Otvaranje pop-up izložbe „Kajzerica – skica prošlosti za budućnost“

Projekt zajednički provode Goethe-Institut Kroatien i Francuski institut u Hrvatskoj (Institut français de Croatie) u suradnji s kustoskim kolektivom BLOK

Projekt „Kajzerica – skica povijesti za budućnost“ istraživanjem arhitektonsko-urbanističke povijesti i sadašnjosti kvarta Kajzerica nastoji osvijestiti načine na koje koristimo i doživljavamo kvart, te kroz radionice i intervencije u javnom prostoru potaknuti građane na promišljanje o javnom prostoru koji ih okružuje i uključivanje u procese kojima mogu utjecati na sadašnjost i budućnost kvarta.

U petak 30. lipnja u središnjem parku na Kajzerici s početkom u 18 sati predstavlja se rezultat polugodišnjeg istraživanja i bavljenja Kajzericom u sklopu projekta „Kajzerica – skica prošlosti za budućnost“ u organizaciji Goethe-Instituta Kroatien i Francuskog instituta u Hrvatskoj te u suradnji s kustoskim kolektivom BLOK.

S ciljem kreiranja programa koji će kulturno‑umjetničkim alatima doprinijeti kvaliteti života lokalne zajednice u zagrebačkom kvartu Kajzerica, u sklopu projekta „Kajzerica – skica prošlosti za budućnost“ nastala je izložba temeljena na istraživanju povijesti i sadašnjosti Kajzerice, kao i likovna intervencija u javnom prostoru. Umjetnik Leonard Lesić zajedno je s učenicima i učenicama Osnovne škole Kajzerica osmislio i oslikao mural koji krasi Remetinečki rotor.

  • Oslikavanje murala na Kajzerici © Srđan Kovačević

Istraživačko‑autorski tim, koji čine arhitekti Antun Sevšek i Mauro Sirotnjak, povjesničarka umjetnosti Irena Šimić, sociologinja Antonija Komazlić i kustosica Ana Kutleša, tijekom višemjesečnog istraživačkog rada i u komunikaciji s lokalnom zajednicom mapirao je ključne točke u formiranju kvarta te će ih prezentirati u petak 30. lipnja u 18 sati u središnjem parku Kajzerica u obliku pop-up izložbe. Izloženim materijalima projekt „Kajzerica – skica povijesti za budućnost“ nastoji afirmacijom nasljeđa i aktivacijom potencijala ispričati jednu novu priču o Kajzerici te poslužiti kao mjesto edukacije, ali i diskusije o prostoru Kajzerice, njezinoj prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Za glazbeni program na otvorenju zaslužni su Irma Dragičević uz pratnju Jana Jakovljeva na gitari.

Projekt „Kajzerica – skica prošlosti za budućnost“ financijski podupire Njemačko-francuski kulturni fond, a zajednički ga provode Goethe-Institut Kroatien i Francuski institut u Hrvatskoj (Institut français de Croatie) u suradnji s kustoskim kolektivom BLOK.

 

  • Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novi vlak pariškog metroa stiže krajem 2025., a već je dobio oznaku Francuskog instituta za dizajn

Île-de-France Mobilités, RATP, Alstom i dizajnerska agencija Avant-Première za novu klasu vlakova MF19 nagrađeni su oznakom Janus de l’Industrie koju od 1953. dodjeljuje Francuski institut za dizajn. Time je nagrađen njihov zajednički petogodišnji rad na inovativnom dizajnu novog vozila pariške podzemne željeznice MF19, modularnog vlaka stvorenog da odgovori na potrebe današnjice i izazove sutrašnjice.

„MISLI MODU“ u Vukovaru i Osijeku

Međunarodna izložba posvećena radničkoj kulturi Borova uz popratni program na temu održive proizvodnje i konzumacije mode od 22. studenog do 19. prosinca 2022.

Žedni grad: žedni šetnje - pitka i druga voda u centru grada

U okviru višegodišnjeg programskog naglaska na pitanja ekologije i održivosti, Goethe-Institut Kroatien počinje projekt „Žedni grad“, kojim se nastavlja na regionalnu inicijativu njemačkog kulturnog instituta za istraživanje društvenog i umjetničkog dosega (novih) oblika demokratskog i kolaborativnog upravljanja zajedničkim dobrima (commons).

Predstavljen projekt „Žedni grad“

Projekt „Žedni grad“ („Die Stadt hat Durst“) Goethe-Institut Kroatien provodi u suradnji s autorom programa Sašom Šimpragom i platformom 1POSTOZAGRAD. Fokus projekta su urbane (mikro) teme koje čine dio šire priče okolišnih i održivih politika.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER