Alsergrund je prvi bečki okrug koji je proveo sveobuhvatnu analizu svog drveća

Deveti bečki okrug Alsergrund trenutačno raspolaže s 3071 stablom. To nije mali broj, ali postoji mnogo razloga zašto treba još više drveća.

Stabla su pravi superheroji: poboljšavaju mikroklimu, snižavaju temperaturu zraka, mogu pohraniti kišnicu, filtriraju prašinu, smanjuju buku i prekrasna su staništa za životinjske vrste. Uz sve to, najvažnije je što su dobra za naše fizičko i mentalno zdravlje. No, analiza drveća i mogućnosti dodatne sadnje u devetom bečkom okrugu Alsergrund pokazuje još puno toga.

„Kratkoročno i srednjoročno možemo zasaditi još oko 740 stabala. Osim toga, dugoročno je moguće posaditi još 1340 stabala, iako to zahtijeva sveobuhvatno planiranje, posebice prometa. Sve u svemu, postoji potencijal za sadnju preko 2000 novih stabala na uličnom prostoru u Alsergrundu“, ističe načelnica okruga Saya Ahmad.

Analiza je provedena kako bi se doznalo koliko se stabala potencijalno još može posaditi u Alsergrundu te tako budućim generacijama osigurati još višu kvalitetu života. Alsergrund je ujedno prvi bečki okrug koji je proveo analizu ove vrste i pronašao lokacije za potencijalnu sadnju novog drveća.

  • Načelnica Alsergrunda Saya Ahmad i njezin zamjenik Christian Sapetschnig © BV 9

Reorganizacija uličnih prostora

Istraživanje je provelo socijalno i ekološki orijentirano poljoprivredno poduzeće „Land.In.Sicht“, čija je misija poticanje održive proizvodnje hrane. Glavni zaključak je da se u Alsergrundu može posaditi više od 2.080 novih stabala, iako će to zahtijevati sveobuhvatniju preraspodjelu cestovnog prostora.

Zbog pretežno guste urbane strukture u razmatranom području, mora se istražiti mogućnost proširenja prometnica, stvaranja malih trgova i korištenja površina koje se preklapaju između javnih i privatnih zelenih i otvorenih površina. Ovdje postoje mnoge mogućnosti za stvaranje atraktivnih zelenih površina i rekreacijskih područja koja podižu vrijednost urbanog prostora.

  • U Ulici Simona Denka u šarmantnom devetom bečkom okrugu Alsergrund postavljen je prvi „spužvasti kamen“ (njem. Schwammstein) - inovativno rješenje za održivo korištenje kišnice i održavanje vlažnosti tla oko uličnog drveća tijekom dugih sušnih razdoblja. Prikupljena kišnica preusmjerava se u tlo oko drveća, a zalijevanje regulira pomoću inteligentnog ventila. ©  Facebook / Saya Ahmad

Analiza urbane klime

Prema studiji o urbanoj klimi Beča iz 2020., kao osnovi za planiranje novih gradskih projekata, područje Alsergrunda uvelike pokazuje takozvanu „urbanu klimu“ s „umjerenim do jakim zagrijavanjem“.

S obzirom na to da su središta prometnica uglavnom bez podzemnih instalacija, taj prostor nudi velik potencijal za nove sadnje. Kako bi se stablima osiguralo dovoljno mjesta za širenje korijenja, prostor za sadnju treba biti širok najmanje tri metra.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

„Mali Pariz“ u bečkom Alsergrundu

Središnji dio bečke ulice Servitengasse postat će pješačka zona, dok će se u gornjem dijelu ulice provesti mjere smirivanja prometa. Najavljena je sadnja jedanaest novih stabala i uređenje dodatnih zelenih površina, a javna površina popločat će se svijetlim betonskim pločama koje sprječavaju zagrijavanje tijekom vrućih ljetnih dana. Završetak radova očekuje se do studenog ove godine.

Asfalt: Beč ga uklanja, a Zagreb farba!

Trenutačnih 20 513 hektara ili oko 49 % urbanog područja austrijskog glavnog grada čine zelene i vodene površine. Uz 58 milijuna eura dosad uloženih u ozelenjavanje grada i uklanjanje asfaltiranih površina te dodatnih četrdesetak milijuna eura, koliko se u tu svrhu još namjerava utrošiti, taj udjel će do 2025. godine biti još veći.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER