Na Lošinju održana dvodnevna eko akcija „More zna, otok pamti“

S lošinjskih obala i iz podmorja uklonjeno više od 30 m3 otpada

U velikoj dvodnevnoj eko akciji „More zna, otok pamti“, koja se na Lošinju održala 20. i 21. travnja 2024. godine, zajedničkim snagama tristotinjak ronioca, volontera i građana uklonjeno je više od 30 m3 otpada.

Institut Plavi svijet (Blue World Institute) i ronilački centar SUBSEASON u suradnji s partnerima i ove su godine organizirali veliku akciju čišćenja obale i podmorja otoka Lošinja pod nazivom „More zna, otok pamti“. Na njihov poziv odazvalo se 75 ronioca iz brojnih gostujućih, ali i lokalnih ronilačkih klubova pa je u akciji sudjelovalo nekoliko stotina volontera koji su čistili više lokacija: luku Mali Lošinj i uvalu Čikat, luku Nerezine, Ćunski, Artatore, Puntu Križa i Veli Lošinj.

„U suradnji s partnerima organizirali smo veliku dvodnevnu akciju čišćenja uvale Čikat te luka u Malom Lošinju i Nerezinama. Istoga dana, u suradnji s mjesnim odborima čistio se i okoliš u Velom Lošinju, Ćunskom, Artatorama i Punta Križi. U akciji su nam pomogle vrijedne ruke gostujućih ronioca, a svim sudionicima akcije osigurali smo rukavice i vrećice za otpad te ručak. Veliko hvala svim volonterima i sudionicima koji su na bilo koji način pomogli i podržali ovaj veliki projekt za naš mali otok.“ - izjavila je u ime organizatora Jelena Basta, predsjednica Instituta Plavi svijet.

„Već tradicionalno sudjelujemo u akciji čišćenja obale i podmorja otoka Lošinja 'More zna, otok pamti'. Jadranka turizam d.o.o. daje svoj obol akciji u vidu sponzorstva na način da osigurava prehranu za sudionike u restoranu Silver Bay. Također, kao i svake godine do sada, naši djelatnici su zajedno sa svojim obiteljima aktivno sudjelovali u akciji te pomogli u čišćenju obale. Izuzev ove akcije, Jadranka turizam d.o.o. već godinama provodi razne eko akcije čišćenja podmorja divljih plaža Punte Križa u suradnji s gostima i upravom kampa Baldarin te također provodi projekt pošumljavanja i revitalizacije park šume Čikat na području istoimenog kampa. Ekološke inicijative i održivost jedna su od temeljnih načela naše tvrtke na kojima ustrajemo i koje su utkane u politiku našeg poslovanja.“ – kazao je Dejan Jakovljević, izvršni direktor kampova – Jadranka turizam d.o.o.

Osnovni cilj akcije „More zna, otok pamti“ je podizanje svijesti o problemu otpada na morskom dnu i plažama te promicanje održivih rješenja za očuvanje morskog okoliša. Prošle godine u akciji je sudjelovalo čak 430 ronioca, volontera i građana koji su iz lošinjskog podmorja i s obala zajedničkim snagama uklonili više od 40 m3 otpada.

„Ove godine uoči Dana planeta Zemlje, 22. travnja, uspješno je otklonjen otpad pronađen na raznim lokacijama duž otoka Lošinja. Edukacije, smjernice gostima i stanovnicima, briga o okolišu i podizanje ekološke svijesti samo su neke od akcija koje provodimo kao Top 100 Zelenih destinacija svijeta. Hvala svim sudionicima i ovogodišnje eko akcije što su pomogli da naš otok zablista upravo onakav kakav i treba biti, čist i predivno jedinstven.“ – istaknuo je direktor Turističke zajednice Grada Malog Lošinja Dalibor Cvitković.

Akcija je i ove godine održana u suradnji s Gradom Malim Lošinjem, Turističkom zajednicom grada Malog Lošinja i tvrtkom Jadranka turizam te brojnim udrugama, klubovima i ostalim partnerima iz lokalne zajednice kao što su Komunalne usluge Cres-Lošinj, Županijska lučka uprava Mali Lošinj, Lošinjski muzej, ronilački centar Top Dive, Lučka kapetanija Mali Lošinj, Srednja škola A. Haračića, Lošinjska plovidba – brodogradilište i Lošinj usluge.

VEZANE VIJESTI

Preporuke Udruge Sunce za jačanje sustava zaštite zaštićenih područja

Zaštićena područja čine temelj očuvanja biološke raznolikosti, ali njihova zaštita i upravljanje često su neujednačeni, posebice kada je riječ o morskim ekosustavima. Iako mora i oceani pokrivaju više od 70 posto Zemljine površine te predstavljaju ključnu podršku ljudskom društvu, zdravlju i gospodarstvu, njihova zaštita zaostaje za onom na kopnu.

„Da bi naša vala sjala“: Velolučani očistili svoje podmorje

Protekle nedjelje u organizaciji Društva sportskih ribolovaca i ronilaca „Zubatac“ Vela Luka i Turističke zajednice Vela Luka održana je ekološka akcija „Da bi naša vala sjala“. Riječ je o tradicionalnoj akciji čišćenja podmorja koja se u Veloj Luci održava svakog lipnja, a u njoj sudjeluju volonteri DSRR Zubaca i mještani Vele Luke.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER