Ekološki dizajn: EU se zalaže za zelenija rješenja

Izrada proizvoda koji traju duže i rade bolje ne donosi dobrobit samo našem planetu

Cilj Plana rada za ekološki dizajn Europskog parlamenta je da proizvodi, od mobilnih telefona do hladnjaka, traju dulje i rade bolje. Kao dio Paketa za kružno gospodarstvo EU-a, ekološki dizajn potrošačima pruža brojne prednosti i Europu istovremeno priprema za održiviju budućnost.

Prosječni potrošač u zemljama članicama EU kupuje novi mobitel svake dvije godine. No ono što je profitabilno za tržište nije dobro za očuvanje okoliša jer većina starih mobitela završi kao elektronički otpad. Europski parlament svojim Planom rada za ekološki dizajn sada želi okončati takvu praksu onečišćavanja.

„Trebamo pronaći rješenje koje će unaprijediti „ekološku ravnotežu“ mobilnih telefona od kojih se samo 5 % može reciklirati. Potreban je bolji dizajn koji će omogućiti recikliranje rijetkih metala i uklanjanje ili zamjenu baterije“, tvrdi belgijska zastupnica Frédérique Ries iz Kluba zastupnika Saveza liberala i demokrata za Europu (ALDE).

Europski parlament se zalaže za zelena rješenja u metodama i materijalima koji se koriste za izradu raznih stvari, od telefona do hladnjaka i zgrada, jer izrada proizvoda koji traju duže i rade bolje ne donosi dobrobit samo našem planetu.

„Ekološki dizajn proizvoda povezanih s energijom donosi stvarnu dodanu vrijednost, a kućanstvima omogućava godišnju uštedu od 490 eura za račune za energiju. Sada kada je kružno gospodarstvo jedno od glavnih prioriteta EU, vrijeme je da proširimo područje primjene“, kaže Frédérique Ries.

Jedno od rješenja kojim se može produljiti vijek trajanja proizvoda, koje je također najpopularnije među građanima Europske unije, vrlo je jednostavno – popraviti ih! U sklopu ovog plana Europski parlament radi na političkoj podršci proizvođačima modularnih proizvoda koji omogućavaju rastavljanje i zamjenu dijelova na lagan i pristupačan način.

EuroparlTV / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novo LIFE programsko razdoblje (LIFE 2021.-2027.)

Program LIFE jedini je financijski instrument Europske unije namijenjen isključivo financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime s ciljem provedbe, poboljšanja i razvoja EU politika i zakonodavstva iz područja okoliša, prirode i klime kroz sufinanciranje projekata s europskom dodanom vrijednošću.

Ponovnom uporabom vode u EU-u protiv nestašice vode

Europski parlament želi osigurati izvore slatkovodne vode promicanjem ponovne uporabe vode gdje god je to moguće. Kao alternativa, za navodnjavanje se mogu koristiti gradske otpadne vode, čime se kompenziraju ekološki i gospodarski troškovi suša i ostalih ekstremnih vremenskih uvjeta.

Plastični oceani: traži se zabrana jednokratne plastike od 2021.

Europski parlament je na današnjoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu izglasao direktivu o smanjenju utjecaja plastike na okoliš kojom će se zabraniti upotreba jednokratnih plastičnih predmeta koji najviše onečišćuju okoliš. Eurozastupnici svih političkih opcija su velikom većinom podržali nova pravila kojima se želi smanjiti gomilanje plastike čiji utjecaj na okoliš postaje sve teži.

EU uvodi obveznu europsku oznaku trajnosti uređaja

Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan predstavila je u Zagrebu novi EU zakon kojim će se zabraniti prodaja uređaja koji imaju ugrađene kvarove te uvesti jedinstvena oznaka trajnosti proizvoda u Europi. Riječ je o dijelu nove EU Direktive o osnaženju položaja potrošača u zelenoj tranziciji, za koju je Borzan glavna autorica i pregovaračica.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER