Robotski pas pomaže zaposlenicima elektrane u Beču
Energy Dog je četveronožno pojačanje najveće austrijske elektrane i ne laje bez razloga
Bečko gradsko poduzeće za opskrbu energijom Wien Energie angažiralo je robotskog psa koji će obilaziti najveću elektranu u Austriji i locirati kvarove. Inovativna tehnologija povećava sigurnost na radu, a preuzimanjem rutinskih poslova rasterećuje zaposlenike koji se mogu posvetiti složenijim aktivnostima.
Najveća elektrana u Austriji, ona u gradskom okrugu Simmering, dobiva četveronožno pojačanje. Bečko gradsko energetsko poduzeće Wien Energie ondje je angažiralo robotskog psa koji će više puta dnevno obilaziti postrojenje i locirati te prijavljivati kvarove, a pridonijet će sigurnoj opskrbi električnom energijom za više od 800.000 kućanstava u Beču.
Energy Dog, kako ga od milja nazivaju zaposlenici elektrane, prvi je robot-pas te vrste u Europi koji će se koristiti u te svrhe. „Energy Dog uči od ljudi, pruža vrijedne spoznaje, a našim zaposlenicima olakšava svakodnevan rad i čini ga sigurnijim. Na taj način sve svoje znanje mogu usmjeriti na složene aktivnosti“, objašnjava direktor poduzeća Karl Gruber.
Robot težak oko 40 kilograma opremljen je brojnim kamerama i senzorima, među kojima su, na primjer, termografska kamera, akustični senzor i senzor mirisa. Može obići i provjeriti postrojenje za oko 90 minuta, prepoznati izvore opasnosti poput curenja plina u ranoj fazi i tako značajno povećati sigurnost zaposlenika. U rizičnim situacijama zaposlenici više ne moraju sami ulaziti u opasno područje, već mogu koristiti robota za sigurno i precizno definiranje kvarova te njihovo rješavanje.
- Energy Dog u elektrani © Wien Energie / Max Kropitz
Robot-pas ne laje bez razloga
Robotski pas trenutačno prolazi kroz obuku, a znanjem ga hrane stručnjaci iz operativnih pogona postrojenja bečkog poduzeća. Na temelju podataka koje prikupi robot razvijaju se matematički modeli, a umjetna inteligencija uči kako sustavi funkcioniraju u normalnom načinu rada. Pametan robot-pas ne laje bez razloga. On već u ranoj fazi prepoznaje odstupanja od normalnog funkcioniranja i po potrebi ih prijavljuje glavnoj kontrolnoj sobi. Od proljeća 2023. robot bi trebao biti raditi 24 sata dnevno i provoditi potrebne kontrolne obilaske postrojenja.
Pametan robot-pas istraživački je projekt koji se financira iz sredstava Inovacijskog fonda bečkog gradskog koncerna Wiener Stadtwerke, a u njegovoj provedbi sudjeluju tvrtka Smart Inspection i američka tehnološka tvrtka Boston Dynamics koja je razvila robotskog psa.
- Robot-pas pomaže djelatnicima elektrane © Wien Energie / Michael Horak
Inovacije u bečkoj elektrani
Energy Dog nije prva digitalna inovacija u elektrani. Ondje se, naime, već koristi tehnologija proširene stvarnosti. Pametne AR naočale pomažu tehničarima u radu pružajući im relevantne podatke u stvarnom vremenu kako bi mogli procijeniti situaciju. Digitalizacija i mjere za postizanje ciljeva energetske tranzicije uvelike mijenjaju zanimanja u energetskom sektoru, a nove tehnologije neće zamijeniti ljude, već će im pomoći u obavljanju posla.
EurocommPR / Ekovjesnik