Duže kišno razdoblje u svibnju se moglo izbjeći jedino na Lastovu

Državni hidrometeorološki zavod objavio mjesečnu ocjenu za svibanj 2023.

U posljednja dva mjeseca prevladale su umjereno kišne i vrlo kišne prilike na većem području Hrvatske, dok je u svibnju gotovo u cijeloj zemlji zabilježen suficit oborine, a ponegdje i ekstremno kišne prilike, izvijestio je Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).

Ekstremno kišne prilike u svibnju su zabilježene na području Ogulina, Gospića, Malog Lošinja, Šibenika i Splita, dok su vrlo kišne prilike prevladale su u Lici i Dalmaciji. Uglavnom umjereno kišno bilo je središnjoj i istočnoj Hrvatskoj, a normalne oborinske prilike prevladale na području Istre i Kvarnera te Siska i Bilogore, izvijestio je Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).

Na postaji Ogulin izmjereno je najviše oborina (324.2 mm) ili čak 154 % više od svibanjskog prosjeka, dok je najveće pozitivno odstupanje količine oborine od prosjeka zabilježeno na postajama Mali Lošinj (218 %) i Šibenik (161 %). Najveća dnevna količina oborine izmjerena je 11. svibnja na postaji Zadar (67.8 mm) te 17. svibnja na postajama Gospić, (59.6 mm) i Ogulin (58.8 mm). Najmanje oborine, 48.5 mm, i ujedno najveće negativno odstupanje od prosjeka (-46 %) za mjesec svibanj izmjereno je na postaji Pazin, dok je najdulje sušno razdoblje zabilježeno na postaji Lastovo u trajanju od 15 dana (17.-31. svibnja).

Kako se navodi u mjesečnoj ocjeni DHMZ-a, u posljednja dva mjeseca prevladale su umjereno kišne i vrlo kišne prilike na većem području Hrvatske, uz izuzetak područja Ogulina, Malog Lošinja i Šibenika koja su bila ekstremno kišna te područja Istre, Kvarnera, Bilogore i Gradišta, kao i dijelova srednje i južne Dalmacije gdje je bilo normalno. Slično je bilo i u proteklom tromjesečju, dok su u posljednjih pola godine u kontinentalnoj Hrvatskoj prevladale vrlo kišne i ekstremno kišne prilike, a u Primorju je bilo normalno do umjereno kišno. Na 9-mjesečnoj skali u središnjoj i istočnoj Hrvatskoj prevladali su pak ekstremno kišni uvjeti, u gorskoj Hrvatskoj je bilo uglavnom umjereno kišno, dok su u Primorju oborinske prilike bile u skladu s prosjekom. Slično, no manje kišno na području kontinentalne Hrvatske bilo je na skali od 12 mjeseci.

Na dužim vremenskim skalama (18 i 24 mjeseca) oborinske prilike su u većini Hrvatske bile u klasi normalno, uz nešto kišnije prilike u središnjoj Hrvatskoj (18 mjeseci), odnosno uz izražen manjak oborine u Istri, u gorju, na otocima i na dubrovačkom području (24 mjeseca), gdje je intenzitet suše bio pojačan u uvjetima visoke temperature zraka.

Odstupanja srednje temperature zraka u svibnju 2023. u odnosu na normalu 1991. – 2020. kretala su se u rasponu od -1,1 °C (Varaždin) do 0,9 °C (Rijeka). Temperatura zraka bila je niža od prosječne na približno polovici postaja, dok je na ostalima bila viša. Prema raspodjeli percentila, temperaturne prilike u Hrvatskoj za svibanj 2023. DHMZ opisuje kao hladne (okolica Varaždina) i normalne (čitav teritorij zemlje izuzev okolice Varaždina).

Odstupanja količine oborine u svibnju 2023. godine u odnosu na normalu 1991. – 2020. kretala su se u rasponu od 53 % višegodišnjeg prosjeka u Pazinu (48,5 mm), do 322 % u Malom Lošinju (207,7 mm). Analizom odstupanja količina oborine za svibanj 2023. izraženih u postotcima (%) višegodišnjeg prosjeka pokazalo se da su količine oborine na većini postaja bile iznad prosjeka.

Oborinske prilike u svibnju 2023. godine izražene percentilima DHMZ opisuje kao normalne (sjeverno Hrvatsko primorje), kišne (istočna i dio središnje Hrvatske izuzev Daruvara, dio gorske Hrvatske, dio otoka Cresa, otoci Vis, Korčula i Lastovo), vrlo kišne (zapadni dio središnje Hrvatske, dijelovi gorske Hrvatske, dio južnog Hrvatskog primorja) i ekstremno kišne (okolica Ogulina, Mali Lošinj, dio Like, dio sjeverne Dalmacije i sjeverni dio srednje Dalmacije, Ploče).

Najveća količina oborine u svibnju je zabilježena u Gračacu (543,4 mm) koja je za 421 % veća u odnosu na višegodišnji prosjek (1997. – 2020.) od 129,1 mm. Ova postaja zbog nepotpunog višegodišnjeg niza ipak nije uključena u izradu ocjene mjeseca i ove karte, navodi DHMZ.

DHMZ / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Državni hidrometeorološki zavod objavio klimatsku ocjenu za 2022. godinu

Prošla je godina u Hrvatskoj bila ekstremno topla sa srednjom temperaturom zraka 1,0-1,2 °C iznad prosjeka. Oborine su bile prosječne u kontinentalnom i gorskom dijelu zemlje, a primorje je bilo sušno do vrlo sušno. Posljednji mjesec u godini bio je vrlo topao u kontinentalnoj i gorskoj Hrvatskoj, ekstremno topao u primorju, dok su temperature na većini postaja bile 3 °C više od prosjeka, izvijestili su u utorak iz DHMZ-a.

Državni hidrometeorološki zavod objavio klimatsku ocjenu za srpanj 2022.

Ovogodišnji srpanj bio je topao do ekstremno topao na čitavom području Hrvatske s temperaturama do 3,0 °C višim od prosjeka. Oborinske prilike u istočnoj i dijelu središnje Hrvatske bile su većinom sušne, a u ostalim dijelovima zemlje normalne, ali s količinama oborine ispod prosjeka, izvijestili su u utorak iz Državnog hidrometeorološkog zavoda.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER