Državni hidrometeorološki zavod objavio klimatsku ocjenu za 2022. godinu
U prosincu je na svim mjernim postajama temperatura zraka bila viša od prosječne, a na većini i za više od 3 °C
Prošla je godina u Hrvatskoj bila ekstremno topla sa srednjom temperaturom zraka 1,0-1,2 °C iznad prosjeka. Oborine su bile prosječne u kontinentalnom i gorskom dijelu zemlje, a primorje je bilo sušno do vrlo sušno. Posljednji mjesec u godini bio je vrlo topao u kontinentalnoj i gorskoj Hrvatskoj, ekstremno topao u primorju, dok su temperature na većini postaja bile 3 °C više od prosjeka, izvijestili su u utorak iz Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Kako se navodi u klimatskoj ocjeni DHMZ-a za 2022. godinu, odstupanja srednje temperature zraka u odnosu na normalu 1981. – 2010. kreću se u rasponu od 1,0 °C u Komiža do 2,1 °C u Križevcima. Na svim mjernim postajama temperatura zraka bila je viša od višegodišnjeg prosjeka.
Prema raspodjeli percentila, toplinske prilike u Hrvatskoj u 2022. godini DHMZ opisuje sljedećim kategorijama: vrlo toplo (sjever Hrvatske, šire makarsko područje) i ekstremno toplo (gotovo čitava Hrvatska).
Odstupanja količine oborine u 2022. godini u odnosu na normalu 1981. – 2010. nalaze u rasponu od 57 % višegodišnjeg prosjeka u Komiži (410,0 mm) do 109 % Sisku (1002,8 mm). Analiza odstupanja količina oborine za godinu 2022. izraženih u postotcima višegodišnjeg prosjeka pokazuje da su količine oborine na većini analiziranih postaja bile niže, a samo na četiri neznatno više od višegodišnjeg prosjeka, navodi DHMZ.
- Odstupanje srednje temperature zraka i količine oborine u 2022. godini. / Izvor: DHMZ
Oborinske prilike u Hrvatskoj u 2022. godini izražene percentilima bile su normalne do sušne ili vrlo sušne. Detaljnije oborinske prilike DHMZ opisuje sljedećim kategorijama: vrlo sušno (otok Lošinj, veći dio srednje Dalmacije, otoci Korčula i Lastovo), sušno (okolica Križevaca i Puntijarke, Istra, dio otoka Cresa i otok Rab, dio sjevernog Velebita, veći dio sjeverne Dalmacije, dio srednje i veći dio južne Dalmacije) i normalno (istočna Hrvatska, veći dio središnje i gorske Hrvatske, dio Kvarnera, šibensko područje, okolica Ploča).
U prosincu 2022. na većini postaja temperature više za 3 °C
Prema podacima za prosinac 2022., odstupanja srednje temperature zraka u odnosu na normalu 1981. – 2010. kretala su se u rasponu od 2,4 °C u Varaždinu i Rijeci do 4,9 °C u Gospiću. Na svim postajama temperatura zraka je bila viša od prosječne, na većini i za više od 3 °C, navodi se u klimatskoj ocjeni DHMZ-a za mjesec prosinac.
Prema raspodjeli percentila, temperaturne prilike u prosincu 2022. DHMZ opisuje sljedećim kategorijama: vrlo toplo (istočna, središnja, sjeverni dio gorske Hrvatske i dio Kvarnera) i ekstremno toplo (šira okolica Slavonskog Broda, Istra, okolica Rijeke i dio kvarnerskih otoka, južni dio gorske Hrvatske, južno Hrvatsko primorje).
- Odstupanje srednje temperature zraka i količine oborine u prosincu 2022. godini. / Izvor: DHMZ
Odstupanja količine oborine u prosincu 2022. godine u odnosu na normalu 1981. – 2010. kreću se u rasponu od 89 % višegodišnjeg prosjeka u Komiži gdje je palo 95,9 mm oborine, do 224 % u Gospiću (338,9 mm). Analizom odstupanja količina oborine za prosinac 2022. izraženih u postotcima višegodišnjeg prosjeka DHMZ navodi da su količine oborine na većini postaja bile iznad višegodišnjeg prosjeka, a neznatno niže samo u Komiži i Lastovu.
Oborinske prilike u Hrvatskoj u prosincu 2022. godine izražene percentilima bile su normalne, kišne i vrlo kišne, odnosno normalne na krajnjem istoku Hrvatske, širem područje Puntijarke, u južnom obalnom dijelu srednje Dalmacije i na otoku Visu te u južnoj Dalmaciji; kišne u većem dijelu zemlje i vrlo kišne u okolici Bilogore, Karlovca i Rijeke, u Lici te u Splitu.
DHMZ / Ekovjesnik