Zelena elektronika: Stručni skup o tehnologiji u zelenoj ekonomiji
U ponedjeljak 12. veljače u Sivoj vijećnici FER-a (Unska 3) od 10:00 do 12:30 sati
Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER) Sveučilišta u Zagrebu u ponedjeljak 12. veljače održat će se skup pod nazivom „Zelena elektronika – tehnologije i primjene fleksibilnih, organskih i ispisivih poluvodičkih materijala, komponenti i sustava”.
Sudjelovanje je slobodno uz prethodnu prijavu, a na pitanja s područja zelene ekonomije odgovore će dati istraživači četiri fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER), Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT), Prirodoslovno matematičkog fakulteta (PMF) te Fakulteta strojarstva i brodogradnje (FSB).
Elektronička industrija ima značajan utjecaj na okoliš, poput povećanja količine e-otpada, velike potražnje za kritičnim sirovinama i velike potrošnje energije u proizvodnji. Utjecaj na okoliš ta industrija može smanjiti prelaskom na biološke materijale, smanjenjem upotrebe metala, korištenjem aditivnih proizvodnih procesa te korištenjem učinkovitih poslovnih modela kružnog gospodarstva koji omogućuju ponovnu upotrebu, recikliranje i popravak materijala i komponenti.
Kroz niz kratkih izlaganja, doc. dr. sc. Dinko Oletić (FER, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija), doc. dr. sc. Petar Kassal (FKIT, Zavod za opću i anorgansku kemiju), doc. dr. sc. Vedran Đerek (PMF, Fizički odsjek) i prof. dr. sc. Irena Žmak (FSB, Zavod za materijale) razmijenit će poglede na područje „zelene elektronike“ i iz perspektive svojih disciplina - elektrotehnike, kemije, fizike i strojarstva, dati pregled stanja tehnologije i izazova, prikazati dosadašnja iskustva te izdvojiti teme od interesa za suradnju u znanosti i s industrijom.
Skup je nastavak aktivnosti na jačanju istraživanja i poslovanja u području elektronike i poluvodiča unutar Europskog akta o čipovima.
Cilj skupa je jačanje interdisciplinarne suradnje na Sveučilištu u Zagrebu, upoznavanje i umrežavanje istraživača i poduzeća te prepoznavanje prilika za istraživanja i inovacije.