Zbog vremenskih uvjeta svečano otvaranje pješačke zone Stara Vlaška ipak 5. lipnja
Pješačka zona bit će u funkciji od subote 28. svibnja
Zbog nepovoljnih vremenskih prilika, najavljeno svečano otvaranje pješačke zone u Staroj Vlaškoj, koje se trebalo održati u subotu 28. svibnja, s početkom u 10:30 sati, odgađa se za nedjelju 5. lipnja 2022. kada se obilježava i Svjetski dan okoliša.
Dio Stare Vlaške u dijelu od Branjugove, odnosno Palmotićeve do Draškovićeve ulice zatvara se za automobilski promet u subotu 28. svibnja, kada je u suradnji s Turističkom zajednicom grada Zagreba bilo planirano otvaranje prve dionice nove pješačke zone u središtu Zagreba. Međutim, iako se svečanost otvaranja odgađa za 5. lipnja, pješačka zona bit će u funkciji od subote 28. svibnja kako je i ranije bilo planirano, izvijestili su iz Grada Zagreba.
© Ekovjesnik
Ovim projektom Zagreb postaje bogatiji za još jednu pješačku zonu u samom središtu grada, a time počinje i ispunjavanje predizbornih obećanja nove gradske vlasti koja se odnose na smirivanje prometa i uređenje javnog prostora u samom središtu grada. Na potezu od Draškovićeve do Palmotićeve, Stara Vlaška tako od subote 28. svibnja postaje zona za pješake koji će neometano uživati u sadržajima koji se nude u jednoj od zagrebačkih najpoznatijih i najomiljenijih ulica, i koja je sa spomenikom Augustu Šenoi kiparice Marije Ujević-Galetović čest motiv fotografiranja domaćih i stranih posjetitelja grada.
© Ekovjesnik
Kako je na predstavljanju projekta istaknuo dogradonačelnik Luka Korlaet, „grad mora postati dostupniji svima, ne samo automobilima“, a promjenu je uzrokovala snažna potreba za širom pješačkom poveznicom između visoko frekventnih javnih gradskih površina kao što su Vlaška i Draškovićeva ulica, Trg hrvatskih velikana, Jurišićeva ulica, Europski trg i Trg bana Jelačića te Park Ribnjak, Schlosserove stube i SRC Šalata.
„Uređenjem pješačke zone želimo humanizirati prostor koji je trenutno zakrčen s tranzitnim prometom s Ribnjaka prema Vlaškoj ulici i dvadesetak parkiranih mjesta. Ako to može Barcelona sa svojim zonama smirenog prometa unutar tzv. „superblokova“ ili nama puno bliža Ljubljana sa svojom pješačkom zonom u središtu grada, posebice Slovenskom ulicom, onda to može i Zagreb“, istaknuo je dogradonačelnik Luka Korlaet, podsjetivši i na ranije inicijative za širenje pješačkih zona, primjerice one građanske platforme 1postozagrad.
© Ekovjesnik
Riječ je o privremenom redizajnu Stare Vlaške kao pješačke zone, a za sva trajna rješenja morat će se raspisati javni urbanističko-hortikulturni natječaj. Za privremeno rješenje je od četiri pristigla prijedloga izabran onaj danskog ureda Healthy Systems iz Kopenhagena i njihovog hrvatskog partnera Studio II.
U novoj pješačkoj zoni Stara Vlaška već je postavljeno deset kružnih betonskih žardinjera koje će ujedno služiti i kao klupe, a u njima su posađene magnolije i japanske šljive, kao i razne grmolike sadnice. Žardinjere s mladim stablima moći će se premještati u skladu s odazivom javnosti, a nakon što stabla porastu moći će se trajno locirati na određenoj poziciji.
© Ekovjesnik
Vrijedno je istaknuti kako je nova urbana oprema izrađena od recikliranog betona, odnosno građevnog otpada i otpada od rušenja, čime se ističe važnost održivosti i primjene načela kružnog gospodarstva. Podna ploha će se preobraziti polutrajnim oslikavanjem oko žardinjera kako bi se označila mirnija zona zadržavanja, a između oslikanih otoka sugerirat će se šetnica i kretanje kroz prostor nove pješačke zone.
S.F. / Ekovjesnik