Grad Beč brine o smanjenju otpada i tijekom blagdana

Rabljeni predmeti iz bogate ponude bečkog „Tandlera“ darivaju se u ekološki proizvedenim vrećama

Povodom božićnih blagdana glavni grad Austrije pripremio je korisne savjete kojima građane želi potaknuti da spriječe stvaranje otpada

U austrijskoj prijestolnici očuvanje okoliša važna je tema i u vrijeme božićnih blagdana. Proteklih godina u tom razdoblju nastalo je u prosjeku dodatnih 300 tona otpadnog papira i 550 tona preostalog otpada. Time se količina otpada povećala za oko deset posto, a upravo se papir za vrijeme blagdana odlaže u većoj količini.

  • Bečki buvljak Tandler i ove godine ima bogatu ponudu © Christian Houdek

„Najbolji je otpad onaj koji uopće ne nastane“, ističe član bečkog gradskog poglavarstva za okoliš Jürgen Czernohorszky. Stoga je gradsko poduzeće za zbrinjavanje otpada (MA 48) pripremilo korisne savjete kako spriječiti stvaranje otpada. Važnu ulogu tako igra pažljiv odabir darova. Darivanje može biti vrlo stresno, stoga kao moguću ideju predlažu da članovi obitelji izvlače papiriće s imenima i samo jednoj osobi poklone dar. Kako bi uistinu dobili ono što žele ili im je potrebno, i mali i veliki mogu sastaviti popis. Kao dobru ideju za dar navode poklon bonove koji omogućuju da si osoba sama izabere nešto. Umjesto novih predmeta također preporučuju kupnju second hand stvari. Buvljak poduzeća za zbrinjavanje otpada u gradskom okrugu Margareten, poznat pod nazivom Tandler, nudi velik izbor stvari po pristupačnim cijenama – od elektroničkih uređaja, posuđa, odjeće, glazbenih instrumenata, sportske opreme, knjiga do gramofonskih ploča. U ponudi imaju i neke vintage predmete koji drugdje više nisu dostupni u prodaji.

  • Trgovina rabljenim stvarima bečkog poduzeća za zbrinjavanje otpada MA 48, poznatija kao „48er Tandler“, za vrijeme adventa u ponudi ima poseban božićni asortiman. © MA 48

Kako bi se smanjila količina otpada, umjesto ukrasnog papira za zamatanje darova mogu se odabrati ekološki prihvatljive i višestruko iskoristive platnene vreće. Također se preporučuje kupnja proizvoda od održivih i ekološki prihvatljivih materijala koji se mogu popraviti kao i darova poput mirisnih svijeća, božićnih keksića ili maslinovog ulja koji se potroše i ne stvaraju dodatan otpad. A sav otpad čiji se nastanak ne može spriječiti, posebno kartonska ambalaža i kutije, trebalo bi usitniti ili izrezati tako da zauzimaju što manje mjesta u kontejnerima, dok se neželjeni darovi mogu donirati dobrotvornim ustanovama.

  • LEGO set bečkog MA48 © MA 48

Zbog fizičkog distanciranja vrijeme koje provodimo s obitelji i prijateljima postalo je dragocjenije no ikada pa se može pokloniti i zajednička aktivnost poput odlaska u kazalište ili na izlet.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Bečki savjeti za održive blagdane

„I tijekom blagdana trebamo misliti na zaštitu okoliša, klime, životinja i vlastitog zdravlja“, savjetuje Karin Büchl-Krammerstätter iz bečkog magistratskog odjela za zaštitu okoliša MA22. „Bilo da kupujete, kuhate, darujete ili slavite - sve to može postati dijelom jednog divnog festivala održivosti.“

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER