Novi pomor pčela u Međimurju!
Na području Međimurja izgubljeno više od 300 pčelinjih zajednica
Uz pomor pčela ove godine na dijelu grubišnopoljskog, đulovačkog i daruvarskog područja prije nepunih tjedan dana, novi pomor zabilježen je i u Međimurju, javlja portal eMeđimurje.
Sumnja se da je uzrok novog pomora pčela sredstvo koje se koristi za tretiranje uljane repice, izvijestio je portal eMeđimurje. Prema riječima Željka Trupkovića, predsjednika međimurske Udruge pčelara Agacija, „trenutačno je u pitanju oko 300 pčelinjih zajednica u gornjem dijelu Međimurja, na potezu od Gornjeg Mihaljevca pa sve do Vugrišinca.“ Trupković je izrazio žaljenje što je do pomora pčela došlo već treći put, a sumnja se da ga je, prema neslužbenim podacima, uzrokovalo „neispravno korištenje registriranog sredstva koje se koristi prilikom tretiranja kultura u cvatnji“.
„Pomor se dogodio u najgore vrijeme, prije bagremove paše, kad su pčele najjače“, kazao je Željko Trupković, istaknuvši kako „nastala šteta nije jednaka na svim pčelinjacima, tako da su neki pčelari možda uspjeli izbjeći pomor, dok će neki možda ostati bez svih pčela.“
„O svemu je obaviještena policija koja je već izašla na teren, a nakon nalaza Državnog inspektorata vidjet će se kakav će biti epilog cijele situacije“, dodao je Trupković.
Uz trovanje pčela i promjenu klimatskih uvjeta u Međimurju je sve teže baviti se pčelarstvom
Štetu je za sada, kako saznaje portal Pčelarstvo.hr, prijavilo 20-ak pčelara iz gornjeg dijela Međimurja, a sami gubici za sada ukazuju na uginuće 200-300 pčelinjih zajednica. Upozorava se kako u ovo vrijeme pčelinje zajednice ulaze u svoju najjaču fazu pa je moguće da je riječ o pedesetak tisuća pčela po zajednici, ovisno o vrsti košnice.
Trovanje pčela može se dogoditi kada su pčele izvan košnice izložene pesticidima, insekticidima ili drugim otrovnim kemikalijama koje se koriste u poljoprivredi, ističu na nacionalnom pčelarskom portalu Pčelarstvo.hr te navode kako kemikalije općenito mogu biti vrlo štetne za pčele i potencijalno uništiti cijele kolonije ako se ne koriste na ispravan način i u okviru zakonskih propisa.
Trovanjem pčela nisu ugroženi samo pčelari i njihove pčele
U Udruzi pčelara i građana Pčelarstvo online uvijek ističu kako samo trovanje pčela zbog nestručnosti u primjeni otrova poljoprivrednih proizvođača može imati ozbiljne posljedice ne samo za same pčele, već i za sve oprašivače u prirodi, kao i za okoliš i samu poljoprivrednu industriju koja se oslanja na usluge oprašivanja. Stoga je važno poduzeti stroge zakonske mjere za sprečavanje takvih incidenata i osigurati zaštitu pčela i svih oprašivača.
Postoji nekoliko načina na koje se može smanjiti rizik od trovanja pčela kemikalijama koje se primjenjuju u poljoprivredi, a Udruga pčelara i građana Pčelarstvo online ističe sljedeće:
- Upotreba manje toksičnih kemikalija: Korištenjem manje toksičnih kemikalija kada god je to moguće. Odaberite proizvode koji su manje opasni za pčele i druge korisne insekte.
- Pravilan izbor vremena za primjenu: Pčele su najaktivnije tijekom dana kada cvijeće cvjeta pa bi primjena kemikalija u tim trenucima trebala biti isključena kako je predviđeno zakonom. Također, treba izbjegavati primjenu kemikalija tijekom vjetrovitih dana kako bi se smanjio rizik od raspršivanja kemikalija na područja koja nisu zahvaćena.
- Korištenje zaštitnih mreža: Korištenje zaštitnih mreža na voćnjacima i poljima može pomoći u zaštiti pčela i drugih korisnih insekata od kemikalija koje se primjenjuju.
- Praćenje vremenskih uvjeta: Pratite vremenske uvjete i planirajte primjenu kemikalija kada se očekuje minimalni rizik od trovanja pčela.
- Obavještavanje lokalnih pčelara: Obavijestite lokalne pčelare o planiranoj primjeni kemikalija u vašem području kako bi mogli poduzeti mjere za zaštitu svojih pčelinjih zajednica, što je, uostalom, predviđeno i zakonom.
- Edukacija: Edukacija poljoprivrednika i drugih dionika o sigurnoj primjeni kemikalija u poljoprivredi i njihovom utjecaju na pčele i druge korisne insekte također je ključna za smanjenje rizika od trovanja pčela.
Ekovjesnik