Branko Grisogono: „Klima danas, sutra – globalno i u Hrvatskoj”

Predavanje koje ne smijete propustiti!

Predavanje prof. dr. sc. Branka Grisogona pod nazivom „Klima danas, sutra – globalno i u Hrvatskoj” u sklopu projekta Zelena knjižnica organiziraju Društvo bibliotekara Istre i Sveučilišna knjižnica u Puli.

Predavanje će se održati u četvrtak 2. prosinca s početkom u 17 sati, a moći ćete ga pratiti putem sljedeće poveznice.

Klimatske promjene očituju se ponajprije u atmosferi, ali su tijesno povezane sa zbivanjima u cijelom Zemljinom sustavu koji uz atmosferu uključuje oceane i druge vode, ledeni pokrov, tlo i živi svijet. Te promjene bitno se razlikuju po svojem trajanju i na njih utječu unutarnji i vanjski čimbenici. Aktualne klimatske promjene ponajprije su uzrokovane ljudskim djelovanjem, što je dokazano s gotovo 99-postotnom sigurnošću, navodi se u najavi predavanja.

Prof. dr. sc. Branko Grisogono redoviti je profesor u trajnom zvanju na Prirodoslovno matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Diplomirao je i magistrirao na istom fakultetu 1983. i 1987. godine te doktorirao fiziku 1992. u Desert Research Institute (Reno, SAD). Bio je izvanredni profesor na Sveučilištu u Uppsali, a potom i na Sveučilištu u Štokholmu, od 1996. i 1997. do 2003. godine, kada se nakon 15 godina rada u inozemstvu vratio u Zagreb. Objavio je više od 80 recenziranih znanstvenih radova uglavnom u časopisima značajno natprosječnog faktora utjecaja u atmosferskoj fizici i meteorologiji s klimatologijom. Pored atmosferskih valova i turbulencija, bavi se planinskom i obalnom meteorologijom i (mikro)klimatologijom. Vodio je ili surađivao u nizu međunarodnih znanstvenih projekata. Bio je ili jest član uredničkih odbora nekoliko međunarodnih časopisa, recenzirao je preko stotinu znanstvenih radova i projekata te sudjelovao u preko 45 doktorskih povjerenstava u 10 država na tri kontinenta, predaje nekoliko sveučilišnih kolegija iz Dinamičke meteorologije na svim nivoima, (su)vodio je 11 doktorata i preko 40 diplomskih ili magistarskih radova te je uveo nekoliko novih znanstvenih pristupa u mezoskalnoj i mikroskalnoj meteorologiji, odnosno u dinamici geofizičkih fluida.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Znanstvenici za klimu dobili potporu Predsjednika Republike

Predsjednik Republike Zoran Milanović sastao se u srijedu s izaslanstvom inicijative „Znanstvenici Republike Hrvatske za klimu – Apel za sustavnu klimatsku akciju“ koja okuplja 555 hrvatskih znanstvenika, a kojoj je cilj osvještavanje problema klimatske krize i djelovanje protiv daljnjeg pogoršanja globalnih klimatskih promjena.

Novim materijalima i tehnologijom do zelenije ekonomije

Kako novim materijalima i tehnologijama proizvodnje elektroničku industriju učiniti zelenijom? Kako proizvesti razgradive senzore i poluvodičke komponente koji se mogu ispisivati na papiru? Kako na savitljivim podlogama od neškodljivih materijala izraditi pametne senzore koji će omogućiti nosivu ili implantabilnu medicinsku dijagnostiku u pokretu, jeftini nadzor okoliša ili dati robotima osjet dodira? Kako smanjiti ugljični otisak proizvodnje, upotrebe i odlaganje elektroničkih uređaja?

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER