kazališta Burgtheater i bečke Gradske vijećnice © VMC Leo Hagen
Održivost Vienna City Marathona
Vienna City Marathon prvi je veliki međunarodni maraton u Europi koji će se održati nakon izbijanja pandemije. Kako ističu organizatori, svjesni su da tako veliko događanje ostavlja velik ekološki otisak te su se potrudili različitim ekološkim mjerama barem donekle doprinijeti zaštiti okoliša.
Tako su sve natjecateljske majice izrađene od 100-postotnog recikliranog materijala, prateća vozila su ili električna ili hibridna, policija će prvi put koristiti isključivo bicikle, čašice za osvježavajuće napitke mogu se reciklirati u stari papir, a sve ostalo posuđe i pribor za jelo za višekratnu je upotrebu, dok će namirnice koje ostanu nakon maratona biti podijeljene različitim organizacijama.
Ukupno 160 suradnika bečkog poduzeća za zbrinjavanje otpada pobrinut će se da ruta kojom su trčali natjecatelji nakon maratona opet bude čista, a usto će biti postavljeno i 500 spremnika za odvajanje otpada. Osim toga znatno je smanjena količina tiskanih brošura, a samovozni robot na električni pogon biološki razgradivim bojama će otisnuti poruke na mostu na kojem maraton počinje.
EurocommPR / Ekovjesnik