„Spremni za 55 %”: Parlament podržava veće ambicije EU-a za ponore ugljika do 2030.

Prirodnim ponorima ugljika do povećanja cilja smanjenja emisija stakleničkih plinova do 2030. na 57 %

Europski parlament je u srijedu podržao prijedlog Europske komisije za smanjenje emisija stakleničkih plinova i povećanje prirodnih ponora ugljika u sektorima korištenja zemljišta, prenamjene zemljišta i šumarstva (LULUCF), pomoću kojih bi se cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova do 2030. povećao na 57 %.

Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta zastupnici su u srijedu usvojili stajalište o prijedlogu zakona za smanjenje emisija stakleničkih plinova i povećanje prirodnih ponora ugljika u sektorima korištenja zemljišta, promjene namjene zemljišta i šumarstva (LULUCF) s 472 glasa za, 124 protiv i 22 suzdržana.

Povećanjem cilja smanjenja emisija stakleničkih plinova do 2030. na 57 % neto smanjenje emisija stakleničkih plinova u sektorima korištenja zemljišta, prenamjene zemljišta i šumarstva do 2030. trebalo bi iznositi najmanje 310 milijuna tona ekvivalenta CO2. Naime, prema Europskom zakonu o klimi cilj od 55 %, , u usporedbi s razinom iz 1990. godine, bio je ograničen na 225 milijuna tona ekvivalenta CO2. Povećanje cilja bi također bilo korisno za poboljšanje biološke raznolikosti i pošumljavanje.

Zastupnici Europskog parlamenta također predlažu uspostavljanje mehanizma za praćenje prirodnih poremećaja (požara, suša, poplava, oluja, uragana i dr.) od 2026. do 2030. za države članice EU-a koje zbog npr. šumskih požara nisu postigle svoje godišnje ciljeve smanjenja emisija stakleničkih plinova.

Također, zastupnici su ponovno ustrajali na stajalištu da su prirodni ponori ugljika krhki i nestalni te da se stoga, suprotno prijedlogu Komisije, ne bi trebali udruživati s emisijama iz poljoprivrednog sektora.

„Uloga prirodnih ponora ugljika u klimatskoj politici EU-a sada je važnija nego ikad na našem putu prema klimatskoj neutralnosti. Način na koji koristimo zemljište mora biti klimatski pametan i održiv, a to se odnosi na poljoprivredu, obnovu degradiranog zemljišta i gospodarenje šumama. Današnje stajalište Europskog parlamenta poboljšava prijedlog Europske komisije dosljedno promičući korištenje zemljišta koje je bolje za prirodu i biološku raznolikost.“ – izjavio je izvjestitelj Ville Niinistö (Zeleni/EFA, Finska)

„Današnjim glasanjem potičemo EU i njene države članice da pojačaju i podrže poticaje poljoprivrednicima i vlasnicima šuma da poduzmu mjere za održiva rješenja u poljoprivredi i šumarstvu“, dodao je Niinistö.

Podsjetimo, LULUCF je dio paketa „Spremni za 55 % do 2030.“, ključnog dijela plana EU-a za smanjenje emisija stakleničkih plinova za najmanje 55 % do 2030. u odnosu na razine iz 1990. u skladu s Europskim zakonom o klimi.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Emisije stakleničkih plinova u EU-u 2023. manje za 8,3 % u odnosu na prethodnu godinu

Europska komisija danas je objavila Izvještaj o napretku mjera u području klime za 2024. prema kojem su se neto emisije stakleničkih plinova u EU-u, potaknute impresivnim rastom energije iz obnovljivih izvora, u 2023. godini smanjile za 8,3 % u odnosu na prethodnu godinu. Riječ je o najvećem godišnjem padu u posljednjih nekoliko desetljeća, uz iznimku 2020. kada je COVID-19 doveo do smanjenja emisija od 9,8 %.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER