Već 1573 vrtlara javnog prostora sudjeluje u ozelenjavanju i uljepšavanju Beča
Inicijativom „Vrtlarstvo iza ugla” („Garteln ums Eck“) Beč povećava broj malih cvjetnih i zelenih oaza koje životni okoliš čine ljepšim i ugodnijim, potiče biološku raznolikost, ali i dobrosusjedske odnose u gradskim četvrtima
U sklopu inicijative „Vrtlarstvo iza ugla” Bečanke i Bečani mogu sudjelovati u održavanju stabala te ozelenjavanju i uljepšavanju manjih javnih zelenih površina u svojim četvrtima. Ovom inicijativom Grad Beč potiče građan(k)e da postanu vrtlari javnog prostora i pruža im besplatne informacije i savjetovanje.
„Želite li dodatno ozeleniti svoj kvart? Postanite sponzor stabla i uključite se u uređenje manjih javnih zelenih površina u svom susjedstvu“, poručuju iz Grada Beča.
Urbano vrtlarstvo postaje sve popularnije, a Bečanke i Bečani koji nemaju svoj vrt ili balkon sada mogu postati dio inicijative „Vrtlarstvo iza ugla” („Garteln ums Eck“) i ozeleniti površine u neposrednom stambenom okruženju i gradskoj četvrti. Ovom inicijativom građani/ke Beča potiču se da postanu vrtlari javnog prostora, i to najmanjih zelenih površina u blizini kuće ili stambene zgrade, a u tome ih primjerima, savjetima i potrebnim informacijama podržava Grad Beč.
Kako postati vrtlar javnog prostora u samo pet koraka?
Pridruživanje ovoj hvalevrijednoj inicijativi vrlo je jednostavno. Potrebno je pronaći i odabrati stablo ili javnu zelenu površinu te fotografiju s točno naznačenom adresom elektroničkom poštom dostaviti najbližem gradskom uredu za urbanu obnovu koji će potom provjeriti jesu li stablo ili zelena površina još uvijek dostupni za sponzorstvo. Ako jesu, građanin/ka potpisuje sporazum o uređenju zelene površine i njenom održavanju te kreće s „vrtlarstvom iza ugla“!
Stručnjaci iz gradskih komunalnih tvrtki građanima osiguravaju svu pomoć i savjete za kvalitetno održavanje i vrtlarenje, a osim toga Bečki magistratski odjel za gospodarenje otpadom (MA 48) dijeli im i besplatni kompost za dohranu biljaka. Građanima su na raspolaganju i prijedlozi za uređenje zelenih površina, a po potrebi im se osiguravaju i odgovarajuće informativne table.
Savjetuje se sadnja biljaka koje ne zahtijevaju previše brige i koje uspijevaju u različitim svjetlosnim uvjetima. Stoga se u proljeće savjetuje sadnja lukovica tulipana ili narcisa, a na mjestima s dosta sunca lavanda ili ukrasne trave. Za brzi rast najbolje je posaditi lončanice, a za kasniju cvatnju posijati sjeme biljaka. Nije dopuštena sadnja otrovnih biljaka i penjačica koje, primjerice, mogu ometati kontrolu oštećenja debla stabla. Osim toga, biljke veće od jednog metra mogu ometati preglednost i sigurnost u prometu, dok široko raslinje može oštetiti parkirana vozila.
Naravno, građan(k)e se upozorava da biljke trebaju redovitu njegu i zalijevanje - posebno tijekom ljetnih mjeseci, kao i tijekom sezone godišnjih odmora, a za ljepši izgled „vrta iza ugla“ savjetuje se i redovito uklanjanje korova.
U Gradu Beču svjesni su važnosti koju drveće ima za ugodnu urbanu klimu, a kao „prirodni klima uređaji“ stvaraju hlad te poboljšavaju gradski zrak filtriranjem prašine, isparavanjem i proizvodnjom kisika. Inicijativa „Vrtlarstvo iza ugla” građanima ne nudi samo mogućnost vrtlarenja u susjedstvu, već i stvara svijest o važnosti zaštite vlastitog životnog okruženja i urbane prirode. Građani koji sami doživljavaju i percipiraju prirodu snažnije se poistovjećuju s brojnim prednostima koje svaka urbana zelena površina ima i nudi. „Vrtlari javnog prostora“ su svojevrsni ambasadori Beča, grada s visokom kvalitetom života, a njihova predanost održavanju i uljepšavanju gradskih četvrti potiče ostale stanovnike na slične aktivnosti.
- Za ovaj mali rasadnik bioraznolikosti u Trnskom zaslužni su pojedinci, ali ne i zagrebačka gradska uprava / Ekovjesnik
- S.F. / Ekovjesnik