Bečkim pilot-projektom do manje štetnih plinova i gužvi u prometu

Kako smanjiti emisiju CO2 zahvaljujući boljoj protočnosti prometa?

Zahvaljujući pametnom sustavu u Beču je povezano 75 semafora koji putem mobilne aplikacije komuniciraju s vozačima automobila i biciklistima, a osiguravaju bolju protočnost prometa na dionici dugoj 17 kilometara. To je samo dio velikog projekta digitalizacije cestovnog prometa u austrijskoj metropoli.

Smanjenje emisija štetnih plinova u prometu ključan je faktor u borbi protiv klimatskih promjena. Kako bi ostvario klimatske ciljeve, Grad Beč ulaže u širenje mreže javnog prijevoza, ponudu dijeljenja automobila, bicikala ili električnih romobila i poticanje prelaska na električna vozila kao i u digitalizaciju. Pametni i umreženi prometni sustavi povećavaju sigurnost na cestama te pridonose zaštiti klime. Stoga glavni grad Austrije u suradnji s tvrtkom Kapsch TrafficCom, pružateljem inteligentnih prometnih sustava na području urbane mobilnosti, provodi pilot-projekt koji će, između ostaloga, drastično smanjiti emisiju CO2 zahvaljujući boljoj protočnosti prometa.

Projekt smanjuje razinu stresa i emisije štetnih plinova u gradskom prometu 

U testnoj fazi povezano je 75 semafora na dionici čija ukupna duljina iznosi 17 kilometara, a obuhvaća više bečkih, vrlo prometnih ulica. Semafori prenose informacije korisnicima mobilne aplikacije Bečki zeleni val (Grüne Welle Wien-App) o trajanju zelenog svjetla i brzini kojom je potrebno voziti „zelenim valom” prije nego što se uključi crveno svjetlo na semaforu. Tako vozači automobila i biciklisti mogu prilagoditi brzinu u stvarnom vremenu pritom se pridržavajući ograničenja. Aplikacija također prikazuje trajanje crvenog svjetla što omogućuje bržu reakciju vozača prilikom pokretanja vozila. Time se korisnicima aplikacije omogućuje da sudjeluju u gradskom prometu s manje stresa i većim uštedama goriva. Već u ovoj fazi projekta očekuje se smanjenje emisija CO2 za 15 posto.

  • Aplikacija je dostupna i biciklistima © PID/Christian Fürthner

Kako bi se izbjegle prometne gužve, sljedeći bi korak trebao biti fleksibilan rad pametnih semafora koji bolje reguliraju promet i prilagođavaju se stvarnoj količini vozila koja prolazi kroz raskrižje, što bi se na istom području trebalo implementirati do sredine 2023. godine.

Ako se projekt pokaže uspješnim, digitaliziranim sustavom upravljanja prometa u idućih nekoliko godina trebalo bi biti opremljeno oko 600 semafora na glavnim prometnicama u Beču.

  • Ulli Sima, članica bečkog gradskog poglavarstva za inovacije i mobilnost i Georg Kapsch, direktor tvrtke Kapsch TrafficCom © PID/Christian Fürthner

Daljnje mjere za inteligentno upravljanje prometom u Beču

„Bečki zeleni val” predstavlja samo dio velikog projekta digitalizacije cestovnog prometa u austrijskoj metropoli pod nazivom „Upravljanje prometom 2.0” (Verkehrsmanagement 2.0). Grad Beč provodi niz mjera za pametno upravljanje prometom u budućnosti što, na primjer, uz umrežene semafore koji sprječavaju prometne gužve uključuje i pametan navigacijski sustav koji se prilagođava stanju u prometu i izbjegava gužve ili zone škola čime se povećava sigurnost djece na putu do škole.

Kako bi austrijska prijestolnica bila spremna i za nadolazeće inovacije poput autonomnih vozila, jedan od ciljeva jest i omogućiti da funkcije u sklopu ovog projekta budu dostupne i izravno u vozilima.

„Ono što u današnje vrijeme zvuči pomalo kao znanstvena fantastika, moglo bi postati sasvim uobičajeno u dogledno vrijeme jer sve to omogućuju umreženi i inteligentni prometni sustavi koje sada testiramo u Beču”, objašnjava članica bečkog gradskog poglavarstva za inovacije i mobilnost Ulli Sima.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

„Mali Pariz“ u bečkom Alsergrundu

Središnji dio bečke ulice Servitengasse postat će pješačka zona, dok će se u gornjem dijelu ulice provesti mjere smirivanja prometa. Najavljena je sadnja jedanaest novih stabala i uređenje dodatnih zelenih površina, a javna površina popločat će se svijetlim betonskim pločama koje sprječavaju zagrijavanje tijekom vrućih ljetnih dana. Završetak radova očekuje se do studenog ove godine.

„Pametnim semaforima“ do manje gužvi u Beču

U austrijskoj metropoli promet regulira 1.300 semafora! Pametnim semaforima Grad Beč ne želi regulirati samo automobilski promet, već i pješački. Umrežavanjem semafora i postavljanjem kamera za prepoznavanje pješaka promet će se odvijati protočnije i efikasnije, a uz to semafori će biti opremljeni i senzorima za okoliš i vrijeme.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER