Škola koju biste i vi rado pohađali!
Nordhavn Campus - Copenhagen International School
Novi campus Međunarodne škole u Kopenhagenu prekriven je s 12.000 solarnih panela kojima pokriva polovinu potreba opskrbe električnom energijom. Ovaj jedinstveni kompleks sastoji se od četiri zgrade i sagrađen je 2017. godine prema projektu C.F. Møller Architects i principima održive gradnje. Smješten je u neposrednoj blizini kontejnerske luke koja će se ukloniti do 2021. godine, a cijelo područje prenamijenit će se u stambeno-poslovnu zonu s mnoštvom zelenih i sportsko-rekreacijskih sadržaja.
Međunarodna škola u Kopenhagenu (Copenhagen International School) je osnovana 1963. godine, a u novom Nordhavn Campusu pohađa je oko 930 učenika i studenata iz preko 80 zemalja svijeta. Škola nudi sveobuhvatan nastavni program koji uključuje primijenjenu umjetnost, dizajn, ples, glazbu i sport, nastava se primarno odvija na engleskom jeziku, a završetkom škole stječe se međunarodna diploma (IB).
Svako školsko odjeljenje ima svoju zasebnu zgradu za djecu od 3 – 19 godina: za predškolski odgoj, osnovnu, srednju i višu školu, a sve su opremljene suvremenim višenamjenskim učionicama i zajedničkim prostorima, prilagođenih dobi učenika i studenata.
LED rasvjetu kontroliraju nastavnici
Ono što je zajedničko svim učionicama je to što su smještene u uglovima zgrada kako bi se što više iskoristila dnevna svjetlost, a staklo na prozorima zadržava prirodno svjetlo te filtrira infracrvene zrake i toplinu. Naravno, sve učionice opremljene su pametnim pločama nove generacije – interaktivnim uređajima za podučavanje i prezentaciju.
No, to nije sve! LED rasvjeta, koju kontroliraju nastavnici, omogućuje različit intenzitet svjetlosti koje utječu na sposobnost učenja. U učionicama se na taj način imitiranjem prirodnog dnevnog svjetla određuje intenzitet za aktivnosti, opuštanje, koncentraciju ili čitanje.
Grijanje, hlađenje i ventilacija
Razina kisika je ključ uspješnog učenja: protok zraka osigurava optimalnu temperaturu i kvalitetu zraka u cijeloj školi. Rashladni stropovi i prozračivanje kompleksa osiguravaju male temperaturne razlike, a prozorski okviri osiguravaju visoku toplinsku izolaciju.
Velik broj učionica ima staklene zidove koji omogućuje praćenje aktivnosti, a učenicima i studentima su u pauzama na raspolaganju brojne terase i neizostavni krovni vrtovi (staklenici) na vrhu svake zgrade.
Namještaj se lako pomiče, i gotovo je sav na kotačima, osim u dijelu za predškolski odgoj. Naglasak je na prirodnim materijalima: hrastovi podovi za lako održavanje, vuneni prekrivači na kaučima, police za knjige od bambusa i sl. Trebamo li naglasiti da su svi stolci ergonomski?
12.000 solarnih panela!
Nordhavn Campus je prekriven s čak 12.000 solarnih panela kojima pokriva polovinu vlastitih potreba opskrbe električnom energijom. Staklo je posebno izrađeno u Italiji, a obrađeno u Ujedinjenim Arapskim Emiratima novom švicarskom tehnologijom koja osigurava punu transparentnost i učinkovitost, kao i efekt promjene boje ovisno o mjestu na kojem je panel postavljen. Njihov cilj je smanjenje odbljeska sunčeve svjetlosti i postizanje efekta živosti zgrade kako bi cijeli kompleks izgledao manje masivno, ugodnije i privlačnije.
Solarni paneli su izravno povezani s učionicama putem mikro konvertera, koji optimiziraju njihovu izlaznu snagu i sigurnost, a omogućuju i praćenje količine proizvedene i utrošene energije.
Sve za čist okoliš
Nordhavn Campus je prilagođen svim visokim propisima zaštite okoliša:
- u WC-ima se za ispiranje koristi sekundarna voda,
- sve slavine su optički kontrolirane,
- senzori pokreta kontroliraju rasvjetu radi uštede energije,
- LED rasvjeta omogućuje znatne uštede potrošnje energije,
- senzori ugljičnog dioksida i senzori temperature osiguravaju optimalnu prozračenost i temperaturu, prilagođavajući time protok zraka i uštedu energije,
- maksimalno su korišteni prirodni materijali kako bi se smanjile emisije kemikalija,
- pri izradi drvenih podova nastojalo se što više iskoristiti svako posječeno stablo, a sitniji komadi omogućuju jednostavno održavanje i popravak,
- sav biootpad iz kuhinje odlaže se u bio spremnik i ponovno se koristi za životinjsku prehranu,
- stari papir i karton se hidraulički komprimiraju i prodaju/recikliraju.
Kompleks se financira iz donacija, financijskih rezervi Škole i bankovnih zajmova, a glavni donatori su zaklade Moller (Maersk), Novo Nordisk, Hempel, Villum, Dampskibsselskabet NORDEN A/S // D/S Orients Fond i Zaklada Augustinus.
A kako se dolazi do škole? Osoblje škole i roditelji imaju na raspolaganju parkiralište za 140 automobila. Taj broj pet puta premašuje potrebe – više se koristi parkiralište za bicikle, čak njih 600!
R.I. / Ekovjesnik