Zašto biste med trebali kupovati kod lokalnih proizvođača?

Kupnjom lokalnih proizvoda pomažete u očuvanju lokalne kulture i identiteta

Kao što sadnja autohtonog bilja pozitivno utječe na okoliš, tako postoji i nekoliko osnovnih razloga zašto bi bilo dobro kupovati proizvode lokalnih proizvođača. Osim na okoliš, kupnja proizvoda lokalnih proizvođača ima pozitivan utjecaj na lokalnu zajednicu, kvalitetu proizvoda, očuvanje tradicije i dostupnost svježih proizvoda.

Osim što kupnjom proizvoda lokalnih proizvođača - primjerice, meda i ostalih pčelinjih proizvoda, dajete izravnu podršku vašoj lokalnoj ekonomiji te utječete na smanjen negativan utjecaj na okoliš, a samim time i na zajednicu u kojoj živite i radite. Takvom kupnjom direktno pomažete da se vaš novac zadrži unutar vaše lokalne zajednice, što izravno pomaže u razvoju lokalne ekonomije u kojoj živite, ističu u Udruzi pčelara i građana Pčelarstvo online.

Lokalni poljoprivredni proizvođači koji vas okružuju primjerice, poput pčelara, obično koriste manje resurse u proizvodnji i samom transportu proizvoda, što direktno smanjuje emisiju štetnih plinova i smanjuje same troškove transporta.

Kvaliteta proizvoda lokalnih proizvođača je veća!

Lokalni proizvođači više ili manje ovisno o vrsti proizvoda imaju više kontrole nad samom proizvodnjom i kvalitetom proizvoda, što može dovesti do proizvoda više kvalitete. Lokalni proizvođači često koriste kvalitetnije sirovine i materijale te mogu više pažnje posvetiti procesu proizvodnje i komunikaciji s kranjim kupcima njihovih proizvoda.

Takvom kupnjom direktno dajete podršku lokalnim tradicijama i običajima. Lokalni proizvođači često koriste tradicionalne metode proizvodnje pa kupovinom njihovih proizvoda pomažete u očuvanju lokalne kulture i identiteta.

„Uostalom sama je dostupnost proizvoda bilo kupnjom kod lokalnih proizvođača veća posebno kod svježih. Takvi proizvodi najčešće imaju i bolji prirodniji okus, ali i nutritivnu vrijednost“, ističe Antun Karlović, predsjednik Udruge pčelara i građana Pčelarstvo online.

 

VEZANE VIJESTI

Zagreb od hrvatskog Malog Beča može puno naučiti o poticanju bioraznolikosti i očuvanju pčela

Nakon što smo o pčelarstvu i pčelama u glavnom gradu Austrije razgovarali sa stručnjacima za bioraznolikost iz Grada Beča i pčelarima iz Zemaljskog pčelarskog saveza, nastavljamo s temom poticanja uzgoja medonosnih i zaštite solitarnih pčela te donosimo razgovor sa Sašom Zavrtnikom, dr. med. vet., M.Th., doktorandom na poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju Inženjerstvo okoliša na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.

Urbano pčelarstvo je svjetski trend, a Zagreb ga ne želi slijediti

„Može li vlast zabraniti pčelama da borave u Gradu Zagrebu ili nekoj drugoj urbanoj sredini? Naravno da ne, ali legalizacijom se stvar može staviti pod kontrolu i to daleko lakše nego recimo kad su u pitanju ptice u gradskoj sredini. Ljudi u skupštini Grada Zagreba to ili ne razumiju ili im se ne obrazlaže dovoljno argumentirano“, ističe se u priopćenju najbrojnije udruge pčelara u Republici Hrvatskoj.

Novi pomor pčela u Međimurju!

Uz pomor pčela ove godine na dijelu grubišnopoljskog, đulovačkog i daruvarskog područja prije nepunih tjedan dana, novi pomor zabilježen je i u Međimurju, javlja portal eMeđimurje.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER