Zaštitite se od napasnika i uklonite legla komaraca u dvorištima i vrtovima

Dana 20. kolovoza obilježava se Svjetski dan komaraca | World Mosquito Day

Komarci su prvi na ljestvici najsmrtonosnijih životinja na svijetu i prenose brojne zarazne bolesti od kojih u svijetu godišnje umre približno milijun ljudi, a zarazi ih se približno 700 milijuna, odnosno svaka deseta osoba na planetu. Povodom Svjetskog dana komaraca Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ donosi savjete kako se možemo zaštititi od komaraca i spriječiti njihov razvoj.

Dana 20. kolovoza 1897. godine britanski liječnik Ronald Ross otkrio je da ženke komaraca Anopheles prenose uzročnika malarije među ljudima. Kako bi ovaj povijesni trenutak ostao trajno zabilježen, na taj se dan svake godine obilježava Svjetski dan komaraca.

 

Komarci prenose brojne zarazne bolesti: malarija, dengue, žuta groznica, chikungunya, Zika virusna infekcija, različiti encefalitisi te druge bolesti. Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ stoga želi osvijesti važnost prisutnosti komaraca oko nas i podsjetiti na potrebu uklanjanja svih nakupina vode u okućnicama, dvorištima, vrtovima i na balkonima koje nastaju nakon kratkih kišnih pljuskova i predstavljaju potencijalna legla komaraca.

Premda područje u kojem živimo značajno ne trpi radi autohtonih bolesti koje prenose komarci, važno je osvijestiti da klimatske promjene, globalizacija i urbanizacija ubrzavaju pojavu i širenje novih i/ili već udomaćenih invazivnih vrsta komaraca te se tako povećava rizik za pojavu bolesti koje one mogu prenositi. Tigrasti komarac (Aedes albopictus) je invazivna vrsta koja je udomaćena na području cijele Hrvatske, a u svijetu je značajna kao prijenosnik dengue, chikungunya i Zika virusne infekcije. Područje Europe nije endemsko područje ovih bolesti, no nakon dolaska zaraženih osoba iz područja svijeta koja jesu endemska za ove bolesti, postoji mogućnost prijenosa virusa sa zaražene osobe na druge osobe. Tako su posljednjih godina na području južne i jugoistočne Europe zabilježene brojne manje epidemije navedenih bolesti, a dvije veće epidemije chikungunya virusne infekcije zabilježene su u Italiji 2007. i 2017. godine, ističe dr. sc. Ana Klobučar, voditeljica Odjela za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju Službe za epidemiologiju u NZJZ „Dr. Andrija Štampar“.

Među bolestima koje prenose komarci na području Europe, a tako i Hrvatske, tijekom posljednjih godina najčešće su infekcija virusom Zapadnog Nila (West Nile, WN) i Usutu virusna infekcija. Uzročnike ovih bolesti prenosi domaći komarac Culex pipiens, vrsta koja nam najčešće noću ometa san. Prema podacima Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, do 9. kolovoza 2023. na području Europske unije zabilježeno je 89 slučajeva WN infekcija u ljudi: Italija 56, Grčka 22, Rumunjska 5, Francuska 3 i Mađarska 3. U zemljama Europe izvan Unije zabilježeno je devet slučajeva WN infekcija u ljudi, svih devet u Srbiji.

Na visokim ljetnim temperaturama za potpuni razvojni ciklus komarca, od jaja do odrasle jedinke, potrebno je svega četiri do sedam dana. Stoga se razvoj urbanih vrsta komaraca (najčešće su Ae. albopictus i Cx. pipiens) događa stalno i svuda oko nas u većim i manjim nakupinama vode.

NZJZ „Dr. Andrija Štampar“ stoga navodi tri osnovna koraka u borbi protiv komaraca:

Spriječite razvoj komaraca - potrebno je pregledati dvorište i vrt, ukloniti vodu koja može postati ili je već postala leglo komaraca

Zaštitite se od komaraca

  • upotrebljavajte repelente – sredstva koja odbijaju komarce. Među djelotvornim aktivnim tvarima u repelentima nalaze se DEET (NN-dietil-metatoluamid, 20 – 50%) i icaridin; potrebno je pridržavati se uputa za korištenje repelenata
  • pri boravku u području u kojem su komarci brojni nositi prikladnu odjeću svijetlih boja, dugih rukava i duge hlače
  • zaštititi prozore i vrata mrežama za kukce i zavjesama, postaviti mreže iznad kreveta i dječjih kolica
  • cijepljenjem se možemo zaštititi od nekih bolesti koje prenose komarci; stoga preporučamo, mjesec dana prije putovanja u zemlje izvan Hrvatske, posjetiti Centar za cijepljenje i prevenciju putničkih bolesti u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i savjetovati se s liječnikom epidemiologom.

Pomozite u učenju i osvješćivanju zajednice kako bi borba protiv komaraca bila što uspješnija preuzmite aplikaciju Mosquito Alert na svoj pametni telefon i bolje upoznajte komarce koji nam dosađuju; time pomažete u nadzoru nad zdravstveno značajnim vrstama komaraca.

Dr. sc. Ana Klobučar - NZJZ „Dr. Andrija Štampar“ / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Plastični otpad i bolesti koje prenose komarci

Novo istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta Stanford i njihovih kolega iz Kenije baca novo svjetlo na problem onečišćenja plastikom koji zajednice diljem svijeta izlaže riziku od bolesti koje prenose komarci.

Obilježavanje Mjeseca svjesnosti o raku debelog crijeva

Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Grad Zagreb, Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i Hrvatsko gastroenterološko društvo povodom obilježavanja Mjeseca svjesnosti o raku debelog crijeva organiziraju javnozdravstvenu akciju koja za cilj ima podizanje svjesnosti o raku debelog crijeva.

Javnozdravstvena akcija cijepljenja studenta protiv HPV-a

Grad Zagreb, Povjerenstvo Grada Zagreba za prevenciju infekcije HPV-om i drugih spolno prenosivih bolesti (SPB), Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i Međunarodna udruga studenata medicine – CroMSIC organiziraju javnozdravstvenu akciju cijepljenja studenata protiv HPV-a.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER