„MISLI MODU“ u Vukovaru i Osijeku

Međunarodna izložba i popratni program na temu mode održat će se u Vukovaru i Osijeku

Međunarodna izložba posvećena radničkoj kulturi Borova uz popratni program na temu održive proizvodnje i konzumacije mode od 22. studenog do 19. prosinca 2022.

Mreža europskih kulturnih instituta EUNIC s Gradskim muzejom Vukovar, tvrtkom Borovo d.d., Kulturnim centrom Osijek i Kinematografima Osijek od 22. studenog do 19. prosinca u Vukovaru i Osijeku održava niz događanja posvećenih modnoj i tekstilnoj industriji. Događanja su dio EUNIC-ova višegodišnjeg projekta Misli modu, čiji je cilj doprinijeti raspravi o vizijama budućnosti rada u tekstilnoj i modnoj industriji u ovim gradovima bogate industrijske baštine te raznovrsnim kulturnim programom osnažiti dijalog umjetnika, stručne javnosti, ali i građana o održivim praksama produkcije i konzumacije mode.

U Vukovaru je u suradnji s Gradskim muzejom Vukovar i tvornicom obuće Borovo d.d. za troje umjetnika, Zorana Šimunovića (Hrvatska, Ivanu Stećuk (Hrvatska) i Veroniku Tzekovu (Austrija), realizirana umjetnička rezidencija s fokusom na radničkoj kulturi Borova pod vodstvom povjesničarke Maje Jović.

Kolektivno promišljanje rada i produkcije u tekstilnoj i kožnoj industriji te međusobni dijalog umjetnika, kao i neposredan dijalog s lokalnom sredinom poslužili su kao inspiracija za produkciju novih autorskih djela objedinjenih u izložbi „Umjetnik u pogonu“ koja će od 22. studenog do 1. prosinca 2022. godine biti prikazana u Galeriji Oranžerija Gradskog muzeja Vukovar, sa Zoranom Šimunovićem ujedno kao kustosom.

Tema radničke kulture i uvjeta produkcije bit će također zajednički nazivnik filmskog programa koji će se za širu publiku predstaviti u suradnji s Kinematografima Osijek u kinu Urania, i to ponedjeljkom od 28. studenog do 19. prosinca.

U Osijeku će se osim toga, u sklopu panel-diskusije „Održive modne prakse“ u suradnji s Kulturnim centrom Osijek 22. studenog 2022. razmjenom najboljih praksi domaćih i gostujućih dizajnera i modnih stručnjaka i aktivista s Leom Vene iz Centra za istraživanje mode kao moderatoricom promišljati pitanja održivosti u proizvodnji i konzumaciji mode s posebnim naglaskom na poticanju interesa i angažmana mlađe publike.

VUKOVAR

  • 22.11.2022., 13:00 sati - Gradski muzej Vukovar, Galerija Oranžerija
  • Otvorenje izložbe „Umjetnik u pogonu“
  • Izložba je otvorena do 1.12.2022.

OSIJEK

  • 22.11.2022., 19:00 sati - Kulturni centar Osijek
  • Panel-diskusija „Održive modne prakse“
  • 28.11.2022. – 19.12.2022., ponedjeljkom
  • Kino Urania: Misli modu – filmski program

Projekt Misli modu višegodišnji je zajednički je projekt Goethe-Instituta Kroatien, Francuskog Instituta u Zagrebu, Austrijskog kulturnog foruma, Veleposlanstva Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, Veleposlanstva Republike Slovenije, Veleposlanstva Republike Bugarske, Instituta Camoes, Talijanskog instituta za kulturu u Zagrebu i organizacija Wallonie Bruxelles International u sklopu mreže EUNIC Hrvatska uz financijsku potporu EUNIC Global fonda. Projekt se provodi u partnerstvu s Gradskim muzejom Vukovar i Borovo.d.d.

 

VEZANE VIJESTI

Novi vlak pariškog metroa stiže krajem 2025., a već je dobio oznaku Francuskog instituta za dizajn

Île-de-France Mobilités, RATP, Alstom i dizajnerska agencija Avant-Première za novu klasu vlakova MF19 nagrađeni su oznakom Janus de l’Industrie koju od 1953. dodjeljuje Francuski institut za dizajn. Time je nagrađen njihov zajednički petogodišnji rad na inovativnom dizajnu novog vozila pariške podzemne željeznice MF19, modularnog vlaka stvorenog da odgovori na potrebe današnjice i izazove sutrašnjice.

„Misli modu“: Filmski program u Kinu Urania u Osijeku

Raznovrsni filmski program u sklopu međunarodnog projekta „Misli modu“ posvećenog modnoj i tekstilnoj industriji u organizaciji Goethe-Instituta Kroatien i EUNIC mreže u Hrvatskoj te u suradnji s Kinematografima Osijek očekuje vas ponedjeljkom do 19. prosinca u kinu Urania u Osijeku.

Otvaranje pop-up izložbe „Kajzerica – skica prošlosti za budućnost“

Projekt „Kajzerica – skica povijesti za budućnost“ istraživanjem arhitektonsko-urbanističke povijesti i sadašnjosti kvarta Kajzerica nastoji osvijestiti načine na koje koristimo i doživljavamo kvart, te kroz radionice i intervencije u javnom prostoru potaknuti građane na promišljanje o javnom prostoru koji ih okružuje i uključivanje u procese kojima mogu utjecati na sadašnjost i budućnost kvarta.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER