Rezervirajte termin: Pješačka zona Stara Vlaška otvara se u subotu 28. svibnja!
Kao što smo prije dvije godine najavili, Stara Vlaška s drvoredom i bez parkirnih mjesta svidjela bi se i Augustu Šenoi
Zamjenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet predstavio je projekt proširenja prve dionice pješačke zone Stara Vlaška u dijelu između Draškovićeve i Palmotićeve ulice. Dugo očekivano proširenje donjogradske pješačke zone dogodit će se u subotu 28. svibnja u 10:30 sati.
Dio Stare Vlaške u dijelu od Branjugove, odnosno Palmotićeve do Draškovićeve ulice zatvara se za automobilski promet u subotu 28. svibnja, kada je ujedno planirano otvorenje prve dionice nove pješačke zone u središtu Zagreba. Za svečanost dugo očekivanog proširenja donjogradske pješačke zone u suradnji s Turističkom zajednicom grada Zagreba pripremaju se koncert i nastup DJ-a, radionice za djecu i sajam obrtnika, a time počinje i ispunjavanje predizbornih obećanja nove gradske vlasti koja se odnose na smirivanje prometa i uređenje javnog prostora u samom središtu grada.
- Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Zagreba / Grad Zagreb
Kako je istaknuo dogradonačelnik Korlaet, „grad mora postati dostupniji svima, ne samo automobilima“, a promjenu je uzrokovala snažna potreba za širom pješačkom poveznicom između visoko frekventnih javnih gradskih površina kao što su Vlaška i Draškovićeva ulica, Trg hrvatskih velikana, Jurišićeva ulica, Europski trg i Trg bana Jelačića te Park Ribnjak, Schlosserove stube i SRC Šalata.
„Uređenjem pješačke zone želimo humanizirati prostor koji je trenutno zakrčen s tranzitnim prometom s Ribnjaka prema Vlaškoj ulici i dvadesetak parkiranih mjesta. Ako to može Barcelona sa svojim zonama smirenog prometa unutar tzv. „superblokova“ ili nama puno bliža Ljubljana sa svojom pješačkom zonom u središtu grada, posebice Slovenskom ulicom, onda to može i Zagreb“, istaknuo je dogradonačelnik Luka Korlaet koji je podsjetio i na ranije inicijative za širenje pješačkih zona, primjerice one građanske platforme 1postozagrad.
- Analiza postojećeg stanja / Healthysystems i Studio II - Grad Zagreb
Grad Zagreb pozvao je nekoliko arhitektonskih studija da daju svoje ponude za uređenje nove pješačke zone, a od četiri pristigla prijedloga izabran je onaj danskog ureda Healthysystems iz Kopenhagena i njihovog hrvatskog partnera Studio II. „Riječ je o privremenom redizajnu Stare Vlaške kao pješačke zone, a za sva trajna rješenja morat će dakako biti raspisan javni urbanističko-hortikulturni natječaj“, kazao je dogradonačelnik Korlaet.
Simbolični povratak magnolija
U prvoj fazi uređenja nove pješačke zone Stara Vlaška postavit će se deset kružnih betonskih žardinjera koje će ujedno služiti i kao klupe. U žardinjerama se planiraju posaditi magnolije i japanske šljive, kao i razne grmolike sadnice. Žardinjere s mladim stablima će se moći premještati u skladu s odazivom javnosti, a nakon što stabla porastu moći će se trajno locirati na određenoj poziciji.
- Healthysystems i Studio II - Grad Zagreb
Posebno treba istaknuti da će se sva urbana oprema izraditi od recikliranog betona, odnosno otpada od rušenja, a u planu je i postavljanje „komunalnih stolova“ za kojima će ljudi moći slobodno sjediti bez obveze konzumiranja u obližnjim ugostiteljskim objektima. Postojeće terase ugostiteljskih objekata ostaju na svom mjestu, a na dan otvaranja planiraju se i štandovi za obrtnike kao poveznica na dugu obrtničku tradiciju ulice.
- Pohvalno je što će se za opremanje nove pješačke zone koristiti oporabljeni otpad od rušenja / Healthysystems i Studio II - Grad Zagreb
Podna ploha će se preobraziti polutrajnim oslikavanjem oko žardinjera kako bi se tako označila mirnija zona zadržavanja, a između oslikanih otoka sugerirat će se šetnica i kretanje kroz prostor nove pješačke zone.
Dogradonačelnik Korlaet je najavio i daljnje širenje pješačkih zona u središtu grada, primjerice prostora ispred ulaza u Glavni kolodvor, a već duže se očekuje i konačno uređenje nove gradske promenade od HNK Zagreb preko Masarykove i Tesline ulice do Zrinjevca.
Uređenjem prve novije pješačke zone Zagreb konačno počinje slijediti primjere europskih metropola, posebice Pariza i Beča, koji radikalno ozelenjuju javni prostor, smiruju promet te smanjuju parkirališne kapacitete u korist pješačkih i zelenih površina. Podsjetimo, David Belliard, zamjenik pariške gradonačelnice Anne Hidalgo, još krajem 2020. godine otkrio je plan prema kojem će se s gradskih ulica u šestogodišnjem mandatu gradske vlasti ukloniti gotovo polovica parkirnih mjesta. Oslobođeni prostor omogućit će uređenje novih biciklističkih staza, gradskih vrtova i zelenih površina, postavljanje novog uličnog namještaja, terasa ugostiteljskih objekata te fontana s besplatnom pitkom vodom.
Vjerujemo kako i građani/ke Zagreba imaju dobre ideje kako se kvalitetnije može iskoristiti površina od 10 m² koju prosječno zauzima jedan parkirani automobil.
S.F. / Ekovjesnik