Nakon berbe dunja, jabuka i nara, u Pompejima se danas održava berba maslina

U berbi maslina mogu sudjelovati i posjetitelji Arheološkog parka Pompeji

Berba će se održati u masliniku kuće Casa della nave Europa, drevnom domu antičkog proizvođača i trgovca vinom, maslinovim uljem i drugim poljoprivrednim proizvodima. Osim što će sudjelovati u berbi, posjetitelji će moći degustirati poseban pompejski brend PÙMPAIIA, prvo registrirano maslinovo ulje s oznakom izvornosti s područja Arheološkog parka Pompeji.

Zaštićeno područje Arheološkog parka Pompeji (Parco Archeologico di Pompei) ujedno je lokacija iznimne prirodne i krajobrazne baštine, koja dodatno pridonosi posebnostima i vrijednostima arheoloških nalaza, kao i ljepoti Parka. Maslina kao tisućljetni simbol Mediterana svakako je jedna je od najkarakterističnijih vrsta zelenih površina u Pompejima, a uz održivo upravljanje prirodnom baštinom nastoji se očuvati bioraznolikost te osigurati razvoj ekološke proizvodnje koja ima velik potencijal kao jedan od pokretača budućeg razvoja Arheološkog parka Pompeji.

Upravljanje prirodnom baštinom, u skladu s načelima Parka, smatra se temeljnim elementom krajobraznog planiranja i oblikovanja te je posebno važno za zaštitu od ubrzane urbanizacije u ovom zaštićenom arheološkom području. Posljednjih godina Arheološki park Pompeji pokrenuo je brojne i kvalitetno osmišljene projekte kojima potiče razvoj ekološke poljoprivrede. Od uzgoja vinove loze i vlastite proizvodnje vina, preko razvoja maslinarstva i proizvodnje ulja u suradnji s tvrtkom Unaprol i poljoprivrednom zadrugom Aprol Campania, do programa pošumljavanja u suradnji s tvrtkom Arbolia i projekata socijalne poljoprivrede kojima se djeci i mladima s teškoćama u razvoju želi omogućiti stjecanje radnih navika u zajedničkom projektu sa socijalnom zadrugom Il Tulipano iz Napulja.

Posebno veliki napori ulažu se u razvoj maslinarstva i očuvanje golemog broja stabala maslina na području Parka, a ove aktivnosti dio su šireg projekta poljoprivredne tvrtke Azienda Agricola Pompei čiji je glavni cilj razvoj i poboljšanje prirodne baštine Parka.

Zaštita maslina, očuvanje biološke raznolikosti i potpuna održivost okoliša osiguravaju se korištenjem metoda i tehnika berbe maslina koje su se koristile u antici, a koje su također ilustrirali autori kao što su Columella i Plinije Stariji.

 

Berba maslina odvija se na svim lokalitetima Parka, a posebno u Stabiji i Civiti Giuliani gdje se uzgajaju sorte Minucciola, Ogliarola, Olivella, Pisciottana, Ravece i Rotondello, kao i Nostrale kojoj prijeti izumiranje.

Ovog utorka, 29. listopada, u berbu maslina ponovno će se uključiti štićenici socijalne zadruge Il Tulipano iz Napulja, kao i posjetitelji Parka, a na kraju berbe u masliniku Casa della nave Europa za sve sudionike organizirat će se degustacija maslinovog ulja PÙMPAIIA.

Mladi iz socijalne zadruge Il Tulipano iz Napulja i ove su godine sudjelovali u berbi dunja, nara i jabuka uzgojenih u Arheološkom parku Pompeji. S obzirom na to da je njemački klasični filolog Georg Wissowa pretpostavio da su se antičke svečanosti „Patrona pomorum“ održavale ovisno o vremenu dozrijevanja plodova, berba je održana 17. listopada u Kući srebrnog vjenčanja (Casa delle Nozze d'argento), upravo u vrijeme kada su jabuke u vrtovima i voćnjacima Parka poprimile svoju tipičnu zlatno crvenu boju. Nakon berbe jabuka, mladi su sudjelovali i u berbi dunja, nara i mediteranske mušmule (Crataegus azarolus) te su se okušali u proizvodnji džemova i kompota. Naime, u zbirci recepata znamenitog antičkog sladokusca Marka Gavija Apicija iz I. st. spominje se običaj kuhanja voća zajedno s medom kako bi se pripremio slatki sastojak brojnih jela tog vremena.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER