U Rijeci se u utorak predstavlja postrojenje za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada u Mihačevoj Dragi

Realizacijom ovog važnog projekta nastavljeno je investiranje u sustav prikupljanja i gospodarenja otpadom na području Grada Rijeke

Završeni su radovi na izgradnji postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada u okviru reciklažnog dvorišta Mihačeva Draga u Rijeci. Za tehnološki proces postrojenja sortirnice navodi se da je najsuvremeniji u ovom dijelu Europe.

U Rijeci će se u utorak 29. ožujka održati završna konferencija povodom završetka radova u sklopu realizacije projekta „Postrojenje za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada (sortirnica) na lokaciji Mihačeva Draga“.

Pozdravnim govorom nazočnima će se obratiti gradonačelnik grada Rijeke Marko Filipović te Sanja Jelačić, voditeljica Posredničkog tijela razine 2 iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projekt će prezentirati Eddy Ropac iz Grada Rijeke, zatim predstavnik voditelja projekta, Igor Grginić iz Instituta IGH d.d. te Đuro Horvat, direktor tvrtke Tehnix d.o.o. i Sanjin Purić, predsjednik uprave GP Krk d.d.

Sortirnice predstavljaju jedan od najvažnijih dijelova sustava gospodarenja otpadom, budući da se sortiranjem odvojeno prikupljenog otpada povećava kvaliteta i vrijednost odvojeno prikupljenih korisnih sirovina iz otpada, a time i plasman tih sirovina na tržište. Time će se doprinijeti povećanju stope recikliranja komunalnog otpada i smanjenju količine otpada koji se odlaže na odlagalište te osigurati priprema za ponovnu uporabu i recikliranje vrijednih sirovina poput papira, metala, plastike i stakla iz kućanstava – u minimalnom udjelu od 50 % mase otpada čime se direktno utječe na postizanje europskog cilja za ponovnu uporabu i recikliranje komunalnog otpada.

Tehnološki proces postrojenja sortirnice, za koji se navodi da je najsuvremeniji u ovom dijelu Europe, na ukupnoj površini od 5.636 m² obuhvaća prijam, sušenje, sortiranje, baliranje, tehnološku separaciju neiskorištenog materijala i reciklažu sirovina koje se mogu vrednovati na tržištu, a u skladu s principima održivog razvitka i zaštite okoliša.

U hali sortirnice nalazi se postrojenje za reciklažu, u nadstrešnici za odlaganje baliranog materijala će se, privremeno do odvoza, odlagati balirani sortirani reciklažni materijal, a postrojenje za vaganje služit će za vaganje vozila koja će dovoziti otpad i odvoziti balirani sortirani materijal pogodan za reciklažu. Na krovu hale sortirnice predviđen je smještaj solarnih panela koji će proizvoditi električnu energiju za potrebe sortirnice čime se doprinosi ekološkom očuvanju okoliša i smanjivanju troškova pogona.

Planirana količina prethodno odvojeno sakupljenog otpada koja će dnevno ulaziti u centar iznosi otprilike 50 tona, što zahtijeva kapacitet do 7 tona na sat predsortiranog komunalnog otpada koji ulazi u postrojenje. U sortirnici se planira izdvajanje plastike, kartona, papira, PET i MET ambalaže, tekstila, stakla i metala.

Podsjetimo, Ugovor za izgradnju i opremanje postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada (sortirnice) u Mihačevoj Dragi su u ime zajednice ponuditelja Tehnix d.o.o i GP Krk dana 12. veljače 2021. potpisali tadašnji gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel i direktor tvrtke Tehnix d.o.o. Đuro Horvat.

Projekt Sortirnice je sufinanciran iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova – Europskog fonda za regionalni razvoj – Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 37.301.045,00 kuna, od čega bespovratna sredstva, odnosno 85 % iznosa prihvatljivih troškova iznose 31.284.318,09 kuna te su osigurana putem Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja preko strukturnih i kohezijskih fondova. Preostala sredstva do ukupne vrijednosti projekta iznose 6.016.726,91 kuna i snose ih Grad Rijeka i jedinice lokalne samouprave – gradovi Kastav, Kraljevica i Bakar te općine Viškovo, Klana, Čavle, Jelenje i Kostrena, prema kriteriju procjene udjela pojedine jedinice lokalne samouprave u ukupnoj količini otpada.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

30 milijuna komada „R-Coeur“ staklene ambalaže za poticanje ponovne upotrebe

Od svibnja 2025. više od 16 milijuna Francuza moći će kupovati potrošačke proizvode u staklenoj ambalaži za višekratnu upotrebu u supermarketima četiri regije „Velikog sjeverozapada“. Riječ je o prvom koraku prema uvođenju ponovne upotrebe staklene ambalaže na nacionalnoj razini u okviru projekta ReUse, koji je s ciljem ubrzavanja transformacije načina proizvodnje, distribucije i potrošnje pokrenuo Citeo.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER