Od kolovoza 2022. središte Bruxellesa postaje zona smirenog prometa
U Bruxellesu rastu ambicije nakon velikog porasta biciklističkog prometa i smanjenja smrtnih slučajeva na cestama
Recentna istraživanja razvoja biciklističkog prometa i sigurnosti na cestama u Bruxellesu ukazuju na pozitivne trendove i velik procvat biciklizma tijekom posljednje dvije godine, a gradska uprava pokreće novi plan proširenja zone smirenog prometa u središtu glavnog grada u kolovozu 2022.
Godinu dana nakon uvođenja ograničenja brzine od 30 km/h na području cijelog grada Bruxellesa, više različitih izvješća potvrđuje smanjenje broja smrtnih slučajeva u cestovnom prometu od čak 50 %, uz istovremeno povećanje broja biciklističkih putovanja i porast popularnosti javnog prijevoza kao primarnog način putovanja na posao. Očekuje se kako će se ovi pozitivni trendovi najvjerojatnije nastaviti s novim izmjenama regulacije prometa koje bi trebale stupiti na snagu već u kolovozu 2022., a kojima će se u središtu grada znatno proširiti zona smirenog prometa.
Broj biciklist(ic)a u Bruxellesu i dalje raste
Bicikliranje je sve popularniji oblik svakodnevnog načina prijevoza što potvrđuje istraživanje navika putovanja provedeno 2021. godine na 330.000 radnika diljem Belgije, uključujući 14.700 zaposlenih u glavnom gradu Bruxellesu, a provela ga je tvrtka Acerta – najveći belgijski pružatelj usluga ljudskih resursa. Kako otkrivaju rezultati istraživanja, čak 45,6 % svih zaposlenih u Bruxellesu za putovanje na posao i s posla redovito koristi javni prijevoz - vlak, tramvaj, podzemnu željeznicu i/ili autobus, i to njih 41,4 % svakog dana. U ostatku Belgije, taj postotak je znatno niži i iznosi svega 7,8 %. Također, 14,6 % svih ispitanika se svakog dana ili povremeno na posao vozi biciklom, dok to čini 15,4 % ispitanika u Bruxellesu.
Drugo istraživanje koristilo je podatke automatskih brojača biciklističkog prometa Brussels Mobility te potvrđuje nastavak rasta broja biciklista od 20 % u odnosu na 2020. godinu – prvu godinu značajnog porasta biciklizma. Naime, te godine je broj biciklističkih putovanja u odnosu na godinu dana ranije porastao za rekordnih 64 %. Prema podacima brojača postavljenog na biciklističkoj stazi duž kanala Molenbeek, postignut je apsolutni rekord od preko milijun putovanja u prosincu 2021. Zahvaljujući ulaganjima u izgradnju trajne biciklističke infrastrukture, velik porast biciklista zabilježen je i na ostalim biciklističkim stazama, posebno na dvosmjernoj stazi duž ulice Rue de la Loi.
>>> Pročitajte još >>> 46 % zaposlenika u Bruxellesu na posao putuje javnim prijevozom, a 15 % biciklom
- 45,6 % svih zaposlenih u Bruxellesu za putovanje na posao i s posla redovito koristi javni prijevoz / Pixabay
Ograničenje brzine od 30 km/h povećalo je sigurnost javnog prostora
Još važniji su podaci o povećanju sigurnosti u prometu zahvaljujući uvođenju ograničenja brzine od 30 km/h na području cijelog grada. Naime, prema istraživanju koje je proveo Brussels Mobility, prošle godine zabilježeno je smanjenje broja smrtnih slučajeva u cestovnom prometu od čak 50 % u odnosu na 2020. godinu. Njihov broj je s 11 pao na pet, dok je broj teško ozlijeđenih pao sa 121 u 2020. na 100 u 2021. godini.
Glasnogovornica Bruxelles Mobility, Camille Thiry, izrazila je zadovoljstvo „pozitivnim razvojem događaja“, no briselska ministrica mobilnosti Elke Van den Brandt inzistira na „cilju od nula smrtnih slučajeva i nula ozbiljnih ozljeda u cestovnom prometu“.
Pozitivno se ocjenjuje i iznenađujuća činjenica što unatoč ograničenju brzine nije bilo značajnog utjecaja na ukupno trajanje gradskih putovanja, a posebno je zanimljivo što je tijekom 2021. zabilježen i pad broja prekoračenja brzine. Broj vozača koji je lani prekršio ograničenje od 30 km/h manji je za 2,4 % u odnosu na 2020. godinu.
Još jedna pozitivna posljedica uvođenja ograničenja brzine je i drastično smanjenje razine buke. Iako se podaci jako razlikuju ovisno o lokaciji, vrsti prometa i površini ceste, na nekim je mjestima zabilježeno smanjenje i do 4,8 dB.
„Cestovni promet je glavni izvor buke u glavnom gradu, a uz onečišćenje zraka buka je također drugi uzrok morbiditeta“, izjavila je Marie Poupé iz agencije za okoliš i energiju Brussels Environment. „Pretjerano izlaganje buci može uzrokovati probleme sa sluhom, nesanicu, poteškoće u učenju i koncentraciji te povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti. Ograničenjem brzine na 30 km/h situacija je znatno poboljšana.”
- Pentagon – zona smirenog prometa u središtu Bruxellesa uvodi se u kolovozu 2022. / GoodMove - City of Brussels
Novi planovi za podizanje kvalitete života u središtu Bruxellesa
Nadovezujući se na postignute rezultate, Grad Bruxelles je u veljači najavio plan proširenja zone smirenog prometa u središtu glavnog grada, odnosno područje tzv. „Pentagona“ i to već od 16. kolovoza 2022. Time se želi utjecati na podizanje kvalitete života stanovnika središta grada te postizanje ugodnijeg i sigurnijeg okruženja za posjetitelje. Plan se donosi nakon impresivnog uređenja sada već pješačkog Bulevara Anspach (Anspachlaan) i širokog političkog spektra gradskih vijećnika koji su tome pridonijeli.
U gradskoj upravi ističu kako automobil posjeduje samo 30 % stanovnika koji žive u središtu grada, a velika većina posjetitelja (79 %) obveze obavlja bez automobila jer je područje posljednjih godina postalo izuzetno pristupačno javnim prijevozom. Novi plan izrađen je nakon opsežnog javnog savjetovanja i ponovno će se ocijeniti nakon dvije godine provedbe u listopadu 2024. godine.
Nažalost, pozitivne promjene u Bruxellesu izostaju u ostatku zemlje. Kao što je već navedeno, na nacionalnoj razini samo 7,8 % belgijskih radnika koristi javni prijevoz, a 78,4 % njih se na posao svakog dana vozi automobilom te 22,3 % koristi službeni automobil za svakodnevna putovanja (19,5 % u Bruxellesu).
Broj službenih automobila u porastu
„Broj službenih automobila na našim cestama nastavlja rasti“, kazao je Niko Smeets, direktor prodaje u Acerti. „Ova činjenica dokazuje kako je korištenje službenog automobila na skučenom tržištu rada postalo važan motiv za privlačenje i zadržavanje zaposlenika, a očekujemo kako će postati još važniji.“
„Budući da svi načini prijevoza moraju postati održiviji, što vrijedi i za automobile, u Belgiji se postupno ukidanju porezne olakšice koje se odobravaju za korištenje službenih automobila s motorima na fosilna goriva. Osim toga, ako se hibridni način rada, odnosno kombinacija uredskog rada i rada od kuće, zadrži i nakon pandemije te zaposlenici tako smanje broj prijeđenih kilometara, svi ćemo biti na dobitku“, objašnjava Smeets.
Posljednji rezultati istraživanja navika putovanja također su pokazali kako Belgijanci i Belgijanke u prosjeku žive na udaljenosti od 20 km od svog radnog mjesta, dok je ta udaljenost u Bruxellesu manja i iznosi 14,7 km.
„Ova se udaljenost svake godine lagano povećava pa ćemo narednih godina moći jasno vidjeti u kojoj mjeri na njeno povećanje utječe rad na daljinu“, zaključuje Niko Smeets.
S.F. / Ekovjesnik