Bologna: Voda je dragocjeni resurs, štedimo je!

Grad prijatelj Zagreba uveo pravila za štednju i pravilnu upotrebu vode za piće tijekom ljetnih mjeseci

Uredba o štednji i pravilnoj upotrebi pitke vode, kojom se u Bologni ograničava upotreba vode za piće izvan kućanstava, na snazi je do 30. rujna 2023. Od 8 do 21 sat zabranjeno je koristiti vodu za piće za potrebe izvan kućanstva, posebice za zalijevanje vrtova i pranje vozila. Za zalijevanje gradskih zelenih površina zabrana vrijedi od 10 do 18 sati.

Uredba o ograničenju upotrebe pitke vode za potrebe izvan kućanstva u ljetnom razdoblju 2023. donijeta je 21. lipnja i na snazi je do 30. rujna 2023. Grad Bologna je godinama angažiran u području održivog korištenja vodnih resursa i ublažavanja lokalnih učinaka klimatskih promjena koje smanjuju dostupnost pitke vode u ljetnom razdoblju te građane podsjeća na potrebu smanjenja dnevne potrošnje vode koja u današnjim uvjetima postaje sve dragocjenija.

Ovom uredbom se građanima od 8 do 21 sat zabranjuje korištenje vode za piće za potrebe izvan kućanstva, posebice za zalijevanje vrtova i pranje automobila. Zabrana zalijevanja gradskih vrtova i zelenih površina vrijedi od 10 do 18 sati.

  • Jedan od gradskih kanala u središtu Bologne / Daniel Sessler - Unsplash

Gradska uprava je za građane pripremila nekoliko praktičnih savjeta za pravilnu upotrebu vode za piće, podsjećajući ih da otvorena slavina ispušta prosječno 13 litara vode u minuti, dok se čak 40 % pitke vode u kućanstvima koristi za ispiranje WC školjke. Petominutnim tuširanjem potroši se 60 litara vode, dok se kupanjem u napunjenoj kadi troši dvostruko više. Ističe se podatak kako se strojnim pranjem rublja i posuđa na 30 °C upola smanjuje potrošnja u odnosu na pranje pri temperaturi od 90 °C. Korištenjem maksimalno punih kućanskih uređaja godišnje se uštedi od 8.000 do 11.000 litara vode, a građanima se savjetuje i korištenje jednostavnih sustava za prikupljanje kišnice za navodnjavanje vrtova i zelenih površina.

Uz konkretne naznake sadržane u pravilniku i radnje koje promiče gradska uprava, valja imati na umu da se samo konkretnim zalaganjem svih građana može omogućiti pravilno i racionalno korištenje vode.

Stoga se građanima savjetuje da provjere ispravnost svojih vodoopskrbnih sustava kako bi se identificirala skrivena curenja, koriste uređaje za uštedu vode, poput mlaznica za slavine, a biljke zalijevaju racionalnijim sustavima za navodnjavanje kapanjem te da zalijevanje prilagode trenutačnim vremenskim uvjetima. Također, uvijek je potrebno koristiti u potpunosti napunjene perilice rublja i posuđa. Tuširanje je prikladnije u odnosu na kupanje u kadi, a nije dopustivo da voda neprekidno teče tijekom pranja zubi, brijanja ili tuširanja. Naposljetku, tekuća voda ne bi se trebala koristiti za pranje posuđa i povrća, već samo za njihovo ispiranje, dok bi se voda korištena za pranje voća i povrća trebala ponovno upotrijebiti za zalijevanje biljaka.

Zbog posljedica katastrofalnih poplava koje su ovog svibnja zahvatile sjevernu talijansku regiju Emiliju-Romagnu, izazvavši gubitke ljudskih života, velik broj raseljenih i goleme materijalne štete, svi talijanski državni muzeji i galerije od 15. lipnja do 15. rujna 2023. na sve vrste ulaznica naplaćuju dodatni jedan euro. Ovu odluku donijelo je talijansko ministarstvo kulture s ciljem pomaganja područjima pogođenim poplavama u Emiliji-Romagni, a dodatna naplata primjenjuje se i na snižene ulaznice za posjetitelje od 18 do 25 godina te sezonske i godišnje ulaznice.

 

  • S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Francuski grad Grigny više ne želi da Coca-Cola crpi njegove podzemne vode

Francuska se suočava s prijetnjom nestašice vode čega su sve svjesnije i pojedine jedinice lokalne samouprave. Jedna od njih je Grigny u francuskoj regiji Île-de-France, grad udaljen svega dvadesetak kilometara od Pariza, čije su vlasti od lokalne tvornice Coca-Cole zatražili da prestane crpiti vodu potrebnu za proizvodnju pića.

Čak 58 % svjetskog stanovništva zabrinuto je zbog nestašice vode

Uoči sastanka svjetskih čelnika na prvoj UN-ovoj Konferenciji o vodama u posljednjih 46 godina, novo istraživanje GlobeScana pokazuje značajan porast zabrinutosti za dostupnost vode. Čak 58 % ljudi diljem svijeta vrlo je zabrinuto, dok 30 % kaže da su „izuzetno“ pogođeni nedostatkom vode. Nestajanje i nepouzdan pristup pitkoj vodi narušavaju društva, gospodarstva, okoliš i svaki aspekt života kakav poznajemo.

Dana 17. lipnja obilježava se Svjetski dan dezertifikacije i suše

Kako se mnoge zemlje počinju vraćati gospodarskim aktivnostima i olakšavaju mjere COVID-19, Svjetski dan dezertifikacije (opustošenja) i suše daje nam trenutak da razmislimo o tome kakav oporavak želimo vidjeti. Problemi dezertifikacije i suša postaju vodećim izazovima današnjice. Voda je naše blago, moramo je očuvati i zaštititi, a borbu protiv dezertifikacije nastaviti, piše dr.sc. Ljiljana Zmijanović.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER