Europski parlament sljedećeg tjedna glasa o novim pravilima EU-a za ambalažu i ambalažni otpad
Svaki stanovnik EU-a godišnje proizvede gotovo 190 kg ambalažnog otpada, a očekuje da će bez dodatnih mjera ta količina porasti na 209 kg do 2030. godine
Zastupnici će u utorak 21. studenog raspravljati, a u srijedu 22. studenog usvojiti stajalište za pregovore s vladama članica EU-a o novim pravilima za smanjenje, ponovnu upotrebu i recikliranje ambalaže.
Izvještaj Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane obuhvaća prijedloge da se olakša ponovna upotreba i recikliranje ambalaže, smanji nepotrebna ambalaža i otpad te potakne upotreba recikliranog materijala, izvijestili su iz Europskog parlamenta.
Zastupnici žele zabraniti prodaju vrlo laganih plastičnih vrećica, osim ako nisu neophodne iz higijenskih razloga te korištenje namjerno dodanih takozvanih „vječnih kemikalija“ (per- i polifluorirane alkilne tvari ili PFAS) i bisfenola A u ambalaži koja dolazi u kontakt s hranom. Također, žele da distributeri hrane i pića za van omoguće potrošačima korištenje vlastite ambalaže.
Podsjetimo, proizvodnjom ambalaže u 2018. u EU-u je ostvaren promet od 355 milijardi eura. Ambalaža predstavlja sve veći izvor otpada, a ukupna količina u EU-u porasla je sa 66 milijuna tona u 2009. na 84 milijuna tona u 2021. U 2021. svaki Europljanin proizveo je 188,7 kg ambalažnog otpada godišnje, što je brojka za koju se očekuje da će bez dodatnih mjera rasti na 209 kg 2030. godine.
S.F. / Ekovjesnik