Od 15. svibnja bez intervencija Gradske pčelarske službe 112 na zagrebačkim javnim površinama

Građani koji će imati problema s pojavom rojeva pčela u svojim okućnicama i dalje će ih moći pozvati preko službe 112

I nakon prosvjeda Gradske pčelarske služba 112, održanog 2. svibnja ispred zagrebačke Gradske uprave, u Gradu Zagrebu nema ni razumijevanja ni odobrenja za daljnji rad ove važne gradske službe.

„Nažalost, naš prosvjed ne samo da nije ozbiljno shvaćen, već je gradonačelnika Tomaševića nagnao na davanje neutemeljenih  izjava, a posebno je uvredljiv njihov dio prema kojem 'imamo problema sami sa sobom'. Jesu li te neistine produkt njegove neinformiranosti ili nečeg drugog, ne znam“, izjavio je Dražen Jerman, predsjednik HUP-a Pčelinjak, udruge koja vodi rad Gradske pčelarske služba 112 u Zagrebu.

„Za vrijeme prosvjeda pozvan sam na sastanak kod gospođe Ane Pavičić-Kaselj, pročelnice Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje, na kojem mi je rečeno da je odobrenje za rad Gradske pčelarske službe 112 napisano i potpisano, ali mi ga do današnjeg dana nismo dobili. Do sada smo svake godine dobivali odobrenje kako bi mogli djelovati  na javnim površinama grada Zagreba. Je li to odobrenje uopće napisano ili je s njihove strane izrečena još jedna neistina, ne bih znao“, dodaje Jerman.

Također, Dražen Jerman dodaje kako je „uoči prosvjeda imao nekoliko poziva iz Gradske uprave, vjerojatno zbog pritiska medija, ali nakon prosvjeda nismo kontaktirani ni na koji način“. Istovremeno, gradonačelnik Tomašević „u medije šalje izjave da su otvoreni za dijalog“, dodaje Jerman te napominje kako je Uredu gradonačelnika uputio nekoliko mailova kojima je tražio sastanak, ali do njega nikada nije došlo. „Preusmjeravaju nas na pročelnike koji mi ukazuju veliku čast što su me uopće primili. Tako, naime, stoji u zapisniku sa sastanka održanog u uredu za mjesnu samoupravu“, navodi Jerman i citira zapisnik:

„Držimo kako su gradonačelnik i gradska uprava pokazali dobru volju za rješavanjem problema HUP Pčelinjak na transparentan i zakonit način. O tome, ali i o značaju koji je dan udruzi Pčelinjak svjedoči i činjenica da je gospodin Jerman, kao predsjednik jedne od malo udruga koje su osobno primili pročelnik i šef kabineta gradonačelnika.“

Međutim, „svi pročelnici izjavljuju da nisu nadležni za rješavanje naših problema“, ističe Dražen Jerman.

„Shodno svemu navedenom, molim medije da obavijeste javnost da Gradska pčelarska služba 112 od ponedjeljka 15. svibnja 2023. godine neće djelovati na zagrebačkim javnim površinama, kao ni na objektima u vlasništvu Grada Zagreba. Građani koji će imati problema s pojavom rojeva pčela u svojim okućnicama uvijek mogu računati na nas te nas pozvati preko službe 112.“ – zaključuje Dražen Jerman iz HUP-a Pčelinjak.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zašto u Beču nema gladnih pčela?

Bečkoj gradskoj upravi važne su i medonosne i divlje (solitarne) pčele te stoga ulaže goleme napore u ozelenjavanje svih dijelova već prilično zelenog grada, sadnju raznolikog bilja i cvijeća te uklanjanje asfaltiranih površina kako bi se pčelama i ostalim vrijednim oprašivačima omogućio bogat izvor hrane i sigurna staništa. Male vrijedne zujalice mogu se vidjeti diljem Beča, kako u središtu grada, tako i u rubnim zaštićenim područjima, a svoje mjesto našle su i na krovu Gradskog odjela za zaštitu okoliša.

Urbano pčelarstvo je svjetski trend, a Zagreb ga ne želi slijediti

„Može li vlast zabraniti pčelama da borave u Gradu Zagrebu ili nekoj drugoj urbanoj sredini? Naravno da ne, ali legalizacijom se stvar može staviti pod kontrolu i to daleko lakše nego recimo kad su u pitanju ptice u gradskoj sredini. Ljudi u skupštini Grada Zagreba to ili ne razumiju ili im se ne obrazlaže dovoljno argumentirano“, ističe se u priopćenju najbrojnije udruge pčelara u Republici Hrvatskoj.

HUP Pčelinjak: „Udruga Prijatelji životinja ili udruga za samopromociju?“

Nakon što je odbijen prijedlog koji su Skupštini Grada Zagreba uputili HUP Pčelinjak i zastupnik Renato Petek, Prijatelji životinja pozdravili su daljnju zabranu urbanog pčelarstva u Zagrebu i sprječavanje „pokušaja ugroze“ solitarnih pčela i drugih divljih oprašivača. Ističu kako je prijedlog opravdano odbijen jer „urbano pčelarstvo može dodatno ugroziti ionako siromašnu bioraznolikost te divlje pčele“.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER