Arheologija i socijalna poljoprivreda: U Pompejima održana berba nara i dunja

Arheološki park Pompeji svoju budućnost vidi u razvoju vinogradarstva i voćarstva, a u tome će sudjelovati i djeca s teškoćama u razvoju

Prije desetak dana u Arheološkom parku Pompeji održana je berba nara i dunja u kojoj su sudjelovali štićenici socijalne zadruge Il Tulipano iz Napulja.

Berba se održala u sklopu novog projekta kojim se djeci i mladima s teškoćama u razvoju želi omogućiti stjecanje radnih navika i upoznavanje kulturne baštine zavičaja.

© Parco Archeologico di Pompei

Arheologija i socijalna poljoprivreda povezuju se u zajedničkom projektu socijalne zadruge Il Tulipano iz Napulja i Arheološkog parka Pompeji kojim se djeca i mladi s autizmom i/ili kognitivnim teškoćama uključuju u konkretne aktivnosti na ovom vrijednom arheološkom nalazištu.

Zahvaljujući suradnji socijalne zadruge Il Tulipano i Arheološkog parka Pompeji, djeca i mladi će uz pomoć svojih odgajatelja tijekom godine dana sudjelovati u poljoprivrednim aktivnostima koje se na području zaštićenog područja Parka potiču s ciljem postizanja održivog upravljanja prirodnom baštinom, očuvanja bioraznolikosti te osiguranja razvoja ekološke proizvodnje koja ima velik potencijal kao jedan od pokretača budućeg razvoja.

  

© Parco Archeologico di Pompei

Kako smo već ranije izvijestili, Arheološki park Pompeji (Parco Archeologico di Pompei) pokrenuo je međunarodni natječaj za suupravljanje vinogradima Parka, čime se uključuje i daje dodatan doprinos razvoju lokalnog gospodarstva, a u ovom će slučaju stvoriti mogućnosti za uključivanje i educiranje djece i mladih te njihovih obitelji.

„Naš arheološki park otvoren je svima, a na ovaj se način želimo prilagoditi osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju. Sretni smo što je Arheološki park Pompeji mjesto inkluzije. Zamislimo park koji je laboratorij doživljaja i svima je nadohvat ruke. Park koji nije povijesna lokacija koja se mnogima čini dalekom, već baština koja svakodnevno živi uz sve svoje brojne mogućnosti.“ – kazao je direktor Arheološkog parka Pompeji Gabriel Zuchtriegel.

 

Voćnjaci Arheološkog parka Pompeji © Ekovjesnik

„Projekt ima veliku društvenu vrijednost i stoga zahvaljujem direktoru Gabrielu Zuchtriegelu i arhitektu Paolu Mighettu koji su omogućili ostvarenje sna brojnih obitelji, organizacija i udruga angažiranih na promicanju politike izjednačenih mogućnosti za djecu s teškoćama u razvoju i nedvojbene dobrobiti inkluzivnog obrazovanja.“ – rekao je Giovanni Minucci, koordinator projekta iz socijalne zadruge Il Tulipano.

 

Vinogradi Arheološkog parka Pompeji © Ekovjesnik

Podsjetimo, pred Arheološkim parkom Pompeji važan je izazov upravljanja prirodnom baštinom koji će se ostvariti kroz javno-privatno partnerstvo temeljem međunarodnog natječaja za suupravljanje zemljištem koje je namijenjeno za dodjelu uzgajivačima vinove loze i proizvođačima vina.

Ambiciozan projekt je 19. srpnja najavljen u vinogradu Casa della nave Europa, drevnom domu antičkog proizvođača i trgovca vinom, uljem i drugim poljoprivrednim proizvodima, a predstavio ga je direktor Arheološkog parka Pompeji Gabriel Zuchtriegel.

 

© Ekovjesnik

Vinogradi u području Arheološkog parka Pompeji obnovljeni su još 1980-ih godina, posebno u njegovom istočnom dijelu uz amfiteatar, kao i na lokaciji Villa Regina u Boscorealeu. Trenutno zauzimaju površinu od gotovo dva hektara, a u sklopu projekta planira se dobiti još pet hektara novih vinograda kojima će se upravljati na održiv način uz primjenu prilagođenih antičkih tehnika i metoda uzgoja.

Vinogradi će biti zasađeni u području Pompeja, Stabije, Boscorealea i na lokaciji Polverificio Borbonico di Scafati, a posebna pozornost posvetit će se očuvanju vrijednih krajolika, kao i cijelom procesu počevši od uzgoja, preko upravljanja i proizvodnje do prodaje unutar arheološkog parka. Projekt će predstavljati velik izazov, kao i značajan angažman ljudskih i ekonomskih resursa kako bi se osiguralo primjereno održavanje i izbjegla degradacija okoliša koja može izazvati probleme za očuvanje arheološke baštine. No, upravljanje prirodnom baštinom, u skladu s novim načelima Parka, smatra se temeljnim elementom krajobraznog planiranja i oblikovanja krajobraza, posebno važnim za zaštitu od ubrzane urbanizacije u ovom zaštićenom arheološkom području. U prilog tomu je i ovogodišnje otvaranje rasadnika u vrtu pompejske kuće Casa di Pansa – jednog od najreprezentativnijih primjera rezidencije rimske aristokracije.

Vinograd Casa della nave Europa © Ekovjesnik

Uz postizanje održivog upravljanja prirodnom baštinom, projektom će se nastojati očuvati bioraznolikost te osigurati razvoj ekološke proizvodnje koja ima velik potencijal kao jedan od pokretača budućeg razvoja arheološkog parka. Osnivanjem vlastite poljoprivredne tvrtke Azienda Agricola Pompei, kroz javno-privatno partnerstvo namjerava se pokrenuti inovativni sustav suupravljanja prirodnom baštinom te regenerativnom poljoprivredom povećati bioraznolikost i plodnost tla što će naposljetku pridonijeti gospodarskom razvoju cijelog područja.

„Uz postizanje energetske samodostatnosti i očuvanje bioraznolikosti, ekološka poljoprivreda može postati pokretač budućeg razvoja Parka i cijelog njegovog područja“, izjavio je tom prigodom direktor Arheološkog parka Pompeji Gabirel Zuchtriegel. „Nadalje, kulturni i ruralni turizam potaknuti inovativnim upravljanjem zelenim površinama mogu generirati ne samo održivo gospodarstvo, otvoreno prema okolnom području, već postati i važan alat zaštite arheološke baštine zahvaljujući postupnom smanjenju turističkog opterećenja ovog osjetljivog područja.“

© Ekovjesnik

Pompeji se prilagođavaju klimatskim promjenama

Djelatnici Arheološkog parka Pompeji pomno prate povećanje ekstremnih vremenskih događaja koja se bilježe posljednjih godina, a koja se mogu pripisati širem kontekstu globalnih klimatskih promjena. Park je zbog duge povijesti iskopavanja i jedinstvene arheološke baštine izuzetno ranjiv na klimatske promjene, a česti prijelazi između ekstremne suše i obilne kiše povećavaju fiziološki stres kojem su izložene njegove drevne strukture. Stoga je s ciljem razvoja inovativnih rješenja i korištenja napredne tehnologije za praćenje stanja zaštićene svjetske baštine potpisan sporazum o suradnji sa Sveučilištem u Salernu.

Sporazum predviđa razvoj specifičnih postupaka i metodologija pregleda uvjeta nestabilnosti, propadanja i krhkosti koji mogu uzrokovati kritične situacije ili smanjiti strukturnu sigurnost arheoloških nalaza. Nadalje, u sklopu suradnje namjeravaju se integrirati aktivnosti praćenja, održavanja i planiranja intervencija koje provode djelatnici Parka kako bi se mogle razviti bolje preventivne mjere zaštite i omogućiti redovno održavanje. Ovom suradnjom dodatno se unapređuju vještine i alati koji se već primjenjuju u Parku, a osim područja Arheološkog parka Pompeji uključuju i praćenje Neptunovog hrama u Paestumu te praćenje i nadzor mostova, vijadukata i tunela na obližnjim dionicama autoceste.

Casa della nave Europa © Ekovjesnik

„Već danas imamo zabrinjavajuće podatke o učincima klimatskih promjena na baštinu; ne smijemo pred njom zatvarati oči nego marljivo raditi da klimatska kriza ne postane i kriza kulturnog nasljeđa.” – kazao je direktor Arheološkog parka Pompeji Gabriel Zuchtriegel.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Nakon berbe dunja, jabuka i nara, u Pompejima se danas održava berba maslina

Berba će se održati u masliniku kuće Casa della nave Europa, drevnom domu antičkog proizvođača i trgovca vinom, maslinovim uljem i drugim poljoprivrednim proizvodima. Osim što će sudjelovati u berbi, posjetitelji će moći degustirati poseban pompejski brend PÙMPAIIA, prvo registrirano maslinovo ulje s oznakom izvornosti s područja Arheološkog parka Pompeji.

Oaza bioraznolikosti u središtu Vječnog Grada

U samom središtu Vječnog Grada, na području Arheološkog parka Kolosej, nalazi se prava oaza bioraznolikosti koja građanima osigurava čistiji zrak i omogućuje uštedu vode, a arheolozi i istraživači zajedno rade na očuvanju okoliša, bioraznolikosti i krajobraza na održiv način.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER