DHMZ: Temperatura zraka u rujnu značajno viša od prosjeka na svim postajama

Državni hidrometeorološki zavod objavio klimatsku ocjenu za rujan 2023.

Rujan je bio ekstremno topao gotovo na području cijele zemlje, izuzev gorske Hrvatske i srednje Dalmacije, gdje je bilo vrlo toplo. Prevladavao je manjak oborine s normalnim do sušnim oborinskim prilikama, izvijestili su iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).

Otkad postoje mjerenja ovo je najtopliji rujan za postaje Bilogora, Bjelovar, Gradište, Križevci, Osijek, Puntijarka, Sisak, Sl. Brod, Split - aerodrom i Varaždin.

 

Odstupanja srednje temperature zraka u rujnu 2023. u odnosu na normalu, odnosno srednje vrijednosti tridesetogodišnjeg razdoblja od 1991. do 2020. godine, kreću se u rasponu od 2,1 °C (Makarska) do 4,3 °C (Bilogora). Temperatura zraka bila je značajno viša od prosjeka na svim mjernim postajama, ističu u DHMZ-u.

Prema raspodjeli percentila, temperaturne prilike u Hrvatskoj za rujan 2023. godine DHMZ opisuje sljedećim kategorijama: vrlo toplo (šira okolica Parga, veći dio gorske Hrvatske, gotovo cijela srednja Dalmacija, otoci Korčula i Lastovo u južnoj Dalmaciji) i ekstremno toplo (istočna i središnja Hrvatska, dijelovi gorske Hrvatske, dijelovi Kvarnera, Istra, sjeverna Dalmacija, otok Vis i okolica Ploča u srednjoj Dalmaciji, južna Dalmacija izuzev otoka Korčule i Lastova).

  • Odstupanje srednje mjesečne temperature zraka za rujan 2023. / Izvor: DHMZ

 

Odstupanja količine oborine u rujnu 2023. godine u odnosu na normalu 1991. – 2020. kreću se u rasponu od 13 % višegodišnjeg prosjeka na postaji Mali Lošinj (13,0 mm), do 148 % na postaji Lastovo (72,6 mm). Analiza odstupanja količina oborine izraženih u postotcima (%) višegodišnjeg prosjeka pokazuje da su količine oborine na većini postaja bile ispod prosjeka.

Oborinske prilike u rujnu 2023. godine izražene percentilima DHMZ detaljnije opisuje sljedećim kategorijama: vrlo sušno (sjeverni Velebit i podvelebitsko područje s dijelovima kvarnerskih otoka), sušno (krajnji istok Hrvatske, dijelovi središnje i gorske Hrvatske, Istra, dio sjeverne Dalmacije, južni obalni dio srednje Dalmacije, obala južne Dalmacije), normalno (dijelovi istočne i središnje Hrvatske, šire područje Rijeke i zaleđa, veći dio sjeverne Dalmacije, otoci srednje i južne Dalmacije izuzev Lastova) i kišno (otok Lastovo).

  • Odstupanje količine oborine za rujan 2023. / Izvor: DHMZ

DHMZ / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Državni hidrometeorološki zavod objavio klimatsku ocjenu za 2022. godinu

Prošla je godina u Hrvatskoj bila ekstremno topla sa srednjom temperaturom zraka 1,0-1,2 °C iznad prosjeka. Oborine su bile prosječne u kontinentalnom i gorskom dijelu zemlje, a primorje je bilo sušno do vrlo sušno. Posljednji mjesec u godini bio je vrlo topao u kontinentalnoj i gorskoj Hrvatskoj, ekstremno topao u primorju, dok su temperature na većini postaja bile 3 °C više od prosjeka, izvijestili su u utorak iz DHMZ-a.

Državni hidrometeorološki zavod objavio klimatsku ocjenu za srpanj 2022.

Ovogodišnji srpanj bio je topao do ekstremno topao na čitavom području Hrvatske s temperaturama do 3,0 °C višim od prosjeka. Oborinske prilike u istočnoj i dijelu središnje Hrvatske bile su većinom sušne, a u ostalim dijelovima zemlje normalne, ali s količinama oborine ispod prosjeka, izvijestili su u utorak iz Državnog hidrometeorološkog zavoda.

DHMZ objavio klimatsku ocjenu za lipanj 2019.

Analiza temperaturnih anomalija za lipanj 2019. godine pokazuje da je na svim analiziranim postajama srednja mjesečna temperatura zraka nadmašila višegodišnji prosjek (1981. – 2010.) u rasponu od 2,0 °C (Komiža) do 4,7 °C (Parg i Zavižan), uz istovremeno odstupanje količine oborina od 3 % višegodišnjeg prosjeka u Lastovu (0,9 mm) do 137 % tog prosjeka u Slavonskom Brodu (121,0 mm), objavio je DHMZ.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER