Zabrinjavajuće prekogranično zagađenje rijeke Okćućaj u Azerbajdžanu

Zagađenje rijeke Okćućaj izravno utječe na kvalitetu vode dviju najvećih rijeka u Azerbajdžanu

Rezultati monitoringa kakvoće vode rijeke Okćućaj u Azerbajdžanu, potvrđeni od strane međunarodno akreditiranih i certificiranih svjetskih laboratorija, potvrdili su prisustvo velike količine teških metala, osobito bakra, molibdena, mangana, željeza, cinka i kroma.

Rijeka Okćućaj (Okhchuchay) je lijeva pritoka rijeke Araz, koja izvire u području planine Gapijig (3285 m) iz lanca Zangazur. Teče dužinom od 83 km (slivno područje je 1.175 km2) i to većim dijelom kroz regiju Syunik u Armeniji. Donji tok rijeke prolazi kroz područje Zangilan, nedavno oslobođeno od armenske okupacije, i utječe u rijeku Araz. Vodu rijeke najvećim dijelom čine otopljeni snijeg (46 %), kišne oborine (10 %) i podzemne vode (44 %), prosječni godišnji volumen vode je 315 milijuna m3, a prosječni godišnji protok 10,0 m3/sec. Četrdeset posto godišnjeg protoka vode nastaje u proljetnom razdoblju, 43 posto ljeti, 10 posto u jesen te sedam posto u zimskoj sezoni.

 

U Azerbajdžanu oko 70 % površinskih vodnih resursa zemlje uvelike ovisi o vanjskom dotoku iz susjednih zemalja pa tako i glavni dio rijeke Okćućaj protiče kroz područje Armenije. Donji tok rijeke protječe kroz teritorij Azerbajdžana i utječe u rijeku Araz, drugi najveći vodotok u Južnom Kavkazu. Rijeka Araz je također prekogranična rijeka koja svojom dužinom od 1072 km teče kroz Tursku, Armeniju, Iran i Azerbajdžan te utječe u rijeku Kuru - najveći riječni vodotoci u regiji. Obje rijeke imaju ključnu ulogu u opskrbi pitkom vodom, kao i navodnjavanju cijele zemlje, a zagađenje rijeke Okćućaj, nažalost, izravno utječe na kvalitetu vode rijeka Araz i Kura.

Glavni izvori prekograničnog zagađenja okoliša

Rijeka Okćućaj je jako zagađena otpadom iz rudnika Gafan i Gajaran koji se nalaze na području Armenije. Rijeka se doslovno koristi za „zbrinjavanje“ rudarskog otpada iz navedenih armenskih rudnika, zbog čega je kontaminirana teškim metalima i solima iz otpadnih voda koje nastaju u armenskoj rudarskoj i prerađivačkoj industriji te se izravno ispušta i širi cijelim riječnim slivom. Položaj najvećih rudarskih poduzeća u Armeniji  tvornice bakra i molibdena Gajaran (tvornica bakra-molibdena Zangazur) i tvornice za preradu rude Gafan u regiji Syunik, na izvoru rijeke Okćućaj (u Armeniji rijeku zovu Vogji) potvrđuje činjenicu onečišćenja iz navedenih izvora.

Zaštita okoliša

Kontinuirano intenzivno zagađenje i negativni utjecaji na rijeku Okćućaj svakako imaju štetne i nepovratne učinke na prirodu regije i njeno stanovništvo, a drastične promjene u kvaliteti riječne vode mogu imati izrazito negativne učinke na njezino korištenje u kućanske i poljoprivredne svrhe. Naravno, kontinuirano intenzivno zagađenje i negativne promjene u količini i kvaliteti mogu rezultirati degradacijom jedinstvenog riječnog ekosustava, a time smanjenjem i nestankom rijetkih i ugroženih vrsta.

Zagađenje također može dovesti do ozbiljnih problema sa sigurnošću hrane, a korištenje zagađene vode do štetnih posljedica za ljudsko zdravlje - poremećaja probavnog trakta, destruktivnih procesa u bubrezima, kostima, poremećaja kardiovaskularnog i živčanog sustava.

Rezultati monitoringa kakvoće riječnih voda

Oslobođenje azerbajdžanskog područja, prethodno okupiranog od strane Armenije, omogućilo je azerbajdžanskim ekolozima pristup lokalnim rijekama koje protječu teritorijima okruga Zangilan. Zahvaljujući tome, obavljen je monitoring rijeke Okćućaj, kao i drugih prekograničnih rijeka te potvrdio njihovo zagađenje.

Rezultati praćenja analizirani su u nacionalnim laboratorijima, uključujući međunarodno akreditirane i certificirane strane laboratorije. Prema analizi uzoraka za ispitivanje vode uzetih iz rijeke Okćućaj u razdoblju siječanj-lipanj 2021. godine, Ministarstvo ekologije i prirodnih resursa Republike Azerbajdžan izvijestilo je da su u riječnoj vodi pronađene velike količine teških metala, osobito bakra, molibdena, mangana, željeza, cinka i kroma. Promatranjem je otkriveno kako je zagađenje utjecalo na povremene drastične promjene boje rijeke – od bijele do kiselo žute.

  • Rezultati fizikalno-kemijske analize provedene na uzorcima vode iz rijeke Okćućaj u regiji Zangilan 28.01.2021. koju je naručilo Ministarstvo ekologije i prirodnih bogatstava Republike Azerbajdžan (MENR).

Apeli međunarodnim organizacijama

Nažalost, Armenija - odakle većina rijeka utječe na teritorij  Azerbajdžana, još se nije pridružila Helsinškoj konvenciji o zaštiti i uporabi prekograničnih vodotoka i međunarodnih jezera iz 1992. godine. Ovaj međunarodni dokument služi kao mehanizam za jačanje nacionalnih mjera i međunarodne suradnje usmjerene na postizanje ekološki prihvatljivog upravljanja i zaštite prekograničnih površinskih i podzemnih voda.

Ministarstvo ekologije i prirodnih bogatstava Republike Azerbajdžan (MENR) obratilo se međunarodnim organizacijama kako bi podijelio svoju zabrinutost zbog zagađenja okoliša i kritične situacije rijeke Okćućaj. Iako su međunarodne organizacije obaviještene o činjenicama zagađenja okoliša i pozvane da poduzmu hitne mjere kako bi spriječile nepovratnu degradaciju jedinstvenog ekosustava ove regije, svi zahtjevi su do danas ostali bez odgovora. Azerbajdžan stoga poziva međunarodnu zajednicu i aktiviste za zaštitu okoliša diljem svijeta da objedine napore za okončanje zagađenja rijeke Okćućaj.

Članak je objavljen u suradnji s Veleposlanstvom Republike Azerbajdžan u Republici Hrvatskoj. Detaljno izvješće o zagađenju rijeke Okćućaj pronađite u prilogu članka.

  • Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

U Parizu otvoren bazen Austerlitz - podzemna „katedrala“ za pročišćavanje rijeke Seine

U bazenu Austerlitz zapremnine 50 000 m3 pohranjivat će se otpadne i oborinske vode tijekom velikih oborina. Bazen je izgrađen s ciljem postizanja zadovoljavajućeg sanitarnog stanja vode rijeke Seine i omogućavanja održavanja pojedinih plivačkih natjecanja tijekom Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu 2024., ali i povratka pariških kupača u čistu rijeku od ljeta 2025. godine.

Znate li kolika je ekološka cijena jednog para traperica?

"Dotjerivanje" traperica zbog korištenja raznih kemikalija ima značajan negativan utjecaj, kako na okoliš, tako i na tekstilne radnike. Postoje ipak dva svjetska proizvođača traperica koji su razvili nove i ekološki održive tehnologije.

Pet ideja za ekološki Halloween

Bliži se Noć vještica ili Halloween, „najstrašniji“ dan u godini kada se mnogi od vas trude osmisliti što originalnije kostime i maske kojima će se izdvojiti u gomili. Međutim, u cijeloj toj pripremi nemojte zaboraviti na svoju ekološku osviještenost koja će vam pomoći da ovaj dan provedete sigurnije, kreativnije i zanimljivije!

Ne propustite pogledati „Mutne vode“

Film „Mutne vode“ donosi istinitu priču o borbi malog čovjeka protiv moćne korporacije i zasniva se na tekstu Nathaniela Richa „The Lawyer Who Became DuPont's Worst Nightmare“ (Odvjetnik koji je postao DuPontova najgora noćna mora), objavljenom u The New York Timesu prije četiri godine. Korporativnog odvjetnika za zaštitu okoliša, Roba Bilotta, u filmu glumi poznati američki glumac i aktivist za zaštitu okoliša Mark Ruffalo.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER