New Clark City - utopija ili realnost?
Filipinski projekt izgradnje novog grada „težak“ je 14 milijardi dolara
Prenapučena filipinska prijestolnica Manila s gotovo 13 milijuna stanovnika poznata je po nesnošljivim prometnim gužvama, pa ne čudi što se često proglašava i gradom s najgorim prometom na svijetu. Uz zabrinjavajući problem onečišćenja zraka kao moguće rješenje nametnuo se plan izgradnje posve novog, održivog grada pod nazivom New Clark City.
Plan izgradnje novog grada, koji bi površinom trebao biti veći od njujorškog Manhattana, vrijedan je 14 milijardi dolara. New Clark City, kako se naziva ovaj projekt, trebao bi biti grad s visokotehnološkim građevinama, ogromnim sportskim kompleksom i mnoštvom zelenih površina te prometom isključivo autonomnih električnih vozila.
Grad za dva milijuna stanovnika
Razvojnim planom upravljaju tvrtke BCDA Group i Surbana Jurong, a početak izgradnje New Clarka planira se 2022. godine na području udaljenom oko 120 kilometara od središta Manile. Prema procjenama, za izgradnju novog grada bit će potrebno tridesetak godina.
Ovaj grad za oko dva milijuna stanovnika zauzimao bi površinu od oko 90 četvornih kilometara i bio bi podijeljen na pet općina, od kojih bi svaka imala svoju namjenu: upravnu, poslovnu, obrazovnu, poljoprivrednu i sportsko-rekreacijsku. Iako još nisu otkriveni detaljni planovi i izgled novog grada, tvrdi se kako će se cjelokupna izgradnja podrediti održivom razvoju, zaštiti okoliša i klimatskoj otpornosti.
Grad se planira izgraditi na minimalnoj nadmorskoj visini od 56 metara kako bi se izbjegle moguće poplave, a s ciljem smanjenja emisija ugljičnog dioksida, dvije trećine New Clarka bile bi prekrivene zelenim površinama – parkovima, ali i farmama za uzgoj hrane. Očuvanju okoliša doprinijet će i visokotehnološke građevine koje će postizati velike uštede vode i energije, kao i autonomna električna vozila.
Planira se i izgradnja golemog sportskog stadiona i uređenje velikog broja rekreacijskih površina, kao i agroindustrijski park.
„Novi grad će služiti kao grad blizanac glavnog filipinskog grada Manile, ublažavajući njegove probleme prometnog kaosa, prenapučenosti i onečišćenog zraka“, izjavio je za CNBC Heang Fine Wong, direktor tvrtke Surbana Jurong.
„Postepeno ćemo svjedočiti preobrazbi Manile u jedan posve novi grad, a na izgradnji New Clarka ćemo surađivati s mnogim tehnološkim tvrtkama“, dodao je Wong.
New Clark City / BCDA Group
Utopijska vizija novog grada
Ovaj ambiciozni projekt ipak će se suočiti s nekoliko izazova, a jedan od njih bit će i preseljenje dijela stanovništva Manile, unatoč novoj željezničkoj pruzi koja bi trebala značajno skratiti vrijeme putovanja između dva grada.
S obzirom na otežan gospodarski razvoj zemlje, izgradnja ekološkog grada budućnosti predstavljat će i značajan financijski uteg za filipinsku vladu. Stoga se, prema Wongu, očekuje financiranje projekta putem javno-privatnog partnerstva.
Posljednjih godina u mnogim zemljama svijeta, posebice u Kini, niču planovi izgradnje suvremenih gradova budućnosti – planovi koji izazivaju oduševljenje, no imaju vrlo malu vjerojatnost da će se ikada realizirati. Ostvareni projekti, naime, nisu uspjeli privući značajniju populaciju i pretvorili su se u gradove duhova. Primjer toga je i pusti Xiangluo Bay, veliko poslovno središte u izgradnji u kineskom gradu Tianjin.
Izgradnja potpuno novih gradova rijetko rješava postojeće urbane probleme, no njihovo projektiranje može pomoći urbanim planerima u osmišljavanju mogućih rješenja.
S.F. / Ekovjesnik