Divlji oprašivači pomažu očuvanju livada
Pčelari brinu o medonosnim pčelama, a u Hrvatskoj živi oko 720 vrsta različitih pčela. Tko brine o njima?
„Zabadaf nam se či'matule, čmele i muhe zgubimo!“, apelira Ivana Rojko, biologinja i voditeljica centara za posjetitelje u Međimurskoj prirodi – Javnoj ustanovi za zaštitu prirode.
Ivana Rojko glavna je akterica u trećem videozapisu medijske kampanje „Livade nestaju. Oživimo ih!“. Kampanju je u svibnju 2023. godine pokrenula Međimurska priroda i dosad su objavljena dva videa, jedan na temu tradicionalne košnje, a drugi na temu mozaične košnje.
Treći video ovog serijala naglašava potrebu očuvanja divljih oprašivača kao što su pčele samice, bumbari, leptiri i muhe lebdjelice.
- Ivana Rojko, biologinja i voditeljica centara za posjetitelje u Međimurskoj prirodi – Javnoj ustanovi za zaštitu prirode
Kako ističe Ivana Rojko, većina ljudi pri spomenu oprašivanja prije svega pomisli na medonosne pčele, a pri tome zaboravljaju na ostale korisne kukce i divlje oprašivače koji su itekako zaslužni za uspješnu „radnu akciju“ oprašivanja. Dakle, nije bitna „sam čmela koja nam meda dovle“, već i brojni drugi divlji oprašivači. Njihova brojnost i raznolikost iz godinu u godinu sve je manja. Više o livadama možete saznati i u tekstu autorice Monike Cindrić.
Kao i prva dva, i treći videozapis medijske kampanje posvećene očuvanju livada snimljen je na livadama (senokošama) kraj grada Mursko Središće.
- Dok Berlin projektom „Više pčela za Berlin - Berlin cvjeta“ širi cvjetne livade bogate raznolikim vrstama te potiče sadnju samoniklih trajnica i stvaranje staništa za kukce oprašivače, u Zagrebu se nemilice kosi. Kako su nas obavijestili iz zagrebačke gradske uprave, Radna skupina za ozelenjavanje Grada Zagreba pokrenula je više projekata, a među njima je i „odabir travnjaka pogodnih za smanjeni režim košnje i transformaciju u cvjetne livade“. © Ekovjesnik