Francuski grad Grigny više ne želi da Coca-Cola crpi njegove podzemne vode
Sukob oko vodnih resursa nagovještava goleme izazove za zadovoljavanje osnovnih potreba stanovništva i zahtjeva industrije
Francuska se suočava s prijetnjom nestašice vode čega su sve svjesnije i pojedine jedinice lokalne samouprave. Jedna od njih je Grigny u francuskoj regiji Île-de-France, grad udaljen svega dvadesetak kilometara od Pariza, čije su vlasti od lokalne tvornice Coca-Cole zatražili da prestane crpiti vodu potrebnu za proizvodnju pića.
„Došlo je vrijeme za ekološku hrabrost i rješenja za planet“, upozorava Aymeric Duvoisin, šef kabineta gradonačelnika Grignyja u departmanu Essonne. Kako ističe u svojoj objavi, lokalnoj tvornici Coca-Cole upućen je zahtjev da prestane crpiti podzemne vode koje su im potrebne za proizvodnju pića. Zahtjev potpisuje gradonačelnik ovog francuskog grada, Philippe Rio, koji je ujedno potpredsjednik aglomeracije Grand Paris Sud uvelike posvećene ekološkoj tranziciji.
Proizvođaču se nudi alternativno rješenje, odnosno opskrba tvornice vodom iz vodovodne mreže koja bi trebala biti dovoljna da se „obustavi bezobzirno korištenje prirodnih resursa“. „Klimatska kriza zahtijeva hitnu akciju i stvaranje nove vizije upravljanja vodnim resursima kao odgovor na očekivani problem nestašice vode i suše koje dolaze“, zaključuje Aymeric Duvoisin.
1,27 litara vode po boci
Osim osiguravanja dovoljne količine vode u mjestima proizvodnje, vodni resursi nisu jedan od tri prioriteta „održivog“ akcijskog plana koji Coca-Cola namjerava postići do 2025. godine. Dapače, njime se ne spominje rješavanje vrlo složenog problema nestašice vode, a za svaku proizvedenu litru Coca-Cole u prosjeku je potrebno 1,27 litara vode. Tako je 2020. godine tvornica Coca-Cole u Grignyju iskoristila količinu od 750.000 m3 vode za proizvodnju 590 milijuna litara svojih pića, a vodu je crpila iz podzemnih voda na zemljištu koje posjeduje i koje jedino može koristiti. Inače, odlukom lokalnih vlasti, tvornica je ograničena na korištenje 1,2 milijuna m3 vode godišnje.
Za gradonačelnika Grignyja, način proizvodnje Coca-Cole pripada minulom dobu u kojem sve izraženije suše uzrokovane globalnim zatopljenjem nisu predstavljale prijetnju vodoopskrbi stanovništva. Zahvaljujući dobrom odjeku zahtjeva u francuskim medijima, gradonačelnik Philippe Rio je Coca-Colu natjerao na otvaranje razgovora o promjeni načina opskrbe vodom. Nudi im korištenje vode iz vodovodne mreže koja će Coca-Colu stajati puno više, odnosno 3,5 eura po m3 ili u prosjeku 2,625 milijuna eura godišnje. Gradonačelnik Grignyja je uvjeren da tvrtka Coca Cola ove troškove može uključiti u svoj poslovni model kako bi i dalje koristila ovaj ključni resurs za proizvodnju svojih pića. Nedvojbeno je sad još spremnija na pregovore jer je već ranije bila suočena s napetostima oko vodnih resursa, ističe portal Novethic.
Zatvaranje tvornice u Indiji radi očuvanja resursa
Nakon duge borbe lokalnog stanovništva protiv onečišćenja i korištenja podzemnih voda, Coca-Cola je morala zatvoriti svoju tvornicu u Varanasi (Uttar Pradesh) u Indiji, a nadležni organi za zaštitu okoliša zahtijevali su i poduzimanje odgovarajućih mjera za obnovu vodnih resursa.
Coca-Cola se tako i Francuskoj mora suočiti s ograničenjem svog ekonomskog modela izgrađenog na jeftinoj vodi. Prilagodba na nove uvjete u kojima je voda sve rjeđa i znatno skuplja bit će još teža ako Coca-Cola nastavi s odgađanjem promjene načina proizvodnje. Čelnici Grignyja su u ovom slučaju, baš kao i u Indiji, ipak u dalekoj prednosti.
S.F. / Ekovjesnik