Pravednija poljoprivreda u EU nakon 2020. godine
Europski parlament reformira svoj poljoprivredni okvir diljem EU
Zajednička poljoprivredna politika - Zastupnici imaju ambiciozne planove za reformu, od pravednijeg financiranja, davanja veće potpore mladim i novim poljoprivrednicima i regijama s poteškoćama do jamčenja bolje opremljenosti poljoprivrednika u EU za suočavanje s krizama.
Gotovo polovica zemlje u Europskoj uniji koristi se za poljoprivredu. EU želi zaštititi i promicati svoj poljoprivredni sektor, a s reformom Zajedničke poljoprivredne politike koja slijedi nakon 2020. godine, Parlament nastoji povećati fleksibilnost i pravednije financiranje. Cilj je poljoprivredu učiniti pravednijom u svim državama članicama. Ruralne regije bi dobile više financijskih sredstava, a zastupnici žele bolje podržati mlade i nove poljoprivrednike.
„Moramo odraziti razlike u prihodima u različitim europskim regijama. Po mom mišljenju, ne bi bilo pravedno dovesti do toga da svi poljoprivrednici u Europi imaju iste prihode.“ – izjavio je za EuroparlTV talijanski zastupnik Herbert Dorfmann iz Kluba zastupnika Europske pučke stranke (EPP).
Zastupnici žele održati konkurentnost poljoprivrede u EU i zato se zalažu za dostatno financiranje ZPP-a.
„Pitanje je kakvu poljoprivredu želimo u Europi? Osobno mislim da bismo u Europi trebali imati obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja su održiva, inovativna i atraktivna mladim ljudima.“ – dodaje Herbert Dorfmann.
Zastupnici žele da se budućim ZPP-om postigne da poljoprivredna gospodarstva budu ekološki održivija te potaknuti inovacije i pametne poljoprivredne prakse kako bi EU u narednom razdoblju mogla ostvariti sigurnost opskrbe hranom i procvat poljoprivrednih gospodarstava.
EuroparlTV / Ekovjesnik